Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se ubránit kryptolockerům a nestát se součástí botnetu?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Bezpečnostní hrozby v IT jsou v současnosti žhavým a diskutovaným tématem. Ransomware, DDoS útoky a botnety ohrožují malé i velké společnosti. A světoví výrobci bezpečnostních IT řešení na to reagují.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak se ubránit kryptolockerům a nestát se součástí botnetu? | foto: ANNEX NET, S.R.O.

S útoky vyděračských virů (tzv. ransomware) na firemní sítě se setkává stále více českých firem. Například takzvané kryptolockery umí zašifrovat disky v počítačích i na sdíleném úložišti, všude tam, kam má napadený uživatel přístup. Jedinou záchranou pro firmu je pak obnova dat ze zálohy. Proti těmto typům útoků existuje určitá prevence, která zahrnuje více či méně restriktivní opatření (například úplný zákaz stahování spustitelných souborů běžnými uživateli). Realitou však zůstává, že vynutitelnost takových opatření není ve všech firmách stoprocentní; uživatelé požadují výjimky, snaží se opatření různě obcházet a podobně.

Proto je dobré mít možnost malware zachytit i přímo na koncové stanici. Bohužel není možné spoléhat se na antivirové signatury, které spolehlivě chrání pouze proti mutacím hrozeb starým několik hodin až dní. V případě nejnovějších mutací může pomoci systém detekce škodlivého provozu. Ten dokáže odhalit skutečnost, že spuštěný program si chce stáhnout šifrovací klíč z neznámého serveru a na základě toho jej zablokuje.

Detektory škodlivého provozu jsou nejnovějším trendem v IT bezpečnosti a progresivní výrobci je nabízejí v rámci antivirových balíků pro koncové stanice i jako součást bezpečnostních bran. Bývají nazývány výrazy jako Advanced Threat Protection, Malicious Traffic Detection nebo Botnet Prevention System. Právě botnety patří mezi hrozby, kterým se obvyklými prostředky nelze bránit. Malware, který promění napadený počítač v tzv. zombie, na sebe záměrně neupozorňuje, data posílá po velmi malých paketech a používá sofistikované metody znemožňující detekci antivirovým klientem. Díky tomu může být v síti přítomen řadu měsíců, aniž by kdokoli o jeho existenci tušil.

Jak se ubránit kryptolockerům a nestát se součástí botnetu?

Infikované počítače zneužívají útočníci například k odesílání hromadných spamových kampaní. Pokud obdržíte spam, v jehož zdrojovém kódu se vyskytuje doména legitimní firmy, může to znamenat právě tento typ zneužití. Poškozené společnosti pak hrozí, že se dostane na RBL listy a antispamové filtry začnou blokovat i její legitimní zprávy.

Dalším obvyklým využitím botnetů jsou útoky typu DDoS (Distribuované odepření přístupu), kdy se všechny počítače najednou pokouší připojit na server cíle útoku, čímž způsobí nedostupnost pro legitimní uživatele. V dnešní době se DDoS používá k nekalému konkurenčnímu boji a lze jej dokonce od kyberzločinců objednat jako službu.

Jak už bylo řečeno, proti těmto hrozbám je třeba sofistikovanější obrany než běžný klientský antivir a paketový filtr na bráně. Většina výrobců na našem trhu nabízí v rámci vyšších licenčních balíčků určitou škálu preventivních opatření. Jen málokdo ovšem dokáže poskytnout skutečně kompletní bezpečnost včetně detekce skryté škodlivé komunikace. Mezi tyto výrobce patří Sophos, jeden z vedoucích hráčů na trhu s 30 letou tradicí. Sophos nabízí funkce detekce skryté škodlivé komunikace na klientských stanicích i v rámci firewallu, což přináší skutečně účinnou obranu proti moderním typům hrozeb. Více na www.sophos.com

Autor:

Nejčtenější

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Šperkařský dům PANDORA letos na podzim představuje hned dvě nové kolekce šperků s názvy Zrnka života a Královské...

Další z rubriky

Internetové bankovnictví v KB je zásadně jednodušší

Internetové bankovnictví v KB je zásadně jednodušší

Pokud uslyšíte slovo banka, pravděpodobně si jako první vybavíte „kamennou“ pobočku své banky. Přitom mnohem častěji, v...

Světoví novináři oceňují nový QLED televizor Samsung QE65Q9FN

Světoví novináři oceňují nový QLED televizor Samsung QE65Q9FN

Model z letošní řady QLED boduje v recenzích díky technologii Quantum Dot a zobrazení 100% objemu barev, vysoké úrovni...

Nové A3 tiskárny od HP s důrazem na bezpečnost

Nové A3 tiskárny od HP s důrazem na bezpečnost

Kanceláře budoucnosti se neobejdou bez výkonné multifunkční tiskárny s maximálním zabezpečením. Společnost HP Inc.,...

Najdete na iDNES.cz