Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak začít s podnikáním?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Nejčastějším druhem podnikání je podnikání podle živnostenského zákona. Tento zákon však vymezuje rovněž činnosti, které živností nejsou. Nechte si poradit, jak začít s podnikáním.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak začít s podnikáním? | foto: Město Černošice

Některé osoby mohou vykonávat svou samostatnou činnost podle zvláštních právních předpisů. Samostatnou činností se rozumí zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství, živnostenské podnikání a jiné podnikání, ke kterému je zapotřebí podnikatelské oprávnění.

Do tzv. jiného podnikání patří například činnosti lékaře nebo farmaceuta, zprostředkovatele zaměstnání, poskytovatele sociálních služeb, výrobce elektrické energie, veterinárního lékaře, advokáta a notáře, soudního znalce a soudního tlumočníka, daňového poradce či autorizovaného architekta.

Tito podnikatelé nevlastní živnostenské oprávnění, ale ke své činnosti potřebují zvláštní povolení vydaná příslušným správním orgánem.

Potřebné doklady a formuláře k žádostem pro podnikání podle zvláštních právních předpisů se dozvíte prostřednictvím Jednotného kontaktního místa pro Středočeský kraj.

Jednotné kontaktní místo

Jednotná kontaktní místa (JKM) byla zřízena směrnicí o službách jako informační místa pro podnikatele na vnitřním trhu Evropské unie (EU). Kromě České republiky byla JKM zřízena i ve všech ostatních členských státech EU a státech Evropského hospodářského prostoru (EHP) za účelem poskytnout podnikatelům informace potřebné k zahájení podnikání.

Získejte ucelené informace, jak začít s podnikáním

Jednotné kontaktní místo poskytuje především informace nezbytné pro získání oprávnění k poskytování služby, mezi které patří zejména náležitosti žádosti a kontaktní údaje správních orgánů, které jsou příslušné k vyřízení žádosti podle jiných právních předpisů, obecné informace o požadavcích týkajících se získání oprávnění k poskytování služby v jiných členských státech, obecné informace o opravných prostředcích proti rozhodnutím správních orgánů a o možnostech řešení sporů mezi poskytovatelem služby a příjemcem služby, nebo mezi poskytovateli služby.

Dále poskytuje obecné informace o požadavcích týkajících se ochrany spotřebitele v jiných členských státech, kontaktní údaje sdružení nebo jiných právnických osob, včetně Evropské sítě spotřebitelských středisek, která mohou poskytovatelům nebo příjemcům služeb poskytovat praktickou pomoc. Předává také žádosti o oprávnění k poskytování služby podanou na základě jiného právního předpisu, správnímu orgánu příslušnému rozhodovat o této žádosti. 

Dále se zabývá příjmem a předáním oznámení a hlášení učiněných na základě jiného právního předpisu od osob podnikajících na základě oprávnění podle jiného právního předpisu příslušným správním orgánům.

Jak začít s podnikáním?

Jak začít s podnikáním?

Podnikatel nemusí být vždy živnostník

Pokud chcete například podnikat jako zprostředkovatel zaměstnání, nežádáte o povolení živnostenský úřad, ale Úřad práce České republiky. JKM Černošice vám může poskytnout potřebné informace a doklady nutné k podání této žádosti.

Postup při žádosti podnikatele o povolení zprostředkování zaměstnání

Povolení ke zprostředkování zaměstnání vydává generální ředitelství Úřadu práce na základě žádosti právnické nebo fyzické osoby a podmínkou vydání tohoto povolení je souhlasné závazné stanovisko Ministerstva vnitra, které se vydává na základě žádosti generálního ředitelství Úřadu práce.

Podmínky udělení povolení ke zprostředkování zaměstnání fyzické nebo právnické osobě jsou dosažení 18 let, svéprávnost, bezúhonnost, odborná způsobilost a bydliště nebo uvedení doručovací adresy na území České republiky. Za právnickou osobu tyto podmínky splňuje ustanovený odpovědný zástupce.

K žádosti je nutné přiložit některé další doklady, jako je potvrzení o bezúhonnosti podnikatele nebo odpovědného zástupce, má-li jím být zahraniční fyzická osoba, doklad o odborné způsobilosti odpovědného zástupce a jeho prohlášení, že souhlasí s ustanovením do funkce, a adresu svých pracovišť, která budou zprostředkování provádět.

Vydání povolení ke zprostředkování zaměstnání podléhá správnímu poplatku podle položky 9 zákona 634/2004 Sb., o správních poplatcích. Žádost můžete podat nebo zaslat na adresu Úřadu práce České republiky nebo také prostřednictvím Jednotného kontaktního místa pro Středočeský kraj.

Jednotné kontaktní místo nejen poradí s registrací, ale žádost o oprávnění předá příslušnému správnímu orgánu.

Způsob komunikace s Jednotným kontaktním místem

Samozřejmě můžete jednotné kontaktní místo navštívit osobně, nejlepší je ale položit dotazy telefonem nebo e-mailem. Po zjištění potřebných informací pracovníci Jednotného kontaktního místa nejpozději do týdne odpověď na váš dotaz, případně se domluvíte na další spolupráci.

Jednotné kontaktní místo Černošice

Jednotné kontaktní místo Černošice

Více informací o Jednotném kontaktním místě Černošice, pracoviště Praha 2, Podskalská 19, kde vám poradí, jak začít s podnikáním, najdete na www.mestocernosice.cz.

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Brzy nás čeká odstranění dálniční známky z autoskla. Jak na to?

Brzy nás čeká odstranění dálniční známky z autoskla. Jak na to?

Na internetu jsou k dohledání různé „osvědčené“ tipy, jak odstranit neplatnou dálniční známku. Jsou ale opravdu...

Vysoká škola podnikání a práva nabízí profesionální MBA program

Vysoká škola podnikání a práva nabízí profesionální MBA program

Chcete kariérně růst a rozvíjet svůj manažerský potenciál? Toužíte znát nejnovější trendy v oblasti leadershipu a...

Stínicí technika – myslete na ni už při plánování hrubé stavby

Stínicí technika – myslete na ni už při plánování hrubé stavby.

Žaluzie, rolety a další stínicí prvky vám zajistí příjemnou teplotu v interiéru a podle zvoleného typu i další...

Najdete na iDNES.cz