Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vybrat a provozovat domovní čistírnu odpadních vod

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Na internetu lze nalézt řadu informací o domovních čistírnách. Často jde o informace od výrobců. Čím se ale řídit při výběru čistírny, nebo když potřebujete vyřešit problém?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zkušební Laboratoř vodohospodářských zařízení ve VÚV TGM, v.v.i., kde se testují domovní čistírny | foto: VÚV TGM, v.v.i.

Domovní čistírny odpadních vod (ČOV) jsou součástí decentralizovaného systému čištění odpadních vod a používají se především tam, kde není možné, nebo je příliš finančně nákladné realizovat výstavbu kanalizace, která svádí odpadní vody na centrální ČOV. Pokud při zvažování možností „kam s ním?“ (myšleno kam s vyprodukovanou odpadní vodou) padne rozhodnutí pro domovní čistírnu, je potřeba vyřešit nakládání s odtokem. Možnosti jsou zpravidla dvě. Buď se bude voda vypouštět do blízké vodoteče (např. potok), nebo se bude vyčištěná odpadní voda zasakovat. Zasakování se povoluje spíše výjimečně a je zapotřebí mít souhlasný hydrogeologický posudek.

Vybrat vhodnou čistírnu nemusí být jednoduché. Na trhu se vyskytuje řada výrobců s různými typy čistíren a cenové rozpětí je hodně široké. Domovní čistírny, které byly podrobeny devět měsíců trvající zkoušce účinnosti čištění, jsou opatřeny značkou CE a na štítku mají uvedeny průměrné hodnoty účinnosti čištění, nebo odtokových koncentrací. Bohužel zatím neexistuje jednotná databáze, kde by byl uveden seznam výrobců, typy nabízených ČOV a hodnoty, jakých při zkoušení dosahovali (tj. jak kvalitně čistírna čistila odpadní vodu).

Porovnání vzhledu přitékající odpadní vody a odtoku z domovní ČOV

Porovnání vzhledu přitékající odpadní vody a odtoku z domovní ČOV

Domovní čistírny se testují také ve Výzkumném ústavu vodohospodářském T. G. Masaryka v Praze. Pracovníci však nemohou nikomu doporučit, jakou čistírnu si má vybrat, jelikož jsou vázáni obchodním tajemstvím.

Jak si tedy vybrat vhodnou ČOV? Čistírna by měla mít označení CE. Je vhodné nerozhodovat se jen podle ceny výrobku. Nevěřit tvrzení, že čistírna funguje sama a není potřeba se o nic starat. Myslet na to, že výrobce by měl zajišťovat servis a v případě problémů být schopen poradit a pomoci.

Aby čistírna dobře fungovala, je nutné dodržovat provozní řád (návod k obsluze). Provozní řád dodává výrobce (prodejce) čistírny a jeho povinností je také provést řádné zaškolení obsluhy. Především je důležité kontrolovat správnou funkci všech částí ČOV, sledovat množství a kvalitu aktivovaného kalu, provádět včasné odkalování čistírny. Nezbytné je dávat pozor na používání většího množství dezinfekčních činidel v domácnosti a nevhazovat do toalety nerozložitelné předměty, které čistírna nebude schopná odstranit.

Pokud se vyskytne problém, se kterým si majitel ČOV neví rady, první kroky by měli vést k výrobci ČOV, který by měl v rámci servisu potíže umět vyřešit. Pokud však tento postup selže, je možné se obrátit na pracovníky Výzkumného ústavu vodohospodářského, kteří mají s domovními čistírnami dlouholeté zkušenosti. Můžeme vám nabídnout nezávislé poradenství, odběr a analýzu vzorků, případně vypracování posudku.

Domovní ČOV při správném provozování dokáží čistit odpadní vody srovnatelně s velkými ČOV. Kvalita vyčištěné vody se ověřuje buď ročními analýzami vzorků odtoku, nebo v případě ČOV na ohlášku jejich revizí, která se provádí jednou za dva roky (revize domovních ČOV provádí i pracovníci VÚV, seznam oprávněných osob je vyvěšen na internetových stránkách MŽP).

Autor: Ing. Věra Jelínková

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Sparta získala nového oficiálního partnera University of New York in Prague.
Sparta získala nového oficiálního partnera University of New York in Prague

Sparta získala nového partnera, kterého jste mohli zaregistrovat na dresech mužského „A“ týmu. To však není vše, vedení University of New York in Prague se...  celý článek

Erik Štefanovič, jednatel projektantsko-manažerské kanceláře DELTA...
Udržitelná výstavba jde ruku v ruce s hospodárností

Závěr měsíce září patří celosvětovému svátku trvale udržitelných budov. Jak taková udržitelná výstavba probíhá v praxi jsme se zeptali Erika Štefanoviče,...  celý článek

Rozmluvte se anglicky na pobytovém kurzu v ČR.
Jak se konečně rozmluvit anglicky?

Hranice můžou být koncem, ale také začátkem cesty! Hranice máme v hlavě, v nohách a dokonce na jazyku. Naše vlastní hranice jsou body, za které se jen tak...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.