Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zabránit předraženým nákupům nejen zdravotní technologie

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Úřad Regionální rady ROP Střední Čechy hodnotil v roce 2009 žádosti zdravotních zařízení ve Středočeském kraji o prostředky z fondů EU. Klíčovým parametrem hodnocení žádostí o evropské dotace z ROP Střední Čechy je hospodárnost projektů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

INVESTICE DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI | foto: MAFRA, a.s.

Za hospodárné řešení projektu a sou-lad s obvyklými cenami stavebních prací a výrobků může žadatel obdržet až 50 bodů z 200 možných při hodnocení kvality projektu. Pakliže jsou ceny vyšší než tržní, dostane i úspěšný žadatel dotaci maximálně na úrovni obvyklých cen.

Porovnáváme ceny stavebních prací s obvyklými cenami v ceníku URS, respektive RTS. V případě, že se nejedná o stavební práce, najímáme si znalce z oboru, aby vyhodnotili, zda žádosti jsou v souladu s obvyklými cenami. Nespoléháme na výběrová řízení, která by teoreticky měla určit tržní cenu, ale mnohdy tomu tak není.

Eliminujeme tak mimo jiné zbytečné marže prostředníků. Nepřipustíme vyplacení více dotací, než je tržní průměrná cena a tudíž takto úspěšně bráníme nehospodárnému vynakládání veřejných prostředků, evropských dotací. Dodržujeme zásadu řádného finančního řízení, kterou jsou vázáni všichni správci evropských dotací evropským právem.

ROP 1

Od roku 2009, kdy jsme tento systém zavedli, jsme na schválených projektech v hodnotě cca 5 miliard Kč ušetřili kontrolou obvyklých cen 500 milionů Kč. Velkou zásluhu na této skutečnosti mají pracovníci Úřadu Regionální rady, odborníci v oblasti stavebních prací.

Metodiku a přístup ROP Střední Čechy ocenil generální ředitel ředitelství Evropské komise pro regionální rozvoj Dirk Ahner při jednání s hejtmanem Středočeského kraje Davidem Rathem v lednu tohoto roku.

Ministerstvo financí klade náš uvedený přístup za vzor dalším řídícím orgánům. Bohužel, Úřad Regionální rady ROP Střední Čechy patří k výjimkám v takto důsledném přístupu ke kontrole hospodárnosti.

Nyní již zpět k hodnocení žádostí v oblasti zdravotnictví. V roce 2009 se důslednou kontrolou hospodárnosti podařilo ušetřit na projektech v celkové hodnotě cca 660 milionů Kč více než 110 milionů Kč. Nejvíce v případě projektu nemocnice Kladno (více než 80 milionů Kč za projekt v hodnotě 320 milionů Kč), ale také například u projektu nemocnice Kolín či Mladá Boleslav.

Byli jsme jediní, kteří zvolili již v roce 2009 tento postup, který je jediným možným a účinným při správě a vynakládání veřejných prostředků, ať už českých či evropských. Je smutné, že jednotnou metodiku obvyklých cen nezpracovalo ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo financí pro všechny správce veřejných prostředků v oblasti zdravotnictví.

V následných výběrových řízeních, při poskytnutí prostředků maximálně na úrovni obvyklých cen, již nemůže dojít k mrhání veřejnými prostředky. Jsme připraveni naši metodiku i naše odborníky jako konzultanty nabídnout všem dalším řídícím orgánům a institucím vynakládajícím veřejné prostředky na investice. Možné úspory na veřejných prostředcích v oblasti zdravotnictví či dopravy, stejně jako v dalších investičních oblastech, tak mohou dosáhnout až desítek miliard Kč ročně.

Vzdělávací a kulturní evropský projekt Bitva u Kolína - Justitia et Clementia

Evropská Unie prostřednictvím Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Čechy (ROP NUTS2 SČ) spolufinancuje částkou 3 010 786,90Kč projekt s názvem „Bitva u Kolína Justitia et Clementia“ CZ 1.15/2.3.00/48.00977.

ROP 2

Centrem projektu se stal městys Cerhenice, kde je mimo jiné široké veřejnosti jeden den v měsíci k dispozici kontaktní centrum projektu. Projekt je realizován za účelem propagovat u co nejširší veřejnosti evropsky významnou událost - Bitvu u Kolína (18. 6. 1757) a region Středních Čech jako takový.

Projekt také zajistí, rozšíří a zkvalitní již tradiční kulturně historické akce, pořádané každoročně od roku 1999 u příležitosti vzpomínky na bitvu u Kolína.

Cílem projektu je zajistit účelnou propagaci celého seriálu vzpomínkových akcí, rozšířit jej o dalších 6 akcí v různých obcích regionu Kolínsko v průběhu celého roku, zlepšit zázemí pro návštěvníky a zatraktivnit celý program pro širokou veřejnost. Dalším důležitým cílem projektuje přinést do škol žákům netradiční formou co nejvíce informací o naší bohaté historii a o historii regionu.

V rámci projektu jsou pro celé školní třídy pořádány návštěvy regionu bitvy s doprovodem uniformovaných vojáků s návštěvou dobového tábora a odborným výkladem historiků. V rámci projektu je vydána stolní hra s názvem Feldmarschall, jenž je také tematicky zaměřena na bitvu u Kolína a rozšiřuje tak nenásilnou formou zájem hráčů o daný region.

Na všech akcích v rámci projektu budou mít všichni návštěvníci zdarma možnost naučit se šít dobové oděvy, poznat život prostých vojáků a či ochutnat jídla, jenž byla v 18. století na jídelníčku běžných lidí.

V rámci projektu jsou také realizovány překlady několika knih, týkajících se jak života vojáků, tak života prostých obyvatel regionu. Tyto překlady budou k dispozici všem zájemcům z řad laické i odborné veřejnosti. Veškeré informace jsou publikovány na oficiálním webu projektu www.kolin1757.com.

Mafra


Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Lidé si stále půjčují. Využívají ale dostatečně srovnávačů půjček?
Lidé si stále půjčují. Využívají ale dostatečně srovnávačů půjček?

Poptávka po bankovních i nebankovních půjčkách roste. Faktem ale zůstává, že lidé často sáhnou po první nabídce, která se jim naskytne a ta nemusí být...  celý článek

Je pro vás postup založení s.r.o. zdlouhavý? Máme pro vás tip
Je pro vás postup založení s.r.o. zdlouhavý? Máme pro vás tip

Postup založení s.r.o. je časově i finančně velmi náročný, navíc je zde riziko odmítnutí zápisu vaší firmy do obchodního rejstříku. Vyhněte se byrokracii a...  celý článek

Místo, kde historie ožívá: K prohlídce Prahy patří i návštěva legendárního...
Co zajímavého vidět v Praze? Navštivte legendární Hotel Paříž

Podzimní měsíce jsou pro procházky Prahou jako stvořené. Slunce má ještě sílu, vše je zahaleno v teplých barvách podzimu a lístky stromů se ladně snáší k zemi...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.