Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vybrat a provozovat domovní čistírnu odpadních vod

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Na internetu lze nalézt řadu informací o domovních čistírnách. Často jde o informace od výrobců. Čím se ale řídit při výběru čistírny, nebo když potřebujete vyřešit problém?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zkušební Laboratoř vodohospodářských zařízení ve VÚV TGM, v.v.i., kde se testují domovní čistírny | foto: VÚV TGM, v.v.i.

Domovní čistírny odpadních vod (ČOV) jsou součástí decentralizovaného systému čištění odpadních vod a používají se především tam, kde není možné, nebo je příliš finančně nákladné realizovat výstavbu kanalizace, která svádí odpadní vody na centrální ČOV. Pokud při zvažování možností „kam s ním?“ (myšleno kam s vyprodukovanou odpadní vodou) padne rozhodnutí pro domovní čistírnu, je potřeba vyřešit nakládání s odtokem. Možnosti jsou zpravidla dvě. Buď se bude voda vypouštět do blízké vodoteče (např. potok), nebo se bude vyčištěná odpadní voda zasakovat. Zasakování se povoluje spíše výjimečně a je zapotřebí mít souhlasný hydrogeologický posudek.

Vybrat vhodnou čistírnu nemusí být jednoduché. Na trhu se vyskytuje řada výrobců s různými typy čistíren a cenové rozpětí je hodně široké. Domovní čistírny, které byly podrobeny devět měsíců trvající zkoušce účinnosti čištění, jsou opatřeny značkou CE a na štítku mají uvedeny průměrné hodnoty účinnosti čištění, nebo odtokových koncentrací. Bohužel zatím neexistuje jednotná databáze, kde by byl uveden seznam výrobců, typy nabízených ČOV a hodnoty, jakých při zkoušení dosahovali (tj. jak kvalitně čistírna čistila odpadní vodu).

Porovnání vzhledu přitékající odpadní vody a odtoku z domovní ČOV

Porovnání vzhledu přitékající odpadní vody a odtoku z domovní ČOV

Domovní čistírny se testují také ve Výzkumném ústavu vodohospodářském T. G. Masaryka v Praze. Pracovníci však nemohou nikomu doporučit, jakou čistírnu si má vybrat, jelikož jsou vázáni obchodním tajemstvím.

Jak si tedy vybrat vhodnou ČOV? Čistírna by měla mít označení CE. Je vhodné nerozhodovat se jen podle ceny výrobku. Nevěřit tvrzení, že čistírna funguje sama a není potřeba se o nic starat. Myslet na to, že výrobce by měl zajišťovat servis a v případě problémů být schopen poradit a pomoci.

Aby čistírna dobře fungovala, je nutné dodržovat provozní řád (návod k obsluze). Provozní řád dodává výrobce (prodejce) čistírny a jeho povinností je také provést řádné zaškolení obsluhy. Především je důležité kontrolovat správnou funkci všech částí ČOV, sledovat množství a kvalitu aktivovaného kalu, provádět včasné odkalování čistírny. Nezbytné je dávat pozor na používání většího množství dezinfekčních činidel v domácnosti a nevhazovat do toalety nerozložitelné předměty, které čistírna nebude schopná odstranit.

Pokud se vyskytne problém, se kterým si majitel ČOV neví rady, první kroky by měli vést k výrobci ČOV, který by měl v rámci servisu potíže umět vyřešit. Pokud však tento postup selže, je možné se obrátit na pracovníky Výzkumného ústavu vodohospodářského, kteří mají s domovními čistírnami dlouholeté zkušenosti. Můžeme vám nabídnout nezávislé poradenství, odběr a analýzu vzorků, případně vypracování posudku.

Domovní ČOV při správném provozování dokáží čistit odpadní vody srovnatelně s velkými ČOV. Kvalita vyčištěné vody se ověřuje buď ročními analýzami vzorků odtoku, nebo v případě ČOV na ohlášku jejich revizí, která se provádí jednou za dva roky (revize domovních ČOV provádí i pracovníci VÚV, seznam oprávněných osob je vyvěšen na internetových stránkách MŽP).

Autor: Ing. Věra Jelínková

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Šperkařský dům PANDORA letos na podzim představuje hned dvě nové kolekce šperků s názvy Zrnka života a Královské...

Další z rubriky

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

PR for HR - Aby u vás chtěli pracovat - konference PR Summit 2018

PR for HR - Aby u vás chtěli pracovat - konference PR Summit 2018

Nejsou lidi. Tímto povzdechem shrnuje většina personalistů aktuální situaci na pracovním trhu. A začíná přemýšlet: Jak...

Průmyslové centrální vysavače udrží čistotu i v nejnáročnějším provozu

Průmyslové centrální vysavače udrží čistotu i v nejnáročnějším provozu

Ve výrobě je zapotřebí dodržovat přísné hygienické normy. Jak ale v náročném provozu udržovat čisto? Řešení nabízí...

Najdete na iDNES.cz