Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak začít s podnikáním?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nejčastějším druhem podnikání je podnikání podle živnostenského zákona. Tento zákon však vymezuje rovněž činnosti, které živností nejsou. Nechte si poradit, jak začít s podnikáním.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak začít s podnikáním? | foto: Město Černošice

Některé osoby mohou vykonávat svou samostatnou činnost podle zvláštních právních předpisů. Samostatnou činností se rozumí zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství, živnostenské podnikání a jiné podnikání, ke kterému je zapotřebí podnikatelské oprávnění.

Do tzv. jiného podnikání patří například činnosti lékaře nebo farmaceuta, zprostředkovatele zaměstnání, poskytovatele sociálních služeb, výrobce elektrické energie, veterinárního lékaře, advokáta a notáře, soudního znalce a soudního tlumočníka, daňového poradce či autorizovaného architekta.

Tito podnikatelé nevlastní živnostenské oprávnění, ale ke své činnosti potřebují zvláštní povolení vydaná příslušným správním orgánem.

Potřebné doklady a formuláře k žádostem pro podnikání podle zvláštních právních předpisů se dozvíte prostřednictvím Jednotného kontaktního místa pro Středočeský kraj.

Jednotné kontaktní místo

Jednotná kontaktní místa (JKM) byla zřízena směrnicí o službách jako informační místa pro podnikatele na vnitřním trhu Evropské unie (EU). Kromě České republiky byla JKM zřízena i ve všech ostatních členských státech EU a státech Evropského hospodářského prostoru (EHP) za účelem poskytnout podnikatelům informace potřebné k zahájení podnikání.

Získejte ucelené informace, jak začít s podnikáním

Jednotné kontaktní místo poskytuje především informace nezbytné pro získání oprávnění k poskytování služby, mezi které patří zejména náležitosti žádosti a kontaktní údaje správních orgánů, které jsou příslušné k vyřízení žádosti podle jiných právních předpisů, obecné informace o požadavcích týkajících se získání oprávnění k poskytování služby v jiných členských státech, obecné informace o opravných prostředcích proti rozhodnutím správních orgánů a o možnostech řešení sporů mezi poskytovatelem služby a příjemcem služby, nebo mezi poskytovateli služby.

Dále poskytuje obecné informace o požadavcích týkajících se ochrany spotřebitele v jiných členských státech, kontaktní údaje sdružení nebo jiných právnických osob, včetně Evropské sítě spotřebitelských středisek, která mohou poskytovatelům nebo příjemcům služeb poskytovat praktickou pomoc. Předává také žádosti o oprávnění k poskytování služby podanou na základě jiného právního předpisu, správnímu orgánu příslušnému rozhodovat o této žádosti. 

Dále se zabývá příjmem a předáním oznámení a hlášení učiněných na základě jiného právního předpisu od osob podnikajících na základě oprávnění podle jiného právního předpisu příslušným správním orgánům.

Jak začít s podnikáním?

Jak začít s podnikáním?

Podnikatel nemusí být vždy živnostník

Pokud chcete například podnikat jako zprostředkovatel zaměstnání, nežádáte o povolení živnostenský úřad, ale Úřad práce České republiky. JKM Černošice vám může poskytnout potřebné informace a doklady nutné k podání této žádosti.

Postup při žádosti podnikatele o povolení zprostředkování zaměstnání

Povolení ke zprostředkování zaměstnání vydává generální ředitelství Úřadu práce na základě žádosti právnické nebo fyzické osoby a podmínkou vydání tohoto povolení je souhlasné závazné stanovisko Ministerstva vnitra, které se vydává na základě žádosti generálního ředitelství Úřadu práce.

Podmínky udělení povolení ke zprostředkování zaměstnání fyzické nebo právnické osobě jsou dosažení 18 let, svéprávnost, bezúhonnost, odborná způsobilost a bydliště nebo uvedení doručovací adresy na území České republiky. Za právnickou osobu tyto podmínky splňuje ustanovený odpovědný zástupce.

K žádosti je nutné přiložit některé další doklady, jako je potvrzení o bezúhonnosti podnikatele nebo odpovědného zástupce, má-li jím být zahraniční fyzická osoba, doklad o odborné způsobilosti odpovědného zástupce a jeho prohlášení, že souhlasí s ustanovením do funkce, a adresu svých pracovišť, která budou zprostředkování provádět.

Vydání povolení ke zprostředkování zaměstnání podléhá správnímu poplatku podle položky 9 zákona 634/2004 Sb., o správních poplatcích. Žádost můžete podat nebo zaslat na adresu Úřadu práce České republiky nebo také prostřednictvím Jednotného kontaktního místa pro Středočeský kraj.

Jednotné kontaktní místo nejen poradí s registrací, ale žádost o oprávnění předá příslušnému správnímu orgánu.

Způsob komunikace s Jednotným kontaktním místem

Samozřejmě můžete jednotné kontaktní místo navštívit osobně, nejlepší je ale položit dotazy telefonem nebo e-mailem. Po zjištění potřebných informací pracovníci Jednotného kontaktního místa nejpozději do týdne odpověď na váš dotaz, případně se domluvíte na další spolupráci.

Jednotné kontaktní místo Černošice

Jednotné kontaktní místo Černošice

Více informací o Jednotném kontaktním místě Černošice, pracoviště Praha 2, Podskalská 19, kde vám poradí, jak začít s podnikáním, najdete na www.mestocernosice.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Nenechte si ujít květnovou výstavu 250 jedinečných uměleckých děl, která se uskuteční od 30. dubna do 26. května v...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Keramika Soukup: rodinné impérium zrozené z vize a houževnatosti

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh Keramiky Soukup připomíná „americký sen“. Jejímu majiteli se podařilo vybudovat prosperující podnik navzdory...

Další z rubriky

Přeprava osob Praha: cestování vlakem patří do minulosti

Přeprava osob Praha – cestování vlakem patří do minulosti

Potřebujete se dostat kamkoliv po České republice nebo třeba na nákupy do Vídně, ale vlaky a autobusy nejsou nic pro...

Půjčení auta na víkend. Vydejte se za dobrodružstvím

Půjčení auta na víkend: Vydejte se za dobrodružstvím

Mít vlastní automobil bylo vždy znakem svobody a dobrého majetku. Dnes se už ale často nevyplatí auto vlastnit. Musíme...

Stojaté vody znamenají odrazy a obrazy, ale i něco neblahého

Mat Collishaw, Albion, 2017, Courtesy the artist and Blain│Southern

Britský umělec Mat Collishaw (1966), jeden z absolventů slavné Goldsmiths College v Londýně, se představuje v Galerii...

Najdete na iDNES.cz