Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak si z tolika nabídek na trhu vybrat opravdu kvalitní plastová okna?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Plastová okna patří mezi nejlevnější konstrukční řešení oken vůbec. Oblíbené jsou ale nejen pro svou cenu, ale především pro vynikající fyzikálně-technické vlastnosti a vysokou odolnost. Jsou také téměř bezúdržbová. Můžete si vybrat z rozličných barevných variant a tvarů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak si z tolika nabídek na trhu vybrat opravdu kvalitní plastová okna? | foto: Okna&Company, s.r.o

O plastových oknech a jejich výběru jsme si popovídali s Petrem Hůlkou, jednatelem společnosti Okna&Company.

Jaké v současné době platí pro plastová okna parametry?
Dnešní plastová okna mají součinitel prostupu tepla oknem Uw (pro normované okno 1,23 x 1,48 m) 1,4 až 0,6 W/m2K. Čím nižší hodnota, tím méně tepla uniká. Nízký součinitel je vždy buď na úkor ceny, nebo odolnosti a životnosti oken.

Jak si z tolika nabídek na trhu vybrat opravdu kvalitní plastová okna?

Musejí být okna z plastu pouze bílá?
Samozřejmě, že ne. Potřebný odstín a vzhled oken podtrhují dekorativní fólie PVC a PMMA. Na trhu je asi 70 odstínů a dekorů. Je možné je též lakovat do odstínu dle škály RAL. Další možností je opatřit plastové okno z vnější strany AL krytím. Tím se docílí techničtějšího vzhledu a okno také lépe odolává povětrnostním vlivům.

Jakou roli hraje při výběru plastových oken cena?
Zákazník často srovnává především plastový profil a pak říká: „Oni mi nabízejí to stejné, co vy, a za méně peněz.“ Jenomže tady nejde jen o profil, ale o dobře těsnící, snadno ovladatelné a praktické okno, které vám bude dobře sloužit i po uplynutí záruční doby.

Jak si z tolika nabídek na trhu vybrat opravdu kvalitní plastová okna?

Plastový profil je samozřejmě důležitý, ale tvoří jen asi 40 % z výsledku celého díla. Spousta zákazníků pak přehlíží dalších 60 %, na kterých pro správnou funkci oken také záleží. Patří do nich nejen materiál, ze kterého se okna skládají, ale i služby.

Okna by měla být uživatelsky vhodně navržená. To vyžaduje aktivní přístup prodejce. Dále správné zaměření, dobře zvolené kování a jeho nadstandardní komponenty, vhodně navržené a použité zasklení, správné navržení armování neboli výztuhy v profilech oken, použité těsnění, kvalita technologického zpracování, typ sváru, pravidelná kontrola jakosti během výroby a certifikace.

Jak si z tolika nabídek na trhu vybrat opravdu kvalitní plastová okna?

Výrobou celý tento proces nekončí, nastává pečlivé balení a doprava k zákazníkovi, kde se okna odborně zabudují. Montáž musí být provedena profesionálně a s ohledem na konstrukční řešení stavby i požadavky dle ČSN. Během celé životnosti oken by výrobce měl zajišťovat také servis. Nemělo by dojít k tomu, že okna prodá, nainstaluje, vezme peníze a konec. Měl by tu pro zákazníka stále být.

Takže je prvořadé vybrat správného výrobce a dodavatele v jedné „osobě“, který má dobré reference?
Přesně tak. Zastávám názor, že u plastových oken už není na čem šetřit, protože se jedná o nejlevnější okenní konstrukci. Další šetření by se vám mohlo vymstít. Vzhledem k požadované životnosti oken není rozhodující, jestli dám za okna o 20 % více. Podívejte se třeba na auta. Pořizujeme je na mnohem kratší dobu než okna, a zaplatíme za ně třeba 250, nebo jiný 700 a více tisíc.

Jak si z tolika nabídek na trhu vybrat opravdu kvalitní plastová okna?

Okna by se neměla primárně vybírat podle ceny, protože ten nejlevnější produkt se nám může ve výsledku prodražit. Zaplatíte každoročně více za energie, protože vám teplo uteče oknem, nebo vás dokonce špatná okna doženou k tomu, že je budete muset vyměnit. Zaplatíte tedy za ně dvakrát, i za montáž.

Jaké jsou vaše tipy, jak dobře vybrat?
Můžete sami otevřít oči. Dobře se podívat a poslouchat, zeptat se známých, ověřit reference a nechat si doporučit. Takto se rozhodují technici. V druhém případě otevřete srdce a přenechejte zodpovědnost výběru na prodejci, kterému věříte. Třetí možností je otevřít peněženku – spokojíte se vždy s tím nejlepším, a protože rozdíl není velký, neřešíte to. Důvěřujete ujištění prodejce, že lepší varianta už není.

