Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak správně vybrat jazykový kurz?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Znalosti cizích jazyků jsou důležité pro život i profesní uplatnění. Pokud pro sebe hledáte jazykový kurz, přečtěte si několik cenných rad, jak vybrat ten správný.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak správně vybrat jazykový kurz? | foto: Glossa Language Services, s.r.o.

Asi každý z nás souhlasí s tím, že znalosti cizích jazyků jsou důležité pro život i profesní uplatnění.  Z nedávno publikovaných průzkumů plyne, že 69% procent zaměstnavatelů požaduje při nabídkách práce od uchazečů znalost angličtiny. V životopisech ji však deklaruje pouze 50 % uchazečů, jen 14 % z nich je přitom schopno prokázat skutečné komunikační kompetence.

U dalších jazyků je přitom situace ještě horší. Chcete se zařadit mezi ty úspěšnější a hledáte pro sebe jazykový kurz? Ještě nemusí být vyhráno. Na našem trhu fungují stovky jazykových škol, jejich úroveň je ovšem často proměnlivá. Investujete nejen nemalou sumu peněz, ale také čas a vlastní námahu. Právem očekáváte výsledky.

Nebojte se proto vybírat a porovnávat jednotlivé konkurenční nabídky. Podle čeho je nejlepší se při výběru řídit?

Jazyková škola? Raději s certifikátem

V České republice existuje nezávislé profesní sdružení, které se zabývá hodnocením a rozvojem kvality jazykového vzdělávání v souladu s osvědčenými evropskými principy. Je jím ACERT – Asociace certifikovaných jazykových škol. Každá škola s certifikátem ACERT musí pravidelně procházet inspekcí.

Při inspekci mimo jiné prokazuje, že má vysoce kvalifikovaný lektorský sbor, pracuje s kvalitními výukovými programy a disponuje dostatečným odborným i technickým zázemím pro učitele i studenty. To vše jsou klíčové předpoklady pro kvalitní jazykový kurz a spokojeného zákazníka.

Nelze samozřejmě tvrdit, že školy, které nejsou členy ACERT, neposkytují dobré služby. Jistě tomu tak v mnoha případech může být. Zejména ve větších městech, kde je spektrum škol širší, však volba některé z jazykovek, které se prokáží logem ACERT, bude velmi dobrým vodítkem.

Jak správně vybrat jazykový kurz?4

Vybírejte jazykový kurz, který se hodí právě pro vás

Každá kvalitní škola by měla před přihlášením nabídnout zájemci vstupní rozřazovací test. Sebelepší jazykový kurz vám nebude nic platný, pokud budete stále jen opakovat, nebo budou vaši spolužáci mnohem pokročilejší. Každý kurz by měl mít také předem jasně daný výukový program.

Na základě výsledku testu a výukového programu je pak snadné zvolit jazykový kurz, který vám skutečně přinese zlepšení. Tam, kde vaši pokročilost příliš neřeší a nabízí vzdělávací program, který bude teprve po zahájení výuky přizpůsoben potřebám posluchačů, pravděpodobně výuka velký smysl mít nebude.

Znalost cizího jazyka je určitě v první řadě výhodou na trhu práce. Ovšem to, že mluví anglicky, si může do životopisu napsat každý. Pokud máte z jazyka mezinárodní zkoušku, vaše hodnocení bude hned jiné. Spektrum dostupných mezinárodních zkoušek na českém trhu je dnes již velmi široké.

Patří sem nejen cambridgeské zkoušky, ale také britské certifikáty City&Guilds či zkoušky Pearson. Přípravu ke zkouškám vám nabídne téměř každá škola. Výhodou ovšem je, pokud zvolíte školu, která je přímo akreditovaným zkušebním centrem. Nejen, že zkoušky není třeba složitě organizovat jinde, ale i samotný fakt mezinárodní akreditace je jistou zárukou kvality.

Jak správně vybrat jazykový kurz?2

Otevřené kurzy pro veřejnost nabízí oproti individuální výuce velkou výhodu, dostupnou cenu. Vždy se ale ptejte, jak velká bude výuková skupina. Zapomeňte na velké třídy jako na střední škole, takovou výuku již dnes žádná solidní jazyková škola nenabízí. Často se ovšem stává, že za stejnou cenu nabízí různé školy jazykový kurz, který má ve skupině 12 posluchačů, nebo jen 10.

