Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak si vybrat ten správný hypoteční úvěr?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Vybíráte hypoteční úvěr? Důležité je zaměřit se na více faktorů. Vedle úrokové sazby se jedná zejména o poplatky spojené s poskytnutím a vedením hypotečního úvěru, o typ sazby či možnost předčasného splacení.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak si vybrat ten správný hypoteční úvěr? | foto: mBank

S poskytnutím a s vedením hypotečního úvěru či s jeho čerpáním jsou spojeny nemalé poplatky. Minimální poplatek za poskytnutí hypotečního úvěru je u většiny bank 8 000 Kč, poplatek za správu úvěrového účtu potom 150 až 200 Kč měsíčně.

Vezmeme-li si průměrný hypoteční úvěr se splatností 20 let, klient jen na těchto poplatcích zaplatí nejméně 44 000 Kč. Důležité je také uvědomit si, že u většiny bank si k hypotéce musíte zřídit běžný účet, u některých bank dokonce kreditní kartu, a to jsou další desítky korun měsíčně navíc.

Hypoteční úvěr bez poplatků

V současné době je na trhu velmi málo bank, které si neúčtují poplatky za to, že vám poskytnou hypoteční úvěr a dokonce jen dvě banky - jednou z nich je mBank, které neúčtují poplatky za vedení hypotečního účtu.

Dále je pro klienta na zvážení také typ úrokové sazby. Na výběr jsou v zásadě dva typy sazeb. Variabilní a fixní. Variabilní úroková sazba není stanovena pevně, je odvozena od sazby zveřejňované Českou národní bankou, zpravidla od sazby PRIBOR. 

Sazba, a tedy i splátka úvěru, se může měnit každý měsíc dle aktuální ceny peněz na bankovním trhu. Sazba PRIBOR se nyní pohybuje na historických minimech a díky tomu je v současné době hypoteční úvěr s variabilní sazbou nejnižší nabídkou na hypotečním trhu.

Budete chtít hypoteční úvěr předčasně splatit?

Posledním, a neméně důležitým faktorem, jsou pak také podmínky, za kterých lze část nebo i celý hypoteční úvěr předčasně splatit. Tento poplatek činí u většiny bank určité procento z nesplacené části hypotečního úvěru, a tak se předčasné splacení může velmi prodražit.

TIP na závěr

Hypoteční úvěr je dlouhodobý závazek. S takovým závazkem jsou samozřejmě spojena i určitá rizika, která mohou plynout z neočekávaných životních situací – ztráta zaměstnání, v horším případě třeba trvale poškozené zdraví nebo dokonce smrt.

Máte hypoteční úvěr? Pokud si k němu sjednáte životní pojištění, chráníte nejen sebe, ale především svou rodinu a blízké. Například v případě úmrtí totiž pojišťovna doplatí zbývající dluh a pozůstalí členové rodiny tak nejsou vystaveni riziku, že nebudou schopni závazek po zesnulém splatit.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Imitace betonu® přináší jedinečný, moderně nadčasový vzhled

Imitace betonu v showroomu společnosti Lionstone

Moderní minimalistické stěrky imitující betonovou plochu se již delší dobu drží na pomyslném Olympu oblíbenosti povrchů...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Další z rubriky

Přichází zima, ideální čas na nákup letní dovolené

EGYPT MARSA ALAM Makadi Bay

Cestovní kanceláře v posledních dnech spustily předprodeje zájezdů na léto příštího roku. Zdá se, že s blížící se zimou...

Netušené výhody a osobní asistent na telefonu s firemními kartami Visa

Netušené výhody a osobní asistent na telefonu s firemními kartami Visa

Firemní karty Visa přináší podnikatelům i zaměstnancům často až nečekané množství výhod. Věděli jste, že placením s...

Havarijní pojištění za hubičku

Havarijní pojištění za hubičku

Chcete-li zlevnit havarijní pojištění, každý, kdo tomu aspoň trochu rozumí, vám poradí pár základních věcí. Určitě mezi...

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Najdete na iDNES.cz