Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké jsou podmínky pro poskytování software do zemí EU?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Český podnikatel získal zakázku na instalaci software v Německu. Jaké podmínky na poskytování přeshraničních služeb se na něj vztahují? Odpovědi na tuto problematiku se mu dostalo z Jednotného kontaktního místa Černošice.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jaké jsou podmínky pro poskytování software do zemí EU? | foto: Jednotné kontaktní místo Černošice

Podle práva platného v Evropské Unii je českým podnikatelům umožněno poskytovat své služby zákazníkům v jiné členské zemi, EHP nebo Švýcarské konfederaci na základě českého oprávnění k podnikání, tzv. přeshraničního poskytování služeb. Podnikatelé také mohou v jiném členském státě získat zahraniční oprávnění k podnikání, na jehož základě zde budou vykonávat své podnikatelské aktivity, tzv. usazení.

Kdy je potřeba si zařídit příslušné zahraniční oprávnění k podnikání?

Přeshraniční poskytování služeb je definováno jako dočasné nebo příležitostné, tedy přes hranici, těžiště zájmů podnikatele je nadále v České republice. Je tedy nepřípustné, aby poskytovatel služby v rámci přeshraničního poskytování služeb pravidelně a dlouhodobě, například jeden den v týdnu nebo vždy týden v měsíci, vyjížděl a poskytoval danou službu v jiné zemi. Také nelze poskytovat přeshraničně služby, jejichž poskytování je vázáno na určitou provozovnu.

Příslušné oprávnění k podnikání v případě usazení, je třeba si zřídit, pokud by vaše činnost spočívala i v aktivním vyhledávání klientů v Německu, např. formou propagace vaší podnikatelské činnosti, oslovováním a vyhledáváním klientů, případně by vaše činnost nabyla rázu pravidelnosti nebo četnosti, podnikání trvalo po neurčitě dlouhou dobu, nebo dokonce byste uvažovali o přenesení těžiště svých podnikatelských aktivit do jiné země Evropské unie.

Jaké jsou podmínky pro poskytování software do zemí EU?

Jaké jsou podmínky pro poskytování software do zemí EU?

Procedura ohlášení záměru platná v Německu

Pro přeshraniční poskytování služeb v regulovaných činnostech zavedlo Německo proceduru ohlášení záměru. Pokud patří předmět činnosti podnikatele k profesím, které jsou v Německu regulované, musíte podat písemné oznámení o výkonu činnosti příslušné řemeslnické komoře, v jejímž okrsku leží místo prvního poskytování služeb. Seznam regulovaných činností najdete v seznamu německých živností v příloze A.

V případě podnikatele, který se ptal na poskytování software, se nejedná o regulovanou činnost, tudíž se na ní povinnost tzv. ohlášení kvalifikace u příslušného německého orgánu před prvním poskytnutím služby nevztahuje.

Při přeshraničním poskytování služeb je třeba si dát pozor, zda se skutečně jedná o dočasné a příležitostné poskytování služeb. Abyste nemuseli v hostitelské zemi platit sociální a zdravotní pojištění, zažádejte si na okresní správě sociálního zabezpečení o potvrzení evropského přenosného formuláře – potvrzení o příslušnosti k právním předpisům sociálního zabezpečení v ČR.

Další nezbytnosti pro podnikání v zahraničí

Jednotné kontaktní místo Černošice také doporučuje se ujistit, zda máte Evropský průkaz zdravotního pojištění, a jednat v souladu s pravidly pro daň z přidané hodnoty. Důležité je si i hlídat otázky daně z příjmu a do zahraničí si s sebou vzít i nějaké další dokumenty jako je např. smlouva, na jejímž základě službu vykonáváte, a to nejlépe v jazyce země určení.

Občané EU nebo EHP ke svému příjezdu do Německa nepotřebují žádné vstupní povolení ani povolení pobytu, ale v případě pobytu delšího než 3 měsíce je většinou nezbytné se nahlásit na cizinecké policii dle německého bydliště v hostitelské zemi.

Jednotné kontaktní místo Černošice varuje, že je v jiných zemích EU zakázána práce OSVČ pouze pro jednoho stálého odběratele. Živnostník působící přeshraničně v jiné členské zemi musí také dodržet následující pravidla:

  • Služba je vykonávána na základě smlouvy o dílo, případně na základě objednávky
  • OSVČ má svoje vybavení a nářadí
  • Odměna je sjednána za odvedené dílo, nesmí se používat žádná forma časové odměny
  • OSVČ ručí za vady díla, proto musí být jasně stanoveno, za jakou část díla je odpovědná
  • OSVČ musí být schopna přijímat i jiné zakázky
  • Odběratel nemá zásadní vliv na obsah a způsob provádění služby
  • Odběratel nevydává pokyny a neřídí práci OSVČ

Více informací o přeshraničním poskytování služeb najdete na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu nebo na portálu BusinessInfo.

Jednotné kontaktní místo Černošice

Jednotné kontaktní místo Černošice

Pokud i vy chcete podnikat v některém z členských států EU, můžete se obrátit na Jednotné kontaktní místo Černošice, kde vám rádi poskytnou konkrétní informace k vašemu podnikání.

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Hledáte kvalitní snowboardové nebo skate oblečení? Pak vás určitě potěší, že se brzy v libereckém obchodním domě Brouk...

Další z rubriky

Divadlo Na Jezerce již brzy rozezní nejhorší zpěv na světě

Divadlo Na Jezerce již brzy rozezní nejhorší zpěv na světě

Křest knihy, která 15 let Divadelní společnosti Jana Hrušínského ukazuje z divácky nezvyklého pohledu, nová...

Centrum služeb PRE v novém

Centrum služeb PRE v novém

Chystáte se řešit vytápění svého bytu, přemýšlíte, který způsob je pro vás nejvýhodnější, zda volit lokální topidla pro...

Jedinečný zážitek, Jizerská 50 se pojede nejdříve pod hvězdami a pak tradičně

Jedinečný zážitek, Jizerská 50 se pojede nejdříve pod hvězdami a pak tradičně

Mimořádné sportovní dobrodružství nabízí legenda mezi českými závody v běhu na lyžích, Jizerská 50. Ta nejdříve první...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz