Jaké parametry porovnávat při výběru tepelného čerpadla?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Rozhodně ne cenu, protože ta sama o sobě nemá žádnou vypovídací hodnotu. Tepelné čerpadlo s nízkou pořizovací cenou má zpravidla nižší výkon a vyšší spotřebu energie apod. Stejně tak prodejci nabízejí v rámci pořizovací ceny jiné sady příslušenství apod.

Jaké parametry porovnávat při výběru tepelného čerpadla? | foto: www.cerpadla-ivt.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pojďme se tedy podívat, jaké parametry mohou ospravedlnit vyšší pořizovací cenu a napovědět Vám, že konkrétní čerpadlo je výhodnou investicí.

Výkon

Čím vyšší je výkon tepelného čerpadla, tím více tepla s nižšími náklady získáte. Samozřejmě, s rostoucím výkonem roste pořizovací cena čerpadla. Je tedy nutné vybrat si takové tepelné čerpadlo, jehož výkon je vhodný pro požadovaný objem tepla. Zkušený prodejce Vám s tímto samozřejmě pomůže. Vyvarujte se však toho, že výkon čerpadla budete „odhadovat“.

U tepelného čerpadle je zásadní efektivita výroby tepla, která je uváděna parametry COP a SCOP, kdy platí, že čím vyšší hodnota, tím efektivněji tepelné čerpadlo pracuje s elektrickou energií (více o ukazatelích COP a SCOP najdete zde).

Záruky

Na tepelná čerpadla získáte standardní dvouletou záruku, někteří prodejci či výrobci však nabízí i prodlouženou záruku, a to až 10 let. Liší se však podmínky, za kterých jsou tyto záruky poskytovány, kdy možnosti jsou následující:

 •  záruku si „kupujete“ jako další službu
 •  záruku získáváte koupí dalšího produktu či služby
 •  záruka je zahrnuta v ceně tepelného čerpadla

V případě, že Vám prodejce nabízí záruku delší 5 let, zjistěte si, jestli je schopen svého slibu dostát. Tj. jestli se jedná o stabilní společnost s dlouhou historií a dobrými referencemi v případě uplatňování záruk.

Hluk

Zejména u jednotek vzduch/vzduch a vzduch/voda může hrát roli míra hluku venkovní jednotky tepelného čerpadla. Standardně, tyto jednotky je vhodné umístit mimo bezprostřední blízkost místností určených ke spánku, teras, balkónů apod. Kvalitní tepelná čerpadla vydávají hluk na úrovni pracující myčky nádobí, méně kvalitní jednotky jsou hlučnější.

Instalace

Ano, tepelná čerpadla typu vzduch/vzduch zvládne instalovat průměrně manuálně zručný jedinec. Nicméně, u ostatních typů čerpadel, i z důvodu jejich vyšší pořizovací ceny a riziku vyšší škody v případě neodborné instalace, je vhodné přenechat tyto práce odborníkům. Prodejců čerpadel se ptejte, jestli jsou schopni Vám nabídnout i instalaci, nebo jestli tyto práce „outsourcují“ do stavební firmy či dokonce, jestli si tyto práce musí zajistit sám klient.

Preferujte prodejce, kteří mají vlastní tým zkušených pracovníků. Nekvalitní instalace se velmi pravděpodobně projeví negativně na výkonu čerpadla, případně i jeho životnosti a hlučnosti.

Porovnávejte porovnatelné

Prodejci tepelných čerpadel vědí, kde jsou slabiny jimi nabízených čerpadel, ti nepoctiví z nich se tedy uchylují k tomu, že u nabízených produktů uvádí nesprávné údaje, ať už jde o výkon, hlučnost či uváděnou kvalitu použitých materiálů. Toto chování však není výsadou prodejců v ČR či Slovensku, vyskytuje se prakticky kdekoliv na světě. Z tohoto důvodu vzniklo v Evropské unii označení „Evropská značka kvality Q“, která klientům dává záruku toho, že:

 • parametry uváděné na čerpadle odpovídaly skutečnosti, což ověřuje registrované technické centrum (v případě České republiky Strojírenský zkušební ústav, s.p. v Brně). V rámci testování podstupuje tepelné čerpadlo i několik pevně stanovených zkoušek, viz přehled zde
 • dovozce či výrobce poskytoval dostatečnou technickou podporu a zároveň měl vybudovanou servisní síť s reakční dobou do 24 hodin
 • hlavní komponenty byly ve shodě s mezinárodními i národními předpisy
 • akustický hluk tepelného čerpadla za provozu nepřevyšoval stanovenou úroveň
 • tepelná čerpadla byla dodávána s návodem v národním jazyku
 • se na tepelné čerpadlo vztahovala záruka dodávek náhradních dílů nejméně po dobu deseti let
 • tepelné čerpadlo dosahovalo minimálních hodnot efektivnosti COP, a to:
 1. 4,3 u čerpadel země/voda
 2. 5,1 u čerpadel voda/voda
 3. 3,1 u čerpadel vzduch/voda
 4. 4,3 u čerpadel přímé odpařování/voda

Prodejců tepelných čerpadel, jejichž nabídky budete porovnávat, se tedy ptejte i na to, jestli jimi nabízené produkty disponují touto značkou kvality.


Nejčtenější

Bývalý profesionální cyklista to roztáčí ve světě elektrokol

Jakub Danačík na horském elektrokole MTF MOUNT 7.0.

Startoval v řadě velkých cyklistických závodů po celém světě, doma se stal v roce 2007 mistrem republiky v silničním...

Mountfield rozjíždí prodej elektrokol

Jízdu po zpevněných cestách si nádherně užijete na trekingovém či krosovém...

Společnost Mountfield zahájila ve čtvrtek 29. listopadu ve všech svých prodejnách v České republice, na Slovensku...

Televizní svět čekají změny. Připravte se včas s O2 TV

Televizní světě čekají změny. Připravte se včas s O2 TV.

Svět technologií se neustále vyvíjí. Už v únoru 2021 totiž svůj oblíbený seriál, film nebo diskuzní pořad nenaladí ti,...

OLED: nejvyšší kvalita televizního zobrazení

OLED – nejvyšší kvalita televizního zobrazení

Ploché televizory, tak jak je známe dnes, vstoupily na trh zhruba v polovině poslední dekády minulého století, kdy...

Češi chtějí místo zlatého prasátka raději vánočního medvěda.

Češi opouštějí od zlatého prasátka, místo něho očekávají vánočního medvěda

Zlaté prasátko je spojeno s půstem a vánoční medvěd z e-shopu GRIZLY.cz přináší tolik dobrůtek, že by to člověk určitě...

Další z rubriky

Novinky v obkladech a dlažbách? Třeba design kovů či akvarelové barvy

Obklady a dlažby v přírodních barvách jsou v módě dlouhodobě.

Nejaktuálnější trendy v obkladech a dlažbách tradičně udává italský veletrh CERSAIE. Jaké žhavé novinky nejen pro...

Posuvné dveře do stavebního pouzdra

Posuvné dveře do stavebního pouzdra

V MAND CZ víme o dveřích vše. Nabízíme dveře klasické, moderní, celodřevěné, vchodové, bezpečnostní, kliky na dveře… a...

Úžasné vánoční povlečení! Inspirujte se

Úžasné vánoční povlečení! Inspirujte se

Hledáte perfektní vánoční dárek? Nebo si jen chcete udělat radost něčím pěkným, příjemným a veselým, co bude dýchat...

Najdete na iDNES.cz