Jaká je situace na trhu s půjčkami pro domácnosti?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Finanční situace domácností se neustále vyvíjí v závislosti na tom, jak funguje česká ekonomika. Zrovna tak se mění zájem o půjčky. V dnešním článku se proto podíváme, jaká je situace na trhu s půjčkami v posledních měsících.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

bezvamoney.cz | foto: bezvamoney.cz

Rok 2017 byl ve znamení růstu

Podle statistických údajů České národní banky, které jsou k dispozici v online v databázi časových řad ARAD je zřejmé, že zadlužení domácností v průběhu roku 2017 vzrostlo. Zvýšily se všechny hlavní druhy, které jsou sledovány v tomto členění:

  • na spotřebu
  • na bydlení
  • ostatní

Při srovnání stavů k 1.1.2017 a k 31.12.2017 vzrostly půjčky na spotřebu o cca 8 600 mil. Kč a ostatní zadlužení domácností se navýšilo o cca 5 100 mil. Kč. Největší růst, zcela logicky, zaznamenaly půjčky na bydlení. Ty vzrostly o cca 89 900 mil. Kč, což bylo také ovlivněno ještě stále příznivými úrokovými sazbami. V těchto statistikách jsou zahrnuty jak bankovní půjčky, tak nebankovní půjčky.

Je tedy naprosto evidentní, že výše uvedený trend zadlužení ukazuje na pozitivní naladění českých občanů, u kterých se projevovala chuť nakupovat a investovat na dluh. Nárůstu zájmu o půjčky nepochybně pomohly i rychlé online půjčky, které si může vyřídit každý z pohodlí domova.

Jak to vypadá s půjčkami v roce 2018

Jestliže použijeme k porovnání vývoje stejný zdroj jako pro rok 2017, tak podle statistik ČNB došlo mezi prosincem 2017 a únorem 2018 (březnová data nejsou ještě k dispozici) k zanedbatelnému poklesu zadlužení na spotřebu. Konkrétně jde o částku 238 mil. Kč. Naopak u ostatních dluhů došlo k mírnému nárůstu o 455 mil. Kč a u bydlení o 11 350 mil. Kč.

Z toho lze usuzovat, že chuť si půjčovat české domácnosti rozhodně neztratily. To lze tvrdit zejména s ohledem na to, že nejsilnější zájem o půjčky je obvykle v posledním čtvrtletí každého kalendářního roku, kdy se jejich objem výrazně zvedá. Navíc je nezaměstnanost v tuzemsku na historickém minimu a prognózy ekonomického růstu jsou i nadále příznivé. I to podporuje optimismus mezi žadateli o půjčku a také společnostmi zaměřujícími se na jejich poskytování.

Je tedy vhodná doba na půjčku?

S ohledem na dodržení zásad zodpovědného půjčování lze konstatovat, že je pro podání žádosti o půjčku příznivé období. Samozřejmě pouze za podmínky, že máte stabilní a dostatečné příjmy. A co by měl každý zájemce o rychlou půjčku online dodržovat?

  1. Půjčka na nezbytnosti – vždy si promyslete, na co si půjčujete. Zadlužení z důvodu pořízení tzv. zbytných věcí není žádoucí. Typickým příkladem je půjčka na dovolenou, bez které se určitě každý obejde.
  2. Rozumná výše půjčky – nezadlužujte se zbytečně moc. Vždy se snažte o střízlivý náhled na vaše schopnosti dluhy splácet. To platí i u půjček bez doložení příjmů. Ty jsou sice dostupnější, ale pro dlužníka tím pádem trochu rizikovější.
  3. Adekvátní splatnost – vždy zvolte takovou dobu splatnosti, která je ve vašich ekonomických podmínkách reálná. Příliš krátká doba splatnosti může nakonec půjčku výrazně prodražit, protože za případné změny a prodlužování splátek zaplatíte nemalé poplatky.
  4. Srovnání půjček – vždy využijte nabídky na online srovnání půjček. Díky této službě, která je pro každého zcela zdarma, získáte perfektní přehled o půjčkách, jenž jsou aktuálně na trhu.
  5. Důslednost se vyplatí – před uzavřením jakékoliv smlouvy o půjčce je nutné důsledně prostudovat podmínky, za kterých je poskytována. Samozřejmostí by mělo být i pečlivé zkontrolování samotné smlouvy, která vám bude předložena k podpisu.
  6. Aktivní řešení problémů – každému se může stát, že se dostane do problémů se splácením. V takovém případě je nutné neprodleně kontaktovat věřitele a dohodnout řešení. Hraní si na „mrtvého brouka“ je jednoznačnou cestou k větším finančním problémům.

Nejčtenější

Bývalý profesionální cyklista to roztáčí ve světě elektrokol

Jakub Danačík na horském elektrokole MTF MOUNT 7.0.

Startoval v řadě velkých cyklistických závodů po celém světě, doma se stal v roce 2007 mistrem republiky v silničním...

Mountfield rozjíždí prodej elektrokol

Jízdu po zpevněných cestách si nádherně užijete na trekingovém či krosovém...

Společnost Mountfield zahájila ve čtvrtek 29. listopadu ve všech svých prodejnách v České republice, na Slovensku...

Televizní svět čekají změny. Připravte se včas s O2 TV

Televizní světě čekají změny. Připravte se včas s O2 TV.

Svět technologií se neustále vyvíjí. Už v únoru 2021 totiž svůj oblíbený seriál, film nebo diskuzní pořad nenaladí ti,...

OLED: nejvyšší kvalita televizního zobrazení

OLED – nejvyšší kvalita televizního zobrazení

Ploché televizory, tak jak je známe dnes, vstoupily na trh zhruba v polovině poslední dekády minulého století, kdy...

Češi chtějí místo zlatého prasátka raději vánočního medvěda.

Češi opouštějí od zlatého prasátka, místo něho očekávají vánočního medvěda

Zlaté prasátko je spojeno s půstem a vánoční medvěd z e-shopu GRIZLY.cz přináší tolik dobrůtek, že by to člověk určitě...

Další z rubriky

OKIN BPS pokračuje v expanzi, otevřel pobočku v USA

OKIN BPS pokračuje v expanzi, otevřel pobočku v USA

Ve společnosti OKIN BPS dochází k pomyslnému uzavření kruhu kapitálových investic. Letos v říjnu společnost otevřela...

Ušetřete za nový toner a prospějte přírodě

Ušetřete za nový toner a prospějte přírodě

Tiskárnu dnes najdete snad v každé kanceláři a v mnohých domácnostech. Je sice hezké, že můžeme mít většinu dokumentů...

Ojeté dodávky se vyplatí. Lze si je i půjčit

Ojeté dodávky se vyplatí. Lze si je i půjčit

Pokud ke svému podnikání potřebujete větší automobil, můžete mít při startu firmy problém. Nové dodávky nejsou levná...

Najdete na iDNES.cz