Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak si nezničit inkoustovou tiskárnu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Ač se to na první pohled nezdá, inkoustová tiskárna je relativně složité zařízení, které jde použitím nevhodných inkoustů snadno poškodit.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak si nezničit inkoustovou tiskárnu

 Abyste poškození tiskárny předešli, máte v podstatě dvě možnosti:

 1. používat pouze originální inkoustové náplně od výrobce tiskárny,
 2. používat neoriginální, tzv. kompatibilní inkoustové náplně výrobce, který používá dostatečně kvalitní inkousty.

Používání originálních inkoustových náplní má několik výhod:

 • nepřicházíte o záruku na tiskárnu,
 • máte jistotu kvality tisku,
 • nezpůsobíte předčasné opotřebení tiskové hlavy či její úplné zničení,
 • inkoust v tiskové hlavě zaschne až po dlouhé době nepoužití.

Přináší však jednu podstatnou nevýhodu:

 • výrazně vyšší náklady na samotné inkoustové náplně.

Používáním neoriginálních, tzv. kompatibilních inkoustových náplní (někdy označovaných také jako kompatibilní inkoustové cartridge či inkoustové kazety) můžete ušetřit zhruba 60% nákladů na inkoustové náplně. Skutečná úspora, kalkulovaná na používání inkoustové tiskárny v rámci jednoho roku, je však u extra levných inkoustových náplní daleko nižší. V praxi se používání takových náplní spíše prodraží, díky nadměrné spotřebě inkoustů při procesu čistění tiskových hlav a velmi rychlému poškození tiskárny, které nejsou dostatečně kompenzovány úsporou v tiskových nákladech.

Základní princip tisku inkoustových tiskáren

U bublinkových tiskáren dochází k velmi rychlému ohřevu inkoustu až do bodu varu, tím vzniká bublinka, která vymrští inkoust na papír. U piezoelektrických tiskáren inkoust neobsahuje nosnou část, na papír je vymrštěn velmi rychlým stažením komůrky, do které je inkoust nasán. U obou technologií je kapička inkoustu na papír vystřelena z mikroskopické trysky.

Inkoust může být dále obohacen o pigmentové části, které jsou pevného skupenství, vymrští se společně s inkoustem, ale na rozdíl od vlastního inkoustu se do papíru nevsakují, ale ulpívají na povrchu. Vytváří tak velmi pevné hrany písma. Tiskárny s těmito inkousty pak mají obvykle dvě černé náplně – jednu pro tisk samostatného písma, druhou pro soutisk barev.

Od každého základního typu inkoustu je pak potřeba více barev – černé, azurové, purpurové a žluté. U tiskáren zaměřených na tisk fotografií se používají i další odstíny základních barev, nejčastěji světle azurová a světle purpurová.

Jak se inkoustová tiskárna poškozuje

Výrazně levné inkoustové náplně používají univerzální inkousty. To jsou inkousty, které výrobci použijí do široké řady modelů tiskáren. V zásadě si vystačí s několika málo typy inkoustů:

 • černé a barevné inkousty pro bublinkové tiskárny HP a Canon,
 • černé inkousty s příměsí pigmentu pro tiskárny HP a Canon,
 • černé a barevné inkousty pro piezoelektrické tiskárny Epson.

Celkově tak mají k dispozici zhruba 11 velmi univerzálních inkoustů, s kterými obsáhnou tisíce modelů inkoustových tiskáren. Inkousty tak musí být velice kompromisního složení.

Proto, aby tiskárna správně fungovala, musí mít však inkoust správné molekulární a chemické složení. Pokud složení inkoustu neodpovídá složení originálního inkoustu, dochází k poškozování tiskové hlavy.

U bublinkových tiskáren se takový inkoust během tisku nedostatečně protlačuje tiskovou tryskou, jeho část zůstává v tiskové hlavě a postupně odtéká působením zemské přitažlivosti. Důležitou funkcí inkoustu je však chlazení tiskové hlavy. Pokud se nevyužije celé množství inkoustu v trysce, dochází k jejímu přehřívání – tryska se tak postupně vypaluje, až dojde k jejímu úplnému zničení. S každou vytištěnou stránkou špatným inkoustem tak dochází k postupné nevratné degradaci celé tiskové hlavy.