Jak si z tolika nabídek na trhu vybrat opravdu kvalitní plastová okna?

Platit za kvalitu a dobrou služby někdy holt bolí, ale bez bolesti není radosti. Vidím to nejen na svých zákaznících, ale i na sobě, když jsem sám v jejich roli :-).

Nezmínil jste počet komor. Jak moc jsou při výběru plastových oken důležité?
Počet komor je zástupný parametr, který slouží spíše výrobcům plastových profilů v orientaci mezi nimi. Nic neříká o tom, jak bude okno dobré, jak nám bude sloužit a jak s ním budeme spokojeni. Sami víme, že neplatí, že čím méně válců bude v motoru auta, tím menší bude jeho spotřeba, nebo čím větší telefon, tím lepší bude. Všeho s mírou! Více komor ovlivňuje tepelně izolační vlastnost profilů, ale to ještě neznamená, že bude lepší než profil, který má komor méně.

Jak si z tolika nabídek na trhu vybrat opravdu kvalitní plastová okna?

Občas nechám zákazníky komory spočítat a valná většina z nich počet komor nezjistí. Nedovedou je spočítat, ani kdyby okno rozřízli. Komor je v profilu stejně vždy více. Důležitější než počet komor je součinitel prostupu tepla oknem a dlouhodobá zkušenost se zabudovanými okny. A to jak uživatelská, tak i zkušenost prodejce nebo servisního technika. Doporučím to, na co mám dobrou odezvu.

Co zajišťuje, že nám plastová okna budou dobře sloužit po dlouhou dobu?
Předpokladem pro dlouhou životnost je stavba profilu, síla jeho stěn, jeho hmotnost a použité výztuhy, které zajišťují stabilitu a rovinnost profilu při dilatacích. Slouží také k pevnému ukotvení některých dílů okenního kování a zvyšují odolnost proti vloupání.

Jak si z tolika nabídek na trhu vybrat opravdu kvalitní plastová okna?

Nejčastěji se pro zpevnění okna používá ocelový válcovaný pozinkovaný profil vložený a přišroubovaný do dutiny PVC profilu, pak kompozitní vložený, nebo již zaextrudovaný kompozitní profil. Další možností je hliníkový extrudovaný profil nebo se výztuha nahradí pevným vlepením skla.

Máte v současné době nějakou novinku v oblasti plastových oken?
Nejnovější v naší nabídce jsou okna VEKA Winergetic Premium Passive s trojsklem nebo čtyřsklem a také subtilní okna PIXEL. Za zmínku také stojí polepová fólie FullColour, která se může aplikovat i do míst, kam se fólie běžně nelepí, tedy do funkčních spár mezi rámem a křídlem. Takto celopolepený rám vypadá mnohem lépe.

Jak si z tolika nabídek na trhu vybrat opravdu kvalitní plastová okna?

Okna&Co
Při výběru plastových oken nešlápnete vedle, když si vyberete spolehlivého dodavatele jakým je firma Okna&Company. Díky dlouholetému působení na trhu její zkušený tým navázal spolupráci s prvotřídními výrobci, na jejichž produkty je spolehnutí.

Pracovníci společnosti Okna&Company vám vždy vyberou přesně na míru takové provedení, které vám přinese očekávaný užitek. Zajistí profesionální montáž, včetně závěrečného úklidu a následného kompletního servisu.

Více informací najdete na www.OknaCo.cz.

Témata: trh

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Voda a lidé patří k sobě, potvrzuje vítězná společensky odpovědná firma

Prestižní mezinárodní ocenění převzali zástupci firmy na Pražském hradě z rukou...

Abyste se dostali z Brna do New Yorku, musíte urazit přibližně 7 tisíc kilometrů. Zdá se Vám to hodně? Tak si...

Jaký letní tábor svým dětem letos vyberete? Zkuste moderní zážitkový

Special Team for Adventure in Nature pořádá na 150 turnusů letních táborů pro...

Koncem března, když je zima již definitivně na ústupu, začínají rodiče plánovat letní prázdniny. A v mnoha rodinách...

Rodinný park Robinson nabízí celoroční zábavu

Přijeďte na výlet s vaší školkou, školou, táborem nebo zájmovým kroužkem.

Rodinný park Robinson je největší zařízení svého druhu v Kraji Vysočina. Na ploše 2500 m² se nacházejí desítky...

Najdete na iDNES.cz