Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se tvoří automotive díly? Sledujme spolu cestu šroubu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Zajímá vás, jak se co vyrábí? Pojďme se podívat krok za krokem na výrobu drobného plastového dílu pro významnou německou automobilku. Na zakázku vyráběný šroub, který je zalisován do plastu, a další vysoce kvalitní automotive díly vyrábí tradiční zlínská společnost Obzor.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak se tvoří automotive díly? Sledujme spolu cestu šroubu | foto: OBZOR, výrobní družstvo Zlín

Celý příběh speciálního šroubu začíná v softwaru Catia, ve kterém zaměstnanci automobilky vytvoří výrobní data požadovaného výrobku.

Podle tohoto plánu vyrobí odborníci společnosti Obzor, výrobní družstvo Zlín, samotný šroub. Kovoobrábění realizují na dlouhotočných CNC strojích, které jsou určeny pro soustružení oceli, mosazi, hliníku, nerezu a duralu. Dalším krokem je povrchová úprava šroubu, která je zajištěna v kooperaci.

Nástrojárna vyrobí formu a následuje vstřikování plastů

Zatímco je šroub obráběn, konstrukční oddělení společnosti Obzor pomocí softwaru Moldex provádí analýzu vstřikování a na základě jejího vyhodnocení zkonstruuje vstřikovací formu, která se následně vyrobí ve firemní nástrojárně, a to od soustružení, frézování a broušení, až po dokončovací práce a odzkoušení její správné funkčnosti.

Nejprve probíhá sušení a případně probarvení materiálu. Ze 13 vstřikolisů o zavírací síle od 250 kN do 2 000 kN zvolí kvalifikovaní zaměstnanci společnosti Obzor vzhledem ke konstrukci formy vstřikolis se zavírací silou do 1250 kN.

Jak se tvoří automotive díly? Sledujme spolu cestu šroubu

Pomocí robota, který je také vlastní výrobou konstrukce a nástrojárny firmy, jsou z přepravníku odebírány kovové šrouby, které se vkládají do dutiny vstřikovací formy a následně jsou zalité plastem. Poté další robot odebírá hotové výrobky z formy a ukládá je do přepravních boxů.

Automotive díly špičkové kvality

Celý proces se tak odehrává pod jednou střechou společnosti Obzor, výrobní družstvo Zlín. Automobilový průmysl je jejím významným zákazníkem také v oblasti drobných kabelových svazků (výroba kabeláže). Firma se ale nespecializuje jen na automotive díly, své služby nabízí i dalším zájemcům z jiných odvětví. Její jednoznačnou výhodou oproti konkurenci je možnost uplatnění náhradního plnění.

Jak se tvoří automotive díly? Sledujme spolu cestu šroubu

Společnost Obzor začala psát svou historii v roce 1965, kdy byla ve Zlíně založena jako výrobní družstvo. V současné době vlastní závody i v Uherském Hradišti, Olomouci a Šumperku a zaměstnává přibližně 260 pracovníků.

Společnost Obzor dbá na neustálé zvyšování kvality výrobků. V současné době disponuje certifikáty dle ČSN EN ISO 9001:2009 a ČSN EN ISO 14001:2005.

Více informací o společnosti Obzor a kompletní nabídku jejích výrobků a služeb najdete na www.obzor.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Radek Václavík, ředitel oddělení vývoje nových produktů ON Semiconductor
ON Semiconductor vyvíjí součástky pro špičkové světové výrobce

Mobilní telefony nejvyšší třídy, systémy adaptivního řízení automobilů nebo kosmický výzkum. Ve všech těchto oblastech můžete najít součástky, které nejen...  celý článek

Úpravně vody v Klečůvce
Vypít nádrž Slušovice trvá lidem ze Zlína rok. Nedostatek vody ale nehrozí

Obyvatelé Zlínska a okolí každoročně spotřebují více než sedm milionů metrů krychlových vody, tedy množství, které by naplnilo celou nádrž Slušovice. Díky...  celý článek

Kde kvalitně nakoupit? Hledejte tradiční český obchod.
Kde kvalitně nakoupit? Hledejte tradiční český obchod

Jak poznat dobrou českou prodejnu, která nabízí kvalitní potraviny, domácí produkci i vysoký standard služeb? Orientaci na přesyceném českém trhu zákazníkům...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.