Jak si nezničit inkoustovou tiskárnu

Spálit tiskovou hlavu u bublinkové inkoustové tiskárny je snadné. Zakoupili jsme velmi levné inkoustové náplně, vložili do tiskové hlavy a tiskli text „Lorem Ipsum“ tučným fontem Open Sans o velikosti 24. Při 87 straně tiskárna ohlásila chybu B200. Po demontáži tiskové hlavy je patrné úplné přehřátí tiskové hlavy, které vedlo až k prohoření přívodního kabelu.

Jak si nezničit inkoustovou tiskárnu

Poslední vytištěná stránka před shořením tiskové hlavy. V tisku je patrné řádkování, způsobené vynecháváním tiskových trysek. Pravděpodobně se jednalo o trvalé vyhoření jednotlivých trysek, funkce čištění tiskové hlavy by již kvalitu tisku nezlepšila. Pro úplné shoření tiskové hlavy jsme již výsledek čištění tiskové hlavy nemohli zjistit.

Jak si nezničit inkoustovou tiskárnu

Pro srovnání – takto vypadala desátá vytištěná stránka. Tisková hlava byla zcela v pořádku, v tisku není patrné žádné vynechávání.

K velmi podobnému efektu dochází i u piezoelektrické tiskárny, kdy se uvnitř komůrky usazují zplodiny z inkoustu. Komůrka se tak postupně zanáší a nasává stále menší množství inkoustu. Při smrštění vzniká teplo, které inkoust odvádí. Pokud je inkoustu nedostatečné množství, dojde k přehřátí tiskové hlavy. Odbourání usazenin nepomáhá ani funkce čištění tiskových hlav, protože k jejímu automatickému spuštění v průběhu tisku dochází v jiném cyklu, než je tempo usazování zplodin.

Jaký inkoust funguje

Při koupi neoriginálního inkoustu nikde nevyčtete jeho složení, ani z kolika šarží inkoustu jsou jednotlivé náplně vyráběny. Můžete tak snadno koupit inkoust, který postupně zničí Vaši tiskárnu i inkoust, který bude stejně kvalitní jako originální inkousty.
Orientovat se však dá podle tří základních pravidel:

 1. hodnocení v odborných časopisech,
 2. hodnocení specializovaných prodejců jednotlivých výrobců kompatibilních inkoustových tiskáren v diskusích srovnávačů cen,
 3. prezentací odpovědnosti za škodu v internetových stránkách výrobce.

Hodnocení v odborných časopisech

I inkoustové náplně se hodnotí v odborných časopisech. Výsledky takových testů pak výrobci, kteří v těchto testech dopadají dobře, agregují ve svých internetových prezentacích.

Hodnocení ve srovnávačích cen

Pro srovnání kvality jednotlivých výrobců je potřeba v cenových srovnávačích porovnávat buď přímo elektronické obchody samotných výrobců, nebo prodejce, kteří nabízejí pouze jednu jedinou značku. Takových eshopů moc není, ale dají se najít.

Prezentace odpovědnosti za škodu

Ze zákona nese každý prodejce odpovědnost za poškození tiskárny v důsledku použití prodané inkoustové náplně. Průběh takové reklamace však velmi záleží na ochotě prodejce či výrobce vzniklou situaci řešit. Pokud prodejce/výrobce reklamaci zamítne, máte možnost vymáhat opravu soudně. Takové řešení je však časově velmi náročné.

Kvalitní výrobci mají vlastní servisní střediska, do kterých prodejci doručují nefunkční tiskárny. V těchto střediscích se tiskárna buď opraví, nebo kupujícímu dodá zcela nová. Ač se to na první pohled nezdá, nefunkční tiskárna je pro kvalitního výrobce velmi cenná – jen tak totiž mohou své inkousty neustále vylepšovat. Pro malé výrobce tak přestavuje každá nefunkční tiskárna finanční zátěž, pro velké výrobce naopak nejúčinnější zpětnou vazbu kvality inkoustů.

Pročtěte si záruční podmínky a zjistěte, zda se výrobce aktivně hlásí k odpovědnosti za výrobek, zda má vlastní servisní linku a zda poskytuje pouze základní, nebo rozšířenou záruční lhůtu.

Našli jsme pro Vás kvalitního výrobce inkoustových náplní

Řídili jsme se našimi radami a hledali kvalitního výrobce inkoustových náplní. Jako nejlepší dodavatel inkoustových náplní na trhu nám vychází česko-německý výrobce a velkoobchodní prodejce KMP.

