Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vyřešit spor bez drahých právníků? Místo soudu pomůže mediátor

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jen málokdo ví, že při nepříjemném sporu se sousedem či příbuzným nemusíte chodit k soudu a platit si drahé právníky. Výhodným řešením jak pro vás, tak pro vaši protistranu je mediátor - tedy člověk, který coby třetí nezávislý člověk vstoupí mezi znesvářené strany a snaží se je přimět k dohodě. A zpravidla se mu to podaří.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

JE DNES MOŽNÉ BÝT BEZ PRÁVNÍKA? | foto: Jiří Matzner JUDr., PhD., LL.M

Kvalitní mediační služba od profesionálního mediátora vám tak v mimosoudním sporu může ušetřit nejen čas a nervy při nepříjemných tahanicích, ale zejména vaše peníze, které byste u soudních sporů platili soudu a advokátům. Mediátorem může být podle zákona jak právník, tak i vysokoškolsky vzdělaný člověk, který složí příslušné zkoušky u ministerstva spravedlnosti.

Zkušení mediátoři z AK Matzner

A kde mediátora hledat? Bohaté zkušenosti s mediací mají právníci z advokátní kanceláře Matzner, neboť jsou zapsání v Asociaci mediátorů ČR, kde také úspěšně složili zkoušky.

Podle zkušeností advokátní kanceláře Matzner jsou nejčastějším sporem, který mediátoři řeší, rozvody manželství. Kromě rozvodů se dobře daří mediační službou nalézt řešení i v sousedských sporech, sporech o dědictví, mezi nájemcem a nájemníkem či mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.

Mediátor musí být nezávislý

Vždy platí, že mediátorem je absolutně nezávislý člověk, který nesmí být v jakémkoliv vztahu s ani jednou ze znesvářených stran. Pokud je tato základní podmínka splněna, snaží se pak mediátor při sérii jednání přimět protistrany ke kompromisu.

Advokáti z AK Matznera totiž vysvětlují, že cílem mediace není vyhledání pravdy, ale dohody, k níž obě strany pod vedením mediátora mají dospět. Mediace probíhá zpravidla v několika sezeních, která trvají okolo dvou až tří hodin.

Mediační dohoda

Pokud se obě strany dohodnou, sepíší o tom příslušný dokument. Dohoda by měla být naformulována jasně tak, aby bylo zřejmé, kdo a co má splnit. V písemné dohodě musí být také uvedeno, co bude následovat v případě, když někdo své závazky nedodrží.

Písemný dokument se vypracuje i tehdy, pokud se ani mediátorovi nepodaří dospět ke kompromisu. Pak se sepíše dohoda o "nedohodě".

Mediace jako novinka

Mediace je v České republice prakticky novinkou posledních několika let a zatím o ní takřka není moc slyšet. Přitom za hranicemi jde o běžnou praxi - zejména v zemích, kde velmi dobře funguje justice. Mediace se často využívá v USA, ve Francii nebo v Německu. Mediace tam je vyhledávaným způsobem řešení nejen civilních, ale třeba i obchodních sporů.

Důvody jsou jednoduché: nesrovnatelně vyšší rychlost v porovnání se soudy a také mnohem nižší náklady.

Veškeré podrobnosti nejen o mediaci a práci profesionálních mediátorů, ale o komplexních právních službách advokátní kanceláře Matzner najdete na jejích webových stránkách www.matzner.cz. Navštívit kancelář můžete i osobně v Praze 2 v ulici Anny Letenské 7.

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Další z rubriky

Nebankovní půjčky dnes? Trh se pročistil, půjčování je teď bezpečnější

Nebankovní půjčky dnes? Trh se pročistil, půjčování je teď bezpečnější

Zatímco ještě relativně nedávno v lidech slovo „nebankovní půjčka“ evokovalo představu nebývale vysokých úroků a...

Češi cestují stále více, rádi sáhnou po celoročním cestovním pojištění

Češi cestují do ciziny jako nikdy dříve

Češi mají obrovskou chuť ve volném čase cestovat. 64 % Čechů vyráží na pobytové zájezdy a mnoho jich jezdí i na vlastní...

Nedostatek parkovacích míst pomohou vyřešit parkovací domy

Parkoviště Astron

Centra měst, sídliště, nemocnice, letiště, nádraží i obchodní centra se dnes potýkají s nedostatkem parkovacích míst....

Najdete na iDNES.cz