V některých případech stojí stejně kurzy, které se otevírají s 10, nebo i s 5 posluchači. Čím méně lidí ve skupině, tím větší šanci máte pro individuální práci a tím více si z kurzu odnesete. Každá škola by měla jednoznačně zaručit, jaká je nejvyšší hranice velikosti skupiny. Průměrný počet vám bude k ničemu, pokud zrovna vaše skupina bude příliš veliká. Vybírejte jazykový kurz vždy i podle toho, aby byl počet lidí ve skupině co nejnižší. I výše zmíněný rozdíl dvanácti či deseti lidí hraje nemalou roli.

Co je levnější? Jazykový kurz za 3 300, nebo 4 500 korun?

Jak správně vybrat jazykový kurz?3

Porovnávejte dobře, jinak zaplatíte za jazykový kurz zbytečně víc. Kurzy již od 1 499 Kč! Takových nabídek uvidíte na internetu víc než dost. Na první pohled ovšem nemusí být zřejmé, že se jedná pouze o jednodenní školení. Vždy si pečlivě zjistěte, za jaký rozsah výuky máte danou cenu zaplatit.

 Ne každá škola tuto informaci zveřejňuje dostatečně otevřeně. Díky tomu se může stát, že některý zájemce spokojeně zvolí jazykový kurz s intenzitou 1x2 hodiny týdně, za který zaplatí "jen" 3 300 Kč, zatímco alternativní nabídka byla 4500 Kč. Volba je zdánlivě jasná. Úsměv vás ovšem přejde, když zjistíte, že v prvním případě získáváte při podzimním zápisu kurz, který trvá do ledna, zatímco druhý až do června. Jazykový kurz samozřejmě plánujete na celý školní rok.

Ano, v tomto případě je kurzovné 3 300 Kč více než o polovinu dražší cena, než 4 500 Kč. Vždy porovnávejte, jaký rozsah výuky za své peníze skutečně dostanete. Jazyková škola Glossa vám nabízí široký výběr kurzů v ceně od 3 980 do 4 980 Kč, kdy kurzovné pokrývá oba dva semestry kurzu 1x2 hodiny týdně. Za kurz tedy ve skutečnosti zaplatíte podstatně méně, než u konkurenčních nabídek v ceně okolo 3 300 korun, ovšem jen za jeden semestr.

Široký výběr je dobrý. Ale otevře se váš jazykový kurz opravdu?

Určitě je velmi důležité, aby se jazykový kurz konal na dobře dostupném místě a v čas, který vám vyhovuje. Ve větších městech nabízejí jazykové školy často výběr z řady kurzů v několika lokalitách. Je tedy z čeho vybírat. Některé školy se ovšem snaží ohromit zájemce nesmírně širokým výběrem z kurzů, které v praxi ani nemohou otevřít.

Jen velmi těžko totiž získají potřebný počet zájemců, nemluvě o tom, že někdy je nabízených kurzů dokonce více, než míst v učebnách, kterými škola skutečně disponuje. Je celkem nemilé překvapení, pokud se jazykový kurz, na který jste připraveni, nakonec neotevře.

Jak správně vybrat jazykový kurz?1

Co v takovém případě škola udělá? Nabídne vám slevu na jiný kurz, vrátí vám peníze? I to může být dobrým kritériem výběru. Glossa - škola jazyků vypisuje vždy jen kurzy, pro které má k dispozici učebny a lektory. Pokud se i tak výjimečně stane, že některý jazykový kurz nebude moci být pro malý počet zájemců otevřen, vrátí vám kurzovné, nebo nabídneme místo v jiném odpovídajícím kurzu za poloviční cenu.

Nabídka jazykových škol je široká a vybrat kvalitní jazykový kurz nemusí být snadné. Pokud se budete řídit výše uvedenými poznámkami, chybu určitě neuděláte.

Dr. David Dvorský
ředitel Glossa – škola jazyků

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Další z rubriky

Veolia věnovala na projekty svých zaměstnanců čtyři miliony korun

Veolia věnovala na projekty svých zaměstnanců 4 miliony korun

V roce 2018 získalo finanční dar z programu MiNiGRANTY Nadačního fondu Veolia na 144 projektů. Jde o veřejně prospěšné...

Hvězdné války se vrací do Rudolfina ve velkolepém koncertu SCI-FI

Na pódiu Rudolfina bude 150 umělců.

Fanoušci filmové hudby se dočkají dalšího tematického koncertu. A bude to pořádný nářez. Už 13. října 2018 naplní...

Balená voda od Pražských vodovodů a kanalizací dobývá metropoli

šéf projektu balené vody PVK Miroslav Vavroušek se starostou Městské části...

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nabízejí unikátní zdroj náhradního zásobování – balenou vodu v sáčcích. Obsahuje...

Najdete na iDNES.cz