Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jazz jako inspirace pro obrazy Romana Brichcína

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Galerie ART Praha vystavuje až do 16. října výběr obrazů Romana Brichcína. V prostorách na Staroměstském náměstí využil autor expozice téměř každého volného místa interiéru galerie a rozvěsil po bílých stěnách 43 olejů tohoto uznávaného současného malíře.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

GAP vernisáž Roman Brichcín | foto: GAP

Malířovy většinou velkoformátové oleje tak tvoří jakýsi souvislý vizuální příběh. Bytostný expresionista, surrealista s vynikající kresebnou linií a zajímavou barevností, který nám ukazuje hlubiny své fantazie a provádí nás jimi. Tak by se stručně dal popsat současný vynikající český malíř Roman Brichcín. Setkání s jeho obrazy je určitě nevšedním zážitkem.

Roman Brichcín, Leonard Cohen

Roman Brichcín, Leonard Cohen

Podle historika umění Petra Šedy se před divákem otevírá vějíř motivů a dějů oplývajícími příměsí snu, i tragiky. Z vystavených děl vidíme inspirační zdroje, ze kterých umělec vychází. Nemíří jen k samotným dějinám výtvarného umění, ale také k filozofii, poezii i hudbě. „On pak dává vnitřnímu obsahu formu, která se řídí vlastní logikou a řádem. Konkrétní inspirace, psychologické asociace i různé apropriace se střetávají v momentu přítomnosti tvoření s vlastní uměleckou intuicí.

Prostředky Romana Brichcína jsou ryze malířské. Stále a záslužně zůstává věrný výsostné technice olejomalby. Expresivně vyjádřená figura a barva jsou nosné prvky, kterými diváka vtahuje do příběhu obrazu. V žádném případě však není jednoduše popisný,“ doplňuje Petr Šeda.

Roman Brichcín, Dobyvatel

Roman Brichcín, Dobyvatel

Postavy a děje se ztrácejí a vynořují v jakési improvizaci příběhů a dialogů často spojené v jednu barevnou harmonii. Hudební příměr není náhodný, jak přímo dokazují některé motivy Romanových děl. Jazzová bezprostřední radost ze života, melodie, rytmu i vyjádření hlubokých lidských citů je strhující energií, která vyzařuje z jeho obrazů.

Diváci, kteří navštívili jeho předešlé výstavy, se setkávají opět s autorovými oblíbenými námětovými okruhy, soustavně rozvíjenými během posledních šesti let: scénami, čerpanými z každodenního života, výjevy, odrážejícími jeho dlouhodobý zájem o současný jazz, důležitými novozákonními motivy a významnými příběhy z křesťanské hagiografie, jež se staly trvalou součástí kulturního dědictví.

Roman Brichcín, Pocta Avishai Cohenovi

Roman Brichcín, Pocta Avishai Cohenovi

Mnohem výrazněji než dříve do jeho obrazů vstoupily připomínky osobností, zejména umělců a hudebníků, které jej silně oslovily svým životním osudem i uměleckým výkonem, ať šlo o zemřelého Bohumila Hrabala či Serge Gainsbourga, nebo o nadčasovou ikonu, skladatele písní a zpěváka Leonarda Coheha.

Z obrazů je patrný rovněž silný zájem o jazzovou tvorbu jeho generačních vrstevníků, jak naznačují práce, věnované izraelskému hráči na kontrabas a skladateli Avišaj Cohenovi či americké jazzové zpěvačce Cassandře Wilsonové. Staly se více než autorovým osobním vyznáním. Vždy jim vtiskoval ještě obecnější rozměr, jímž postihoval vnitřní povahu vybraných osobností.

Fotogalerie

Obrazy Romana Brichcína můžete v Galerii ART Praha obdivovat až do neděle 16. října. Současně s touto prodejní výstavou galerie také nyní přijímá obrazy do listopadové aukce.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

V malebném prostředí historického Znojma se ve dnech 6. až 23. července bude...
Hudební festival Znojmo spojuje kvalitní víno, hudbu a unikátní místa

Třináctý ročník hudebního festivalu opět přinese to, proč ho návštěvníci rádi navštěvují. V malebném prostředí historického Znojma a okolí v termínu 6. až 23....  celý článek

Dirigent Chuhei Iwasaki povede i říjnový koncert filmové hudby v Rudolfinu.
Pražské Rudolfinum představí melodie nejslavnějších SCI-FI filmů

Filmová hudba rozezní 14. října 2017 pražské Rudolfinum. Nabitý program přinese divákům hudbu z nejslavnějších sci-fi filmů. Známá díla světových skladatelů,...  celý článek

Smíchov vždycky drží spolu: Pivovar Staropramen upevňuje pouto se čtvrtí, která...
Smíchov vždycky drží spolu: Pivovar Staropramen upevňuje pouto se čtvrtí

Staropramen, to byl, je a bude pražský Smíchov. Pouto s osobitou pražskou čtvrtí, jejíž součástí je už téměř 150 let, teď Smíchovský pivovar objevuje v rámci...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.