Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se ubránit při přepadení? Použijte rady z WingTsun

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Je tu léto a s tím souvisí i větší riziko přepadení na ulici. Krátké šaty, sukně, spoře oblečené ženy mohou být pro mnohé násilníky impulsem k přepadení a následnému znásilnění.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dokázala byste se ubránit při přepadení? WingTsun Vám s tím pomůže. Buďte na podobné situace připravena. | foto: WingTsun/Ewto.cz

Co budu dělat? Jsem tu sama, co když se začne přibližovat? Tuto otázku si klade snad každá žena, která se v noci sama ocitne na zastávce a kousek od ní stojí divný podnapilý chlap a jinak nikdo nikde. Lukáš Holub, lektor bojového umění WingTsun, má pro vás několik rad, co v této situaci dělat.

„Sebeobranu chápeme jako odvracení každého chování druhých osob, které je nám nepříjemné a které jde za naše hranice. Nemusí se tedy vždy jednat o agresivní napadení, okradení či pokus o sexuální násilí. Může to být stejně tak slovní obtěžování, šikanování nebo narušování osobního prostoru bez zjevných známek násilí. Pokud je nám takovéto chování nepříjemné, nemusíme si ho nikdy nechat líbit. Základy sebeobrany by měl znát každý,“ vysvětluje Lukáš Holub, lektor WingTsun.

Právě bojové umění WingTsun v posledních letech zažívá velký boom. Podle jeho slov k tomu přispěla i divácky velice úspěšná filmová série IP Man, která se stala impulsem pro nárůst žáků ve WingTsun školách.

Co je to WingTsun?

Jedná se o nejefektivnější způsob sebeobrany, jejíž kořeny sahají do Číny. „Nehledejte zde žádné válení na zemi nebo tahání za kimona. Karate, Judo nebo Box jsou fajn bojové sporty, ale pořád jsou to sporty,“ popisuje Holub.

WingTsun vám pomůže zvládnout situaci při přepadení či pokusu o znásilnění....

WingTsun vám pomůže zvládnout situaci při přepadení či pokusu o znásilnění. Sebeobranu by měla zvládnout každá žena. Autor: WingTsun/Ewto.cz

WingTsun Vás naučí, jak se ubránit v reálných situacích. Naučí vás, jak se bránit, když na Vás někdo vytáhne nůž, když použije kopy, údery nebo jiné útočné techniky. Způsoby útoků na ulici nejsou stejné stovky let. Stejně jako se vyvíjí útočníci, vyvíjí se také způsob sebeobrany.

„U WingTsun se skloubila filozofie východních mistrů s moderním pojetím sebeobrany. Reaguje na vývoj naší společnosti, a tak i na stále agresivnější útoky, na které můžete na ulici nebo v baru narazit dnes a denně,“ říká lektor WingTsun Lukáš Holub.

Čím je WingTsun výjimečný?

  • WingTsun je efektivní způsob sebeobrany, kterým se v dnešní době inspiruje mnoho bojových sportů.
  • V Evropě k jejímu rozvoji pomohla Evropská WingTsun Organizace (EWTO), jejíž hlavní sídlo je v Heidelbergu a je se svým počtem škol a členů jednou z největších profesionálních organizací bojových umění na světě.
  • Naučíte se moderní evropskou interpretaci tohoto čínského bojového stylu. Právě v ní se snoubí moudrost dávných východních mistrů s německou precizností a perfekcionalizmem, takže když narazíte na reálnou agresivní situaci, budete si s ní umět poradit a ubránit se.
  • Učí se ho muži, ženy, WingTsun a sebeobranu se učí děti a senioři.
  • Wing Tsun je zvláštní i v tom, že se neúčastní soutěží jako je tomu třeba v karate nebo boxu. Je to proti naší filozofii, žádné body nesbíráme. Na ulici při přepadení na bodech nezáleží přeci vůbec, tam záleží na Vašem životě.
  • Používá se k záchraně Vašeho zdraví, nikoliv k vyvolávání konfliktů.
WingTsun se vám hodí v reálných životních situacích. Dokázali byste se...

WingTsun se vám hodí v reálných životních situacích. Dokázali byste se agresorům ubránit? Autor: WingTsun/Ewto.cz

Agresor může být cizí člověk i někdo z Vašeho okolí.