 1. Hodnocení v odborných časopisech – 75 %
  Desítky hodnocení v odborných časopisech, většinou umístění na prvním a druhém místě, při hodnocení pomocí hvězdiček získáno od 3 do 5 (na pětihvězdičkové stupnici).
  Velké plus je několik ocenění cenový tip, kdy výrobky dosahují nejlepšího poměru cena/kvalita. Mínus pro českého zákazníka je, že výrobky jsou hodnoceny pouze německými časopisy.
  Hodnocení kvality inkoustových náplní v odborných časopisech
 2. Hodnocení v porovnávačích cen – 100 %
  Zde výrobky KMP vyhrávají na plné čáře. Hodnocení jednoho z prodejců „100% zákazníků DOPORUČUJE OBCHOD“ ve srovnávači cen Heureka.cz se výrazně vymyká běžnému průměru, hodnocení ve Zboží.cz je 5 hvězdiček z pěti a k produktům jsme nenašli jedinou výtku.
  Hodnocení prodejce zákazníky ve srovnávači cen Heureka.cz          Hodnocení prodejce zákazníky ve srovnávači cen Zboží.cz                Hodnocení samotného výrobce zákazníky ve srovnávači cen Heureka.cz  Hodnocení samotného výrobce zákazníky ve srovnávači cen Zboží.cz
 3. Odpovědnost za škodu – 95 %
  Snad jako jediný výrobce poskytuje KMP na všechny výrobky záruční lhůtu 36 měsíců, na svých stránkách výslovně přijímá odpovědnost za škody. "I v tom nepravděpodobném případě, že při řádném používání výrobku KMP dojde k poškození tiskárny, jsme si vědomi naší odpovědnosti. V rámci zákona o odpovědnosti za výrobek tuto škodu bez jakýchkoli komplikací nahradíme." (zdroj: http://www.kmpshop.cz/text/33-garance-kvality). Vlastní servisní linkou tento výrobce také disponuje, bohužel není nonstop.
   
  Pro zákazníky, kteří mají rádi české výrobky, má tento výrobce další velké plus – výroba probíhá v České republice, ve vesnici Čkyně, kompletní sortiment můžete zakoupit přímo v elektronickém obchodu výrobce, na www.kmpshop.cz.

Pro ověření kvality inkoustu jsme zopakovali pokus se spálením tiskové hlavy. V tiskárně se stejným typem tiskové hlavy  inkoustem KMP  jsme vytiskli cca. 385 stran, což představuje kapacitu tiskové náplně při tomto pokrytí papíru. Tisková hlava byla po ukončení tisku zcela funkční, kvalita tisku se prakticky nezměnila. Je patrné drobné řádkování, které bylo odstraněno spuštěním funkce čištění tiskové hlavy.

Jak si nezničit inkoustovou tiskárnu

Po vytištění celé náplně KMP je patrné drobné řádkování v druhém řádku (consectetuer) a třetím řádku (Proin in). Oproti tisku s levnou inkoustovou náplní je také patrné výrazně kvalitnější podání barev – černá je skutečně černá.

Jak si nezničit inkoustovou tiskárnu

Po vložení další náplně a automatickém spuštění funkce čištění tiskové hlavy je tisk s inkoustovou náplní KMP opět bezvadný.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Copy General používá špičkovou technologii GMC Inspire.
Copy General používá špičkovou technologii GMC Inspire

Společnost Copy General, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů digitálních tiskových a marketingových služeb ve střední a východní Evropě, využívá ve své...  celý článek

Vyvíjejte technologie pro celý svět. Siemens dává příležitost.
Vyvíjejte technologie pro celý svět. Siemens dává příležitost

Český Siemens je jednou z největších technologických firem u nás a nyní rozšiřuje své vývojové a konstrukční centrum. To vyvíjí softwarová řešení a hardware...  celý článek

Kdo fotí víc selfie: muži, nebo ženy? Výsledek vás možná překvapí.
Kdo fotí víc selfie: muži, nebo ženy? Výsledek vás možná překvapí

Léto je v plném proudu a víc než kdykoliv jindy teď máme mobilní telefon neustále po ruce. Umíte si ještě představit, vyrazit někam bez něho? Usnadňuje nám...  celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ TÝMU – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 22 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.