Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak si vybrat pracovní oděvy a nedostat pokutu dva miliony korun?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Montérky, pracovní oděvy, pracovní obuv a pracovní rukavice? Ochranné pomůcky? Tomu přeci rozumí každý a lze je pořídit na každém rohu. Pokud jste zastáncem tohoto názoru i vy, nejspíš u vás ještě nebyla kontrola z inspektorátu práce.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dnes je na trhu k dispozici široká nabídka ochranných prostředků a vybrat si mezi nimi není jednoduché. | foto: Pícha Safety

Vedoucí zaměstnanec podle § 132 odst. 3 zákoníku práce odpovídá za bezpečnost a ochranu zdraví při práci svých podřízených zaměstnanců. V případě, že by zaměstnanci pracovní oděvy a ochranné pracovní pomůcky nepoužívali, potom mu inspekce uloží pokutu za přestupek.

Mnohem vyšší pokuty ovšem hrozí přímo zaměstnavateli. Sazba je dokonce 1 - 2 mil. Kč v případě, kdy se prokáže skutečnost, že zaměstnavatel neposkytne bezplatně osobní ochranné pracovní prostředky, pracovní oděvy a pracovní obuv, mycí, čisticí a dezinfekční prostředky. Nekontroluje používání osobních ochranných prostředků a nesplní povinnost udržovat ochranné pomůcky v použitelném stavu.

Zákon č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, zná totiž dvě skutkové podstaty vztahující se k OOPP. Přestupek (vůči fyzickým osobám) a správní delikt (vůči právnickým osobám).

 Ochranné pomůcky 2

Proč zaměstnanci často ochranné pracovní pomůcky nepoužívají?

Nejčastějším vysvětlením bývá, že jim vadí při práci. Pracovní oděvy jsou prý nekvalitní a nemohou se v nich ani hýbat. Pracovní obuv je těžká a pracovní rukavice nemají dobrý úchop. Přilby nedrží na hlavě a ochranné brýle zkreslují pohled. Někdy mají zaměstnanci bohužel pravdu!

Dnes je na trhu k dispozici široká nabídka ochranných prostředků a vybrat si mezi nimi není jednoduché. Často nastupuje volba nejjednodušší, totiž volba ekonomická.

Pracovník potřebuje např. pracovní rukavice, vyberou se tedy ty nejlevnější a povinnost je splněna. Že to asi není úplně správné, není třeba zdůrazňovat.

Kvalitní pracovní obuv nebo bezpečnostní obuv s ochrannou špičkou, ve které má zaměstnanec chodit celou směnu, nemůže být ta nejlacinější!

 Ochranné pomůcky 3 

Jak tedy postupovat, aby váš výběr byl rozumný a poskytnuté OOPP skutečně pracovníky v dostatečné míře chránily?

Je třeba mít na paměti, že bezprostřední nákup zmíněných prostředků od výrobců, prodejců, distributorů a dovozců je v případě scházejícího "ES prohlášení o shodě" k výrobku spojen s velkým rizikem a možným postihem v případě pracovního úrazu zaměstnance.

V ČR se ročně prodají OOPP za více než tři miliardy korun. To samozřejmě podněcuje zájem seriózních firem, ale i těch, kteří nepostupují vždy legálním způsobem a jejichž produkce nesplňuje očekávanou ochrannou funkci (např. reflexní vesty normu EN 471).

Lze proto doporučit, aby byl nákup proveden u firmy, která respektuje předpisy a vyrábí nebo distribuuje zboží známého původu, známé kvality, účinku a za podmínek daných obchodními zákony.

Takovou firmou je PÍCHA Safety, s.r.o., která má tradici, vyškolený personál a certifikaci ČSN EN ISO 9001:2001 na výrobu, prodej a distribuci OOPP. Tato firma je vám také schopna poskytnout potřebné garance a informace o svých produktech. Doplnit je o technické parametry dle potřeby zákazníka, tak aby měl kvalitní základ pro jejich výběr.

Dále vám smluvně zajistí součinnost při auditech BOZP nebo kontrolách Inspekce práce. Dostatečnou referencí je, že firma je dodavatelem pro bezpečnostní složky státu.

Informujte se o nabídce na www.oopp.cz.

logo Pícha Safety

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Další z rubriky

Češi cestují stále více, rádi sáhnou po celoročním cestovním pojištění

Češi cestují do ciziny jako nikdy dříve

Češi mají obrovskou chuť ve volném čase cestovat. 64 % Čechů vyráží na pobytové zájezdy a mnoho jich jezdí i na vlastní...

Tři důvody pro založení s.r.o. přes zprostředkovatele

Tři důvody pro založení s.r.o. přes zprostředkovatele

Chtěli byste podnikat v rámci společnosti s ručením omezeným? Důvodů by se nejspíše našlo hned několik. Patřilo by mezi...

Nebankovní půjčky dnes? Trh se pročistil, půjčování je teď bezpečnější

Nebankovní půjčky dnes? Trh se pročistil, půjčování je teď bezpečnější

Zatímco ještě relativně nedávno v lidech slovo „nebankovní půjčka“ evokovalo představu nebývale vysokých úroků a...

Najdete na iDNES.cz