Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vyřešit spor bez drahých právníků? Místo soudu pomůže mediátor

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jen málokdo ví, že při nepříjemném sporu se sousedem či příbuzným nemusíte chodit k soudu a platit si drahé právníky. Výhodným řešením jak pro vás, tak pro vaši protistranu je mediátor - tedy člověk, který coby třetí nezávislý člověk vstoupí mezi znesvářené strany a snaží se je přimět k dohodě. A zpravidla se mu to podaří.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

JE DNES MOŽNÉ BÝT BEZ PRÁVNÍKA? | foto: Jiří Matzner JUDr., PhD., LL.M

Kvalitní mediační služba od profesionálního mediátora vám tak v mimosoudním sporu může ušetřit nejen čas a nervy při nepříjemných tahanicích, ale zejména vaše peníze, které byste u soudních sporů platili soudu a advokátům. Mediátorem může být podle zákona jak právník, tak i vysokoškolsky vzdělaný člověk, který složí příslušné zkoušky u ministerstva spravedlnosti.

Zkušení mediátoři z AK Matzner

A kde mediátora hledat? Bohaté zkušenosti s mediací mají právníci z advokátní kanceláře Matzner, neboť jsou zapsání v Asociaci mediátorů ČR, kde také úspěšně složili zkoušky.

Podle zkušeností advokátní kanceláře Matzner jsou nejčastějším sporem, který mediátoři řeší, rozvody manželství. Kromě rozvodů se dobře daří mediační službou nalézt řešení i v sousedských sporech, sporech o dědictví, mezi nájemcem a nájemníkem či mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.

Mediátor musí být nezávislý

Vždy platí, že mediátorem je absolutně nezávislý člověk, který nesmí být v jakémkoliv vztahu s ani jednou ze znesvářených stran. Pokud je tato základní podmínka splněna, snaží se pak mediátor při sérii jednání přimět protistrany ke kompromisu.

Advokáti z AK Matznera totiž vysvětlují, že cílem mediace není vyhledání pravdy, ale dohody, k níž obě strany pod vedením mediátora mají dospět. Mediace probíhá zpravidla v několika sezeních, která trvají okolo dvou až tří hodin.

Mediační dohoda

Pokud se obě strany dohodnou, sepíší o tom příslušný dokument. Dohoda by měla být naformulována jasně tak, aby bylo zřejmé, kdo a co má splnit. V písemné dohodě musí být také uvedeno, co bude následovat v případě, když někdo své závazky nedodrží.

Písemný dokument se vypracuje i tehdy, pokud se ani mediátorovi nepodaří dospět ke kompromisu. Pak se sepíše dohoda o "nedohodě".

Mediace jako novinka

Mediace je v České republice prakticky novinkou posledních několika let a zatím o ní takřka není moc slyšet. Přitom za hranicemi jde o běžnou praxi - zejména v zemích, kde velmi dobře funguje justice. Mediace se často využívá v USA, ve Francii nebo v Německu. Mediace tam je vyhledávaným způsobem řešení nejen civilních, ale třeba i obchodních sporů.

Důvody jsou jednoduché: nesrovnatelně vyšší rychlost v porovnání se soudy a také mnohem nižší náklady.

Veškeré podrobnosti nejen o mediaci a práci profesionálních mediátorů, ale o komplexních právních službách advokátní kanceláře Matzner najdete na jejích webových stránkách www.matzner.cz. Navštívit kancelář můžete i osobně v Praze 2 v ulici Anny Letenské 7.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Imitace betonu® přináší jedinečný, moderně nadčasový vzhled

Imitace betonu v showroomu společnosti Lionstone

Moderní minimalistické stěrky imitující betonovou plochu se již delší dobu drží na pomyslném Olympu oblíbenosti povrchů...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Mějte své globální portfolio plně pod kontrolou

Mějte své globální portfolio plně pod kontrolou

Průběžné sledování rizik u větší skupiny vašich obchodních partnerů, navíc rozptýlených po celém světě, se může zdát...

Dluhová smyčka se může utáhnout i nad vámi. Jak se ubránit?

Dluhová smyčka se může utáhnout i nad vámi. Jak se škrcení ubránit?

Odborné průzkumy, které jsou prováděny pravidelně a napříč celým sociologickým spektrem v České republice, bohužel...

Vybíráme bezpečnostní pracovní obuv: Když na kvalitě záleží

Zákonné normy pro ochranné pracovní pomůcky

Pohybujete se často při výkonu vašeho povolání v terénu? Nebo manipulujete s těžkými předměty, pracujete v náročných...

Najdete na iDNES.cz