Ženy se mohou naučit plnohodnotně bránit, a to ve všech životních situacích, kdy se cítí být nějakým způsobem ohroženy. Nejen tedy na ulici proti neznámým agresorům, ale i v prostředí mezi lidmi, jež znají a kteří právě toho zneužívají. „Nenechejte si takové chování líbit, ani od cizích, ani od těch, které znáte,“ radí Holub.

Strategie chování při obtěžování

„Nejúčinnějším řešením problému by bylo předejít jeho samotnému vzniku. Ne vždy to ale lze, proto nabízíme takové řešení, které se často obejde bez nutnosti použití násilí, bez nutnosti bojovat. O to důležitější je ale schopnost komunikovat. Fyzická konfrontace je až tou nejzazší cestou, kdy není jiné alternativy,“ popisuje Holub, který je i předním představitelem české větve EWTO.

Poznej včas nebezpečí

Podle Lukáše Holuba, který se zabývá WingTsun více než 20 let, je základem sebeobrany naučit se včas nebezpečí identifikovat a rozpoznávat. A je-li to možné, včas se mu vyhnout. ̈

WingTsun je vhodný pro ženy, děti i muže.  Autor: WingTsun/Ewto.cz

WingTsun je vhodný pro ženy, děti i muže. Autor: WingTsun/Ewto.cz

„Pokud se nám žádným způsobem nepodařilo nebezpečné situaci předejít a uniknout jí ještě před jejím vznikem, přichází na řadu WingTsun strategie ženské sebeobrany, a to jako krizové řešení, hrozí-li bezprostřední nebezpečí.

Opírá se o pilíře:

1.Vytyč své hranice a prostor!

Vezměte si reálnou životní situaci, stojíte sama večer na zastávce a vedle Vás prapodivný člověk posilněn několika pivy. Možná se chce s Vámi dát jen do řeči, ale v tento moment není moudré ho k sobě vůbec pouštět.

„Dejte ruce před sebe dlaněmi proti muži jako gesto „stůj, nechoď blíže“, současně s tím to dejte také verbálně dostatečně nahlas najevo a vyzvěte ho, ať je tak laskav a nepřibližuje se k Vám. Mezi Vámi by měla být vzdálenost minimálně dva metry, pokud ne, udělejte krok zpět a prostor si vytvořte,“ radí Holub.

Je to i velmi důležitý psychologický moment, kdy je nutné naučit se vypustit konvence a z nich plynoucí utkvělé obavy, zda nejednám přehnaně, zda to smím dát hlasitě najevo a zda by to nebylo lepší přejít či dokonce ignorovat.

„Během tréninku WingTsun si žena vyzkouší, kde začíná hranice prostoru, který si bude chtít bránit. Po stránce fyzické si vyzkouší, kde, jak a z jaké vzdálenosti je zranitelná a rychle napadnutelná a kde je už naopak bezpečná vzdálenost mezi ní a protivníkem. Vytvořit si návyk automatického vytyčení těchto hranic a naučit se je dávat zřetelně najevo i neverbálně,“ popisuje Holub, jak WingTsun probíhá.

WingTsun je bojové umění, které se používá k záchraně Vašeho zdraví, nikoliv k...

WingTsun je bojové umění, které se používá k záchraně Vašeho zdraví, nikoliv k vyvolávání konfliktů. Autor: WingTsun/Ewto.cz

2.Hlídej svoji hranici a prostor!

Po důležitém rozhodnutí přichází část druhá, tedy udržení si již vytyčených hranic. Zatím nedošlo na fyzický kontakt.

Je to důležitý zlom, kdy se dozvídáte, jaké má agresor úmysly. Nedbá-li totiž Vašeho velmi důrazného varování, aby nechodil blíž, utvrzuje Vás, že jde o skutečné ohrožení. Nyní se musíte zbavit obavy, že byste někomu ublížila neprávem a zbytečně.

Udělejte druhý krok vzad, tak, abyste mezi Vámi a jím udržela vytyčený prostor. Zopakujte ještě razantněji gesto rukama a co nehlasitěji zopakujte výzvu, aby se k Vám nepřibližoval. Možná Vás uslyší i někdo jiný a získaná pozornost Vám může pomoci. I neomalenec či opilec již teď pochopí, že se opravdu nemá přibližovat,“ vysvětluje principy sebeobrany pro ženy lektor.

