Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se žije na severu pohledem hejtmana Oldřicha Bubeníčka

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Ústecký kraj už není synonymem pro těžební a chemický průmysl. V čím dál větší míře navštěvují zdejší panenskou přírodu turisté a značné oblibě se těší i regionální produkty.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček | foto: Ústecký kraj

Tvrzení, že Ústecko je nevlídný a znečištěný kraj, už dávno není pravda. Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček vysvětluje, že region sice průmyslovým stále je, ale díky masivním investicím především do odsíření uhelných elektráren a emisním limitům tu vládne průmysl šetrný k životnímu prostředí.

Pozval byste tedy lidi na dovolenou do Ústeckého kraje?
Rozhodně. Kraj, to nejsou jen těžební jámy nebo chemický průmysl, ale jsou to Krušné hory, zemědělské Litoměřicko, Národní park České Švýcarsko, nedotčená příroda Šluknovského výběžku. To jsou přitom místa, která mě jen tak narychlo napadají. Vždyť jsme jediným krajem v republice, kterému se za poslední dva roky procentuálně zvýšila turistická návštěvnost a ti lidé rozhodně nejezdí prohlížet uhlí na Mostecku nebo zkoumat hnojiva do lovosické chemičky.

Panorama Milešova a nejvyšší hory Českého středohoří - Milešovky

Panorama Milešova a nejvyšší hory Českého středohoří - Milešovky

Líčíte Ústecký kraj jako idylickou část země. Může tak vypadat jen pro občasného návštěvníka. Zdejší obyvatelé by vám zřejmě oponovali.
Tomu věřím, protože jsme krajem s dlouhodobě nejvyšší nezaměstnaností. Sehnat práci je pro některé profese dosti složité. S tím souvisí i to, že se lidé odsud stěhují, a to mě mrzí. I proto vznikl takzvaný Pakt zaměstnanosti, v němž jsou zástupci kraje, ústecké univerzity, odborů, hospodářské komory, HSR ÚK a další, kteří se snaží s nezaměstnaností bojovat, vytvářet nová pracovní místa, vyhledávat je a nabízet.

Našli jsme tak desítky míst především v sociálních službách. Třeba kraj je v tomto směru velmi významným zaměstnavatelem, zaměstnává šestnáct tisíc lidí, což si myslím, není zrovna málo. Možná by se žilo lépe, hlavně velkým podnikatelům, kdyby konečně byla dostavěná dálnice D8 a silnice R7. Právě ony by byly velmi důležitými dopravními tepnami pro průmyslovou zónu Triangl. Děčín by také potřeboval vyřešit připojení na dálnici. Je to město, kde vázne podnikatelské prostředí, velký investor tam nepůjde, dokud své zboží nebude mít kudy odvážet či přivážet.

Říkal jste, že turisté se přestali severních Čech bát a jako jedinému regionu v Česku mu přibývají turisté. Má region ještě další potenciál k rozvoji cestovního ruchu? Neměl by se orientovat především na něj?
To asi není možné. Průmysl se musí také rozvíjet, vždyť severní Čechy svého času průmyslem živil celou republiku a může to tak být, alespoň částečně, i nadále. Ale rozvoj turismu je samozřejmě na místě. K němu je zapotřebí řada služeb. Turista nepřijede jenom kvůli tomu, aby se kouknul na Pravčickou bránu. On se potřebuje najíst, po túře zregenerovat, někde přespat, někde si půjčit třeba kolo. Tím chci říct, že turista vyžaduje řadu služeb a ty musí zdejší lidé poskytnout, jinak se turista nevrátí, nepřinese peníze. Existují programy s finanční podporou, které by mohly podnikatelům, kteří se na podnikání ve službách vrhnou, do začátku pomoci.

K úspěchům kraje patří zprovoznění železničního úseku mezi Dolní Poustevnou a...

K úspěchům kraje patří zprovoznění železničního úseku mezi Dolní Poustevnou a saským Sebnitz (trať Děčín-Rumburk)

Vizitkou prosperity mohou být i regionální značky. Jak na ně nahlížíte vy?
Klobouk dolů před lidmi, kteří dokáží vyrobit, vytvořit nebo uspořádat něco, co si regionální značku zaslouží. Já, protože rád jím, vyhledávám výrobky místních farmářů a už moc dobře vím, že jsou nesrovnatelně lepší než výrobky průmyslově vyráběné. Oceňuji i to, že si mnozí lidé na takové výrobě postavili svoji živnost a prosperují. I to dělá regionu dobré jméno. Nechci žádný výrobek jmenovat, abych neurazil ty, které jmenovat nebudu. Ale vím, že existují a mnohé z nich rád kupuji, ať už je to pivo, sýry, pečivo.

Jaký vztah má hejtman Bubeníček a jeho kraj ke sportu?
Více než kladný. Máme tady sportovní týmy, které hrají nejvyšší soutěže a těm kraj letos poskytl celkem patnáct milionů korun. Peníze jsou určené výhradně na mládež a na spolupráci s týmy z nižších soutěží. Samozřejmě podporujeme menšími částkami i různé sportovní akce, každý rok vypisujeme dotační tituly Sport a Volný čas, určených pro sport a mládež. Nesmím zapomenout ani na výstavbu cyklostezek.

Hejtman je rád co nejčastěji mezi dětmi. Zde předává ceny na fotbalovém...

Hejtman je rád co nejčastěji mezi dětmi. Zde předává ceny na fotbalovém McDonalds cupu v Teplicích

Ještě bychom mohli zmínit mnohdy zavrhovanou Krajskou zdravotní a její nemocnice v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově.
Je pravda, že v minulém volebním období se Krajská zdravotní potýkala s problémy, nebojím se říct, že se skandály. To už je ale za námi a dnes je společnost v plusu. Ústecká Masarykova nemocnice je špičkově vybavená, dělají se tady operace, které se provádějí jen v několika málo nemocnicích v Česku. Máme vynikající vybavení, skvělé odborníky a já věřím, že Krajská zdravotní má zase zvuk a dobré jméno.

Jaké byste si přál Ústecko v příštích letech?
Plné pracovních míst, spokojených a zdravých lidí, kteří budou na svůj kraj pyšní, nebudou z něho utíkat, ale naopak v něm budou přivádět na svět jeho další nové obyvatele.

Více informací o Ústeckém kraji najdete na www.kr-ustecky.cz.

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

MAZDA CX-05 nabídka financování 3/3, ani korunu navíc

MAZDA CX-5

MAZDA CX-5 přináší hospodárný provoz a dynamický výkon. Potěšení z jízdy. Výjimečně bezpečný vůz, který je radost...

Vinařství Johann W: výjimečná vína i gastronomická poezie

Vinařství Johann W se nachází v malebném kraji Českého středohoří – v...

Vinařství Johann W se nachází v malebném kraji Českého středohoří – v Třebívlicích, spadajících do nejstaršího...

MAZDA CX-05 nabídka financování 3/3, ani korunu navíc

MAZDA CX-5

MAZDA CX-5 přináší hospodárný provoz a dynamický výkon. Potěšení z jízdy. Výjimečně bezpečný vůz, který je radost...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz