Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké změny v daních nás čekají v roce 2015?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
S počátkem nového roku nás i letos čekají změny v daních. Na jaké novinky je potřeba si dát při vedení účetnictví v roce 2015 pozor?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jaké změny v daních nás čekají v roce 2015? | foto: 1. VOX a.s.

Od 1. ledna 2015 vešla v platnost novela zákona o dani z přidané hodnoty
č. 196/2014 Sb., která se týká především změn ve vymezení místa poskytnutí služeb a zároveň zavádí režim jednoho správního místa.

Novela 360/2014 Sb. pro rok 2015 zachovává pro povinné plátcovství DPH limit obratu 1 mil. Kč a v průběhu roku rozšíří použití režimu přenesení daňové povinnosti na základě prováděcího nařízení, pokud cena zboží bez daně přesáhne 100 000 Kč.

Dále je nově platná sazbová novela ZDPH č. 262/2014 Sb., která zavádí druhou sníženou sazbu DPH ve výši 10 % na zboží, které je vyjmenováno
v příloze č. 3a (knihy, vyjmenované léky a nezbytná dětská výživa), a ruší dříve přijaté sjednocení sazeb DPH na 17,5 %.

Jaké změny v daních nás čekají v roce 2015?

Jaké změny v daních nás čekají v roce 2015?

Novela zákona o daních z příjmů

Počátkem letošního roku vešla v platnost také rozsáhlá novela zákona o daních z příjmů (ZDP), kterou najdete ve Sbírce zákonů pod číslem 267/2014 Sb. Změny ZDP jsou rozloženy v přibližně 300 bodech (!) a součástí novely je například změna daňového řádu, zákonů upravujících pojistná
na veřejnoprávní pojištění a zákona o zřízení jednoho inkasního místa.

V novele najdete omezení výdajů uplatňovaných u příjmů ze živnosti ve výši
60 % příjmů částkou 1,2 mil. Kč a u řemeslné živnosti s možností uplatnit výdaje 80 % příjmů částkou 1,6 mil. Kč, zvýšení daňového zvýhodnění
na druhé dítě o 2 400 Kč ročně a na třetí o 3 600 Kč.

Dále se od prvního dne roku 2015 ruší vyjmutí bezúplatných příjmů ze zápůjček, výpros a výpůjček z předmětu daně z příjmů fyzických osob, pokud jde o příjmy ze závislé činnosti, a pro osvobozené příjmy přesahující 5 mil. Kč je navržena povinnost podávat daňové přiznání se sankcí až 15 % neoznámeného příjmu.

Jaké změny v daních nás čekají v roce 2015?

Jaké změny v daních nás čekají v roce 2015?

Zrušené i zachované body v novelizovaném zákoně

Novela také ruší některé body zákona č. 458/2011 Sb. o zřízení jednoho inkasního místa, například odvod z úhrnu mezd. Zruší se osvobození podílů na zisku společníků společnosti s ručením omezeným a dividend od daně z příjmů fyzických osob.

Novela zákona zároveň některé body zákona zachová, například stávající úpravu placení záloh na daň z příjmů a nezdanitelnou část základu daně na členské příspěvky odborům a na úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Také bude zachován limit 300 000 Kč odpočtu úroků z hypoték.

V průběhu roku se očekává zrušení superhrubé mzdy, solidární zvýšení daně a návrat k progresivnímu zdanění fyzických osob. Tyto změny by měly být platné od 1. 1. 2016.

Jaké změny v daních nás čekají v roce 2015?

Jaké změny v daních nás čekají v roce 2015?

Změny v daních pro rok 2015 vám přiblíží specializované kurzy

Orientace v daňových změnách není snadná a strávíte nad nimi spoustu času. Příjemnější možností je ale využít nabídky specializovaných kurzů pro účetní, daňové specialisty a auditory, které se touto problematikou zabývají.

Změny v daních i účetnictví vám přiblíží jak z pohledu praxe a řešení často
i komplikovaných ustanovení jednotlivých zákonů, tak i z pohledu klasického výkladu a přípravy na výkon funkce daňového poradce KURZY A SEMINÁŘE pořádané vzdělávací a poradenskou společností 1. VOX a.s.

VOX působí na trhu vzdělávání již více než 21 let. Realizuje veřejné vzdělávací akce i zakázkové vzdělávání a organizuje také celostátní odborné konference. Spolupracuje s více než 600 lektory, kteří jsou ve svém oboru uznávanými kapacitami a ročně proškolí přibližně 9 000 klientů.

Více informací o vzdělávací a poradenské společnosti 1. VOX a.s. a celou nabídku jejích kurzů a seminářů najdete na www.vox.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Získat půjčku jako nezaměstnaný není vůbec složité.
Získat půjčku jako nezaměstnaný není vůbec složité

Lidí, kteří si chodí půjčit do banky, ubývá. Potřebují-li větší obnos, zpravidla jim nic jiného nezbývá, avšak pro pár desetitisíců zamíří raději k...  celý článek

Studenti VŠO budou trénovat s reprezentanty klubu Florbal Chodov.
Studenti VŠO budou trénovat s reprezentanty klubu Florbal Chodov

Vysoká škola obchodní v Praze (VŠO) nabízí studentům hodiny florbalu. Trénovat budou s reprezentanty klubu Florbal Chodov.   celý článek

Montované haly na míru vašemu podnikání.
Montované haly na míru vašemu podnikání

Uvažujete o navýšení výrobní kapacity, uskladnění většího množství materiálu či nové investiční příležitosti? Přední evropský výrobce ocelových hal nabízí...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.