3.Braň svoji hranici a prostor!

Ke třetí fázi tak často nemusí vůbec dojít, jelikož rozhodná gesta spojená s předchozími fázemi můžou útočníka odradit. Málokterá „oběť“ je totiž tak odhodlaná a nechová se v podstatě vůbec jako oběť. Pokud však na fyzickou konfrontaci přeci jen musí dojít, budete se muset bránit se vší razancí a všemi prostředky.

„Musíte zmobilizovat všechny své síly a adrenalin a využít je proti agresorovi. Ať už použijete třeba kop na genitálie či seky prsty do očí, důležité je nerezignovat. Už jen tím, že si nějakou podobnou modelovou situaci vyzkoušíte tréninkově, zvyšujete vlastní šance ubránit se,“ popisuje lektor.

O boom WingTsun se postaral divácky úspěšný film IP Man, říká lektor WingTsun...

O boom WingTsun se postaral divácky úspěšný film IP Man, říká lektor WingTsun Lukáš Holub. Autor: WingTsun/Ewto.cz

„Na Vaší straně by měl být i moment překvapení. Stejně tak jako právo obrany za účelem odvrácení bezprostředního ohrožení. Hned jak to bude možné, zanechte zaskočeného agresora na místě a snažte se utéct.

Více o ženské sebeobraně zde.

Kde se můžete v Česku WingTsun naučit?

„ Po celé České republice má EWTO má téměř 20 škol, kde se můžete WingTsun naučit. Už na první hodině se naučíte základní techniky praktické sebeobrany, které se Vám mohou hodit v reálném životě. Postupem času se nabalují další prvky a pilují se techniky. Ovšem důležité je nebát se bránit, aniž bychom museli přemýšlet jak.“ Podívejte se na přehled škol WingTsun.

První hodinu WingTsun máte zdarma. Po celé ČR najdete téměř 20 škol, kde se...

První hodinu WingTsun máte zdarma. Po celé ČR najdete téměř 20 škol, kde se můžete WingTsun naučit. Autor: WingTsun/Ewto.cz

První hodina zdarma

„První hodinu máte zdarma, na ní si vyzkoušíte, zda se Vám WingTsun líbí a až pak se rozhodnete, zda budete chtít chodit pravidelně. WingTsun cvičí ženy, muži, děti, ale i lidé v seniorských letech.

„K ubránění svého zdraví nemusíte mít mistrovský stupeň. Jde o Vaše bezpečí, jde o Váš život a jeho ochranu,“ uzavírá lektor.

Přečtěte si o tom, jak předcházet napadení v baru.

Všechny zajímavosti a informace o WingTsun najdete na ewto.cz. Přijďte si vyzkoušet první lekci zdarma.

Více o tom, jak se přihlásit na první lekci WingTsun zdarma a co Vás vše na první lekci čeká.

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Při koupi domácí sauny máte před sebou vidinu nerušené pohody a ozdravného pocení. Potit se však často začnete už u...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Další z rubriky

Proč lék Wobenzym pomáhá u tolika zdravotních problémů

Proč lék Wobenzym pomáhá u tolika zdravotních problémů

Enzymy, které lék Wobenzym obsahuje, zlepšují tekutost krve a lymfy a vůbec činnost krevního a lymfatického systému....

Trápí vás nachlazení? Kašel? Bolest v krku?

Trápí vás nachlazení? Kašel? Bolest v krku?

S nástupem chladného počasí, zvláště po ránu a večer, přichází období zvýšeného výskytu onemocnění dýchacích cest. Jak...

Soutěž Vymysli slogan pro Český výrobek už má své výherce

Soutěž Vymysli slogan pro Český výrobek už má své výherce

Také v letošním ročníku soutěže „Vymysli slogan a vyhraj s českým výrobkem“ se sešlo mnoho originálních soutěžních...

Čtyři velká ALE, proč domácí pleťová maska není taková výhra

Čtyři velká ALE, proč domácí pleťová maska není taková výhra

Arome.cz Avokádo, banán, ovesné vločky, nebo vajíčko nebo želatina. Ingredience z kuchyně přeneste do koupelny a nechte přírodu, ...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz