Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak zajistit bezpečnost datových center?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Datové centrum je pevnost, v některých má svá data i stát, armáda či nemocnice. Kvalitně a efektivně ale musí mít vyřešenou otázku bezpečnosti každé datové centrum, aby se do něj nedostaly neoprávněné osoby nebo aby nedošlo k poškození serverů a ztrátě dat. Jak bezpečnost datových center zajistit?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Elektronický přístup do rozvaděče | foto: CONTEG, spol. s r.o.

Fyzická bezpečnost a monitoring se odvíjí od toho, k čemu má dané datové centrum sloužit. Do hostingového datového centra mívá přístup mnoho lidí - od zákazníků, kteří zde mají své servery, až po techniky, kteří jim tato zařízení spravují. Proto je zde velký důraz na správný bezpečnostní systém celého objektu i přístupový systém, který řeší oprávněnost jednotlivých osob do budov, jejich sekcí, datových sálů, nebo i samostatných rozvaděčů.

Každé datové centrum vyžaduje jiný typ zabezpečení

„Klientům jsme schopni nabídnout zabezpečení přístupu do sálu, například za pomoci bezkontaktních karet a otisků prstů. Pak se dá samozřejmě přístup rozšiřovat. V případě, kdy má zákazník trošku komplexnější řešení, například zastřešenou uličku, která odděluje chladnou a teplou zónu, tak tam mohou být zabezpečené dveře a další zabezpečení je na úrovni konkrétního rozvaděče,“ vysvětluje Tomáš Gráf, Product manager ze společnosti Conteg.

V datových centrech je možnost realizace elektronického zabezpečení s jedním centrálním zabezpečováním přístupu, nebo jen klíčové, kdy funguje systém generálních a hlavních klíčů. V datových centrech, které patří jen konkrétní firmě, se přístupy většinou řeší jen na úrovni přístupů do jednotlivých místností, přístup k jednotlivým serverům oddělován není.

Přístupový systém je významně propojen s evidencí osob, kontrolou jejich přístupů a vydáváním oprávnění, třeba i jednorázových karet. Mohou se nastavit i přístupy v konkrétních časech, například v pracovní době konkrétního zaměstnance.

Monitoring může předcházet problémům

V datových centrech nepřetržitě běží servery, které jsou samy o sobě drahé, ale umožňují přístup k ještě dražším datům. Ke svému provozu potřebují kontrolované provozní parametry jako je optimální teplota či vlhkost. Všechny tyto potřebné vlivy okolí kontroluje za pomoci čidel monitoring, který výstupy analyzuje a v případě jakéhokoliv problému kontaktuje oprávněné osoby.

Pomocí monitoringu můžeme efektivně hledat zdroje problémů a chyb, třeba i prasklé trubky vedoucí k úniku vody, připojen může být i pohybový senzor či magnetické senzory, které odhalí neoprávněný vstup. Ke zpětnému sledování, kdo a kdy do datového centra vstupoval, může sloužit i kamerový systém. IP kamery jsou většinou zapojeny přímo do monitorovacího systému, mohou ale být spojeny i s bezpečnostním systémem.

Snadno lze nastavit nahrávání například jen průchodů jednotlivých osob, šetří se tím místo na disku. Zároveň může být každá nahrávka obratem zaslána oprávněné osobě, která tak má přehled, kdo se v DC pohybuje.

Celý monitoring je rozvržen na schématu datového centra. Čidla jsou rozmístěna na mapových podkladech, takže vše vidíte v souvislostech a můžete se vyhnout například hotspotu, tedy přehřívání určitého místa chybnou cirkulací vzduchu.

Mapování sensorů v aplikaci CPS

Mapování sensorů v aplikaci CPS

Monitorovací systémy od základního, až po autonomní řídicí systém

Základním monitorovacím systémem, který nabízí společnost Conteg, se nazývá RAMOS (RAck MOnitoring System). Množství senzorů a požadovaný rozsah monitorovacích funkcí lze obsloužit některou z nabídky základních jednotek – Mini, Optima, Ultra a ACS.

Nadstavbový systém – SW verze monitoringu na platformě Client/Server je Conteg Pro Server, která umí sdružovat výstupy z více zařízení do jedné centrální obrazovky. Můžete si zde vytvořit schémata, abyste viděli rozložení jednotlivých datových sálů a senzorů v nich. Tato centrální platforma, kterou můžete mít v základní verzi zdarma, umožňuje monitoring stavu téměř všech zařízení, vypracovává reporty a analýzy a samozřejmě posílá informace oprávněným osobám o aktuálním stavu monitorovaných zařízení.

Vyšší úroveň, než je monitoring, nabízí autonomní systém DCIM, který na základě vstupů z monitoringu a nastavených pravidel dokáže sám rozhodovat a jednat. Některé činnosti, které jinak provádí operátor, tedy dokáže vyřizovat autonomně.

„Například náš partner v Holandsku provedl několik instalací systému AEGIS DCIM v datových centrech nových i staršího data vybudování. Díky němu tam během víkendu není operátor nutný. Datové centrum funguje autonomně a samo se rozhoduje na základě daných podmínek, v jakém režimu pojedou chladicí systémy a jak vše bude fungovat. Samozřejmě v krizovém případě vyhlásí poplach a operátor musí být dostupný, aby dorazil a zjistil, co je za problém,“ říká Marek Schiller, Technical Directorof Business Unit IT&C společnosti Conteg.

Monitorovací aplikace CONTEG Pro Server

Monitorovací aplikace CONTEG Pro Server

Svěřte bezpečnost datových center do rukou odborníků

Řešíte bezpečnost datových center? Obraťte se na českou společnost Conteg, která je jedním z největších výrobců IT a průmyslových rozvaděčů a systémových řešení pro datová centra v Evropě a na Středním Východě.

Společnost Conteg zajišťuje komplexní dodávku, vypracuje projekt a návrh DC. Většinu komponentů sama vyrábí a všechny jednotlivé Non IT systémy oživí tak, aby spolu byly kompatibilní. Její specialisté vám doporučí řešení na míru přímo vašim potřebám.

Pro více informací se obraťte na společnost Conteg na www.conteg.cz.

Zabezpečení datového sálu kamerovým systémem

Zabezpečení datového sálu kamerovým systémem

Monitorovací jednotky RAMOS

Monitorovací jednotky RAMOS

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Dodejte létu šťávu vychytávkami Huawei.
Dodejte létu šťávu vychytávkami Huawei

Umíte si vůbec představit vyrazit v létě někam bez svého telefonu v kapse? Sotva! Vždyť celý rok telefon nedáme z ruky. Pro všechny, co chtějí mít tohle léto...  celý článek

Kdo fotí víc selfie: muži, nebo ženy? Výsledek vás možná překvapí.
Kdo fotí víc selfie: muži, nebo ženy? Výsledek vás možná překvapí

Léto je v plném proudu a víc než kdykoliv jindy teď máme mobilní telefon neustále po ruce. Umíte si ještě představit, vyrazit někam bez něho? Usnadňuje nám...  celý článek

Vyvíjejte technologie pro celý svět. Siemens dává příležitost.
Vyvíjejte technologie pro celý svět. Siemens dává příležitost

Český Siemens je jednou z největších technologických firem u nás a nyní rozšiřuje své vývojové a konstrukční centrum. To vyvíjí softwarová řešení a hardware...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.