Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zkrotit rodinný rozpočet

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Každému se může stát, že se dostane do menší či větší finanční krize. Důvodem může být ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc, přechod ze zaměstnání na rodičovskou dovolenou… Důležité je nesložit se z toho, ani nedělat, že se nic neděje. Každá situace se dá řešit.

Jak zkrotit rodinný rozpočet | foto: letákomat

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Nejdůležitější je přepočítat a správně nastavit rodinný rozpočet. Ukážeme si teď pár triků, jak na to.

Tabulka příjmů a výdajů

Vytvořte si tabulku příjmů a výdajů. Můžete si ji udělat buď ručně na papír, nebo v počítači v Excelu, kde při nastavení správného vzorečku budete vědět hned i výsledky.

Do prvního sloupce si napište příjmy. Výplatu, odměnu za brigádu, důchod, alimenty na dítě, sociální příspěvky atd. Napište tam opravdu všechno.

Do druhého sloupečku pište výdaje. Nejprve ty pravidelné, které se opakují každý měsíc – nájem, splátky půjček, školkovné, platby za kroužky atd. Pište sem i pojistky a spoření, i když to v podstatě nejsou peníze utracené, z účtu přece jen odejdou a použít je nemůžete.

Dále si do kolonky výdajů zapisujte vše, co utratíte. Benzin, nákupy potravin, drogerie, kávu s kamarádkou, zmrzlinu pro děti na hřišti… Prostě každou utracenou korunu. Můžete si například schovávat účtenky a večer z nich částky přepisovat. Ideálně i s poznámkami, za co byly utracené.

Na konci pak zjistíte, kolik vám měsíčně zbývá nebo schází. A teď s tím můžete pracovat. Pokud zjistíte, že vám peníze schází, nebo že zbývá málo, je potřeba snížit výdaje. Měli byste si totiž také tvořit nějakou rezervu, aby se takováto situace už neopakovala, případně stávající nezhoršila.

Jak snížit výdaje a zbytečně neutrácet

Nákup potravin

U nákupu potravin je dobré držet se několika zásad.

  1. Nenakupovat s prázdným žaludkem – Když jdete na nákup, raději se před tím najezte. Nebudete tak mít pocit, že vše, co vidíte, potřebujete nutně koupit. To samé platí i u žízně.
  2. Dělat nákupní seznamy – Nejlépe si doma vymyslete jídelníček třeba na týden, sepište suroviny, které k tomu potřebujete, a ty pak jděte koupit. Nic víc.
  3. Sledovat akce a slevy – Nemusíte hned mít plnou schránku letáků. Letáky i akce se dají sledovat i online. Takže například Lidl leták najdete i na internetu. Z něj si pak vypíšete, co potřebujete, a co z toho je v akci. A takhle postupujte u letáků všech obchodů, které máte v okolí. Pozor ale, i toto je nutné dělat s rozumem, abyste nakonec neprojeli víc, než kolik ušetříte na zboží v akci. Ideálně vybrat si dle akcí jen jeden, maximálně dva obchody, ne moc daleko od sebe.
  4. Nekupovat zbytečnosti – Zapomeňte chvíli na to, že máte chuť na to či ono. To si budete moct dopřát časem, až se dostanete z této situace.

Nákup drogerie a ostatních věcí

Při nákupu ostatních věcí si položte dvě zásadní otázky. A podle nich se řiďte při kupování:

  1. Opravdu danou věc potřebuji?
  2. Nemohl bych ji koupit levněji (například jiná značka nebo jiný obchod)?

Kdy volit půjčku

Pokud si myslíte, že nejlepším řešením je půjčka, dejte si dobrý pozor. Existuje celá řada půjček před výplatou, které vás mohou nalákat na rychlé vyřízení. Opravdu ale půjčku potřebujete?

Pokud ano, dobře si promyslete, jak vysokou částku potřebujete a na co. Rozhodně není dobrý nápad půjčit si na splácení. To je jen krok z bláta do louže, a to pěkně hluboké. Rozumné řešení to je v případě, kdy novou půjčkou splatíte například dvě stávající. 

Pokud je ale půjčka na něco jiného, dobře si spočítejte, jestli další měsíční výdaj váš rozpočet zvládne. Spočítejte si, kolik maximálně můžete splácet, a přes tuto částku v žádném případě nejděte. Ke srovnání půjček a výběru té správně vám pomůžou různé internetové srovnávače. Najdete tam jak půjčky nebankovní, tak i ty bankovní.

Rozhodně si ale nepůjčujte na věci, které nepotřebujete. Patří sem především dovolená, vánoční dárky, zbytečně drahé spotřebiče, telefon, tablet atd.

Nejčtenější

Nový král levných telefonů je tady! Na trhu je Honor 7S

Nový král levných telefonů je tady! Na trhu je Honor 7S

Značka smartphonů Honor na náš trh uvedla trhák střední třídy. Honor 7S je v současnosti nejmenším Honor modelem vůbec...

Deset důvodů, proč jsou datovky lepší než maily a dopis

Deset důvodů, proč jsou datovky lepší než maily a dopis

Jen málokdo z nás si libuje v komunikaci se státní správou. Úředníci bývají často přehlceni a na jejich odpověď se...

S O2 TV se přechodu na DVB-T2 bát nemusíte.

S O2 TV se přechodu na DVB-T2 bát nemusíte.

Těšit se můžete i na větší množství sportu.

Kdo ovládne finále? Vsaďte si na MS a získejte 1 000 Kč zdarma

Francie vs. Chorvatsko

Je tady netrpělivě očekávaný vrchol! Kdo ovládne finále MS 2018? Vstupte do největší komunity sázkařů a vyzvedněte si...

Univerzita Tomáše Bati patří k nejlepším světovým školám 3. tisíciletí

Univerzita Tomáše Bati patří k nejlepším světovým školám 3. tisíciletí

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) patří k nejlepším světovým univerzitám, které vznikly ve 3. tisíciletí.

Další z rubriky

Znáte nerezová šroubení Push-In a Push-On od Schwer Fittings?

Znáte nerezová šroubení Push-In a Push-On od Schwer Fittings?

Představujeme vám kvalitní nerezová šroubení Push-In a Push-On od společnosti Schwer Fittings.

Pět mýtů o kvalitě překladu

5 mýtů o kvalitě překladu

Zapomeňme teď na chvíli na Google překladač a pojďme se orientovat na svět profesionálních překladů. Máme tady totiž...

Soutěžte s Patrií a užijte si zápas fotbalového Juventusu nebo Borrusie

Soutěžte s Patrií a užijte si zápas fotbalového Juventusu nebo Borrusie!

Akcie fotbalových klubů Juventus Turín nebo Borussia Dortmund můžete spolu s dalšími atraktivními zahraničními akciemi...

Najdete na iDNES.cz