Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak si vybrat pracovní oděvy a nedostat pokutu dva miliony korun?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Montérky, pracovní oděvy, pracovní obuv a pracovní rukavice? Ochranné pomůcky? Tomu přeci rozumí každý a lze je pořídit na každém rohu. Pokud jste zastáncem tohoto názoru i vy, nejspíš u vás ještě nebyla kontrola z inspektorátu práce.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dnes je na trhu k dispozici široká nabídka ochranných prostředků a vybrat si mezi nimi není jednoduché. | foto: Pícha Safety

Vedoucí zaměstnanec podle § 132 odst. 3 zákoníku práce odpovídá za bezpečnost a ochranu zdraví při práci svých podřízených zaměstnanců. V případě, že by zaměstnanci pracovní oděvy a ochranné pracovní pomůcky nepoužívali, potom mu inspekce uloží pokutu za přestupek.

Mnohem vyšší pokuty ovšem hrozí přímo zaměstnavateli. Sazba je dokonce 1 - 2 mil. Kč v případě, kdy se prokáže skutečnost, že zaměstnavatel neposkytne bezplatně osobní ochranné pracovní prostředky, pracovní oděvy a pracovní obuv, mycí, čisticí a dezinfekční prostředky. Nekontroluje používání osobních ochranných prostředků a nesplní povinnost udržovat ochranné pomůcky v použitelném stavu.

Zákon č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, zná totiž dvě skutkové podstaty vztahující se k OOPP. Přestupek (vůči fyzickým osobám) a správní delikt (vůči právnickým osobám).

 Ochranné pomůcky 2

Proč zaměstnanci často ochranné pracovní pomůcky nepoužívají?

Nejčastějším vysvětlením bývá, že jim vadí při práci. Pracovní oděvy jsou prý nekvalitní a nemohou se v nich ani hýbat. Pracovní obuv je těžká a pracovní rukavice nemají dobrý úchop. Přilby nedrží na hlavě a ochranné brýle zkreslují pohled. Někdy mají zaměstnanci bohužel pravdu!

Dnes je na trhu k dispozici široká nabídka ochranných prostředků a vybrat si mezi nimi není jednoduché. Často nastupuje volba nejjednodušší, totiž volba ekonomická.

Pracovník potřebuje např. pracovní rukavice, vyberou se tedy ty nejlevnější a povinnost je splněna. Že to asi není úplně správné, není třeba zdůrazňovat.

Kvalitní pracovní obuv nebo bezpečnostní obuv s ochrannou špičkou, ve které má zaměstnanec chodit celou směnu, nemůže být ta nejlacinější!

 Ochranné pomůcky 3 

Jak tedy postupovat, aby váš výběr byl rozumný a poskytnuté OOPP skutečně pracovníky v dostatečné míře chránily?

Je třeba mít na paměti, že bezprostřední nákup zmíněných prostředků od výrobců, prodejců, distributorů a dovozců je v případě scházejícího "ES prohlášení o shodě" k výrobku spojen s velkým rizikem a možným postihem v případě pracovního úrazu zaměstnance.

V ČR se ročně prodají OOPP za více než tři miliardy korun. To samozřejmě podněcuje zájem seriózních firem, ale i těch, kteří nepostupují vždy legálním způsobem a jejichž produkce nesplňuje očekávanou ochrannou funkci (např. reflexní vesty normu EN 471).

Lze proto doporučit, aby byl nákup proveden u firmy, která respektuje předpisy a vyrábí nebo distribuuje zboží známého původu, známé kvality, účinku a za podmínek daných obchodními zákony.

Takovou firmou je PÍCHA Safety, s.r.o., která má tradici, vyškolený personál a certifikaci ČSN EN ISO 9001:2001 na výrobu, prodej a distribuci OOPP. Tato firma je vám také schopna poskytnout potřebné garance a informace o svých produktech. Doplnit je o technické parametry dle potřeby zákazníka, tak aby měl kvalitní základ pro jejich výběr.

Dále vám smluvně zajistí součinnost při auditech BOZP nebo kontrolách Inspekce práce. Dostatečnou referencí je, že firma je dodavatelem pro bezpečnostní složky státu.

Informujte se o nabídce na www.oopp.cz.

logo Pícha Safety

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Imitace betonu® přináší jedinečný, moderně nadčasový vzhled

Imitace betonu v showroomu společnosti Lionstone

Moderní minimalistické stěrky imitující betonovou plochu se již delší dobu drží na pomyslném Olympu oblíbenosti povrchů...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Korea a Česko prohlubují během olympiády vztahy

Korea a Česko prohlubují během olympiády vztahy

Korea a Česko dále prohlubují strategické partnerství uzavřené v roce 2015. Při příležitosti olympiády v Pchjočchangu...

V nabídce společnosti BIOGEN Praha najdete i produkty Abbkine

V nabídce společnosti BIOGEN Praha najdete i produkty Abbkine

Na českém trhu nabízí produkty Abbkine společnost BIOGEN Praha, která je zde pro vás už 22. rokem. Co vše v portfoliu...

Studovat MBA má smysl, ale školu je třeba pečlivě vybírat

Studovat MBA má smysl, ale školu je třeba pečlivě vybírat

V Česku je aktuálně přes 60 škol, které nabízejí studium MBA. Ne všechny však mají stejnou kvalitu a úroveň. Zájemci by...

Najdete na iDNES.cz