Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jakubské náměstí žije, tepe a vaří

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Jsou večery, kdy chce člověk vyrazit ven do ulic, jen tak potkávat známé i neznámé, popíjet a klábosit. Ale kam jít, když zrovna není nálada na koncert, divadlo nebo vlastně jakoukoli organizovanou zábavu?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Večery na Jakubském náměstí jsou specifické | foto: iDNES.cz

Každé město má svůj střed. Teď samozřejmě nejde o střed geografický, ale o místo, které nejvíce tepe životem, kde je ve dne v noci sympatický šrumec a kde stojí za to i jenom sedět a pozorovat dění kolem sebe. V Brně je tímto místem Jakubské náměstí.

Jakubák má pro funkci živoucího středu města ideální předpoklady: Nachází se přímo v centru Brna hned u paty krásného kostela Svatého Jakuba, je oblíbeným místem pro konání různých happeningů a hlavně na něm ve dne v noci vysedává nespočet lidí, kteří přišli za zábavou, atmosférou a pivem jako křen. Pojďme se tedy posadit na zahrádku restaurace Jakoby, objednat si jedno vychlazené a pozorovat, co se na malém náměstíčku děje.

Kapacita zahrádek nestačí

Když si totiž na příjemné zahrádce chvíli posedíte, zjistíte, že Jakubák Jakubákem neudělala jeho poloha, ale restaurace, bary a kavárny, které na něm nebo v přilehlých ulicích najdete. Dobrým zvykem Brňáků je v případě, že je zahrádka jejich oblíbeného podniku plná, vysedávat na ulici kolem ní. Na Jakubáku tento zvyk dosáhl vrcholu. Ve stínu kostela je totiž mezi zahrádkami otevřené prostranství, které se postupně zaplňuje.

Přes den můžeme příjemně z nadhledu pozorovat, jak se nejprve plní samotné zahrádky, poté obrubníky po obvodu náměstí, okraj ostrůvku s jediným stromem, stojánek na knihy a k večeru i jakékoli volné místo na dlažbě. Zkušení jakubáčtí štamgasté si s sebou pro jistotu přibalí deku (dlažba bývá sice vyhřátá, ale tvrdý kámen není ideální sedací povrch) nebo si jednu od obsluhy Jakoby vyprosí.

K teplým večerům se hodí studené pivo

Pohled na tepající Jakubák člověk samozřejmě nejlépe ocení přes okraj půllitru. Díky skvělé obsluze v Jakoby se totiž nemusíte nikdy bát, že budete na suchu. Stejně tak je postaráno i o hladovějící milovníky dobrého jídla, kteří v restauraci mohou ochutnat vyhlášenou světovou kuchyni, zapíjet jí výborně načepovanou Plzní a pak už jen ze zahrádky pozorovat neustálé hemžení.

Plácek uprostřed náměstí je ideální místo

Pokud ovšem chcete zažít ten správný jakubácký pocit, počkejte, až se zahrádky všech podniků začnou slévat v jednu. Pokud jste v totiž Brně už nějaký čas, je téměř jisté, že dříve či později narazíte na své známé a kamarády, které příslib letního večera, poctivě řízného piva a dobrého jídla vytáhl do ulic. Tato vlastnost Jakubáku je ovšem značně dvojsečná a pokud někam spěcháte nebo máte večer ještě práci, doporučujeme se mu obloukem vyhnout.

Jakoby Jakubák žil svým vlastním životem

O to, aby Jakubák tepal a aby bylo pořád na co se těšit, se starají jak jeho návštěvníci tak i například Divadlo Bolka Polívky, které najdete v přilehlé ulici. Jakubák díky tomu zažil koncert mnohahlavého orchestru vykukujícího z oken okolních budov, turnaj v kuličkách, divadla a koncerty například v rámci festivalu Na prknech, dlažbě i trávě nebo ověšování již zmíněného stromu klaunskými nosy.

Restaurace Jakubák

Skutečnou duší Jakubáku jsou ovšem ti, kteří po večerech na obrubnících a dlažbě popíjí. Už jsem zde zažil křídovou anketu na téma „Co pro vás znamená láska?”, nespočet večerů, kdy se hrálo na kytaru (místní i policisté jsou překvapivě tolerantní a pokud se zpívající skupinka chová slušně a je ochotna snížit decibelovou hladinu na rozumnou mez, dá se hrát do rána), koncerty buskerů využívajících klavíru, který v létě na Jakubáku bývá k dispozici, pohádky pro děti i poklidné večery s fantastickou atmosférou nočního náměstíčka.


Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Komerční banka radí s platbami na konci roku

Komerční banka radí s platbami na konci roku

V rámci tradičního předvánočního shonu byste neměli zapomenout na běžné úkony, jako jsou například platby faktur za...

Jak najít zaměstnance do online marketingové společnosti?

Tým netpromotion hledá další profesionály, dbá na recenze. Foto: netpromotion...

Podle dostupných údajů Českého statistického úřadu nezaměstnanost neustále klesá. V závěru listopadu spadla na 3,5 %....

Výletní plavby lodí vyčarují spousty zážitků v každé fázi života

Výletní plavby lodí vyčarují spousty zážitků v každé fázi života

Myslíte si, že plavby lodí jsou jen pro seniory a mladí by se na nich unudili k smrti? Nebo snad máte pocit, že kromě...

Najdete na iDNES.cz