Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se staví datové centrum?

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Plánujete pro svou rozrůstající se firmu stavbu vlastního datového centra, abyste měli veškerá důležitá a citlivá data pod svými ochrannými křídly? Jak se ale vlastně datové centrum staví? Na co vše je potřeba před zahájením stavby myslet?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak se staví datové centrum? | foto: Uzavřená ulička / Conteg

Datová centra (DC) se dělí na jednoúčelová a kolokační. V první variantě je firmy využívají samy pro sebe, nebo slouží veřejnosti, kde například Google shromažďuje data svých zákazníků. Do kolokačního datového centra si může umístit svůj server nebo software každý zákazník, běžně jej využívají také majitelé e-shopů.

„Není dobré mít server doma, protože co kdybych vyhořel, nebo mi vypnuli proud, nebo co kdybych nebyl týden doma? Je dobré jej svěřit odborníkům, kde vám zajistí trvalý přísun elektřiny, připojení na Internet, fyzickou bezpečnost, požární ochranu a chlazení, protože počítače a jejich komponenty vydávají hodně tepla. Veškeré tyto služby poskytuje datové centrum,“ vysvětluje Bohumil Cimbál, Product manager – Cooling systems ze společnosti Conteg.

Kolokační datová centra mohou nabízet i službu správce. Pokud budete například potřebovat server restartovat nebo uploadovat, nemusíte tam osobně jezdit, ale stačí zavolat nebo poslat SMS zprávu a oprávněná osoba tuto činnost vykoná za vás.

Datové centrum Antverpy

Datové centrum Antverpy

Jak se staví datové centrum?

Prvním a nejdůležitějším krokem před samotnou stavbou je naplánování veškeré Non-IT infrastruktury datového centra:

  • Bezpečnost

Prvním bodem je fyzická bezpečnost. Promyslete, jaké budou zapotřebí dveře, turnikety, vchody a jestli je třeba použít i ostnatý drát, čtečky prstů a skenování zorniček. Datové centrum je pevnost, v některých má svá data i stát, armáda či nemocnice.

  • Napájení

Důležité je také zásobování elektrickou energií, datové centrum musí být napojené na elektrárnu, a to raději ze dvou stran. Pro případ výpadku je důležitý záložní zdroj (diesel agregát), který je schopen DC zásobovat elektřinou dlouhé hodiny. Krátké výpadky pokryjí výkonné baterie.

  • Konektivita

Pro napojení na Internet slouží síť providerů nebo internetových operátorů, po jejichž kabelech se připojení realizuje. Ideální je mít více zdrojů, kdyby jeden z nějakého důvodu přestal fungovat.

  • Chlazení

Veškerý příkon IT komponent se mění na teplo. Běžné servery přestanou správně fungovat při teplotách nad 50 °C a standardně velká místnost se na tuto teplotu vyhřeje již za desítky vteřin! Proto tolik záleží na kvalitním chlazení. Je nepříjemným faktem, že chlazení a další non-IT systémy mohou ročně spotřebovat i mnohem více energie než samotné IT komponenty – servery. „Naše chladicí systémy mohou díky důkladnému návrhu, moderním technologiím a kvalitě výroby ušetřit až přes 60% standardních nákladů.“ zdůrazňuje Bohumil Cimbál. I tak je vždy potřeba ohromné množství tepla odvést z datového centra pryč.

Toto odpadní teplo se nemusí „foukat“ do vzduchu, může třeba vyhřívat bazén nebo napomáhat vytápění budovy. V běžném datovém centru se produkuje kolem 5 kW tepla na každém metru čtverečním ve dne v noci po celý rok. A rodinný domek potřebuje v zimě na vytápění třeba 10 kW. Kdyby se tedy u malého datového centra (200 m2 sálové plochy) postavilo 100 rodinných domků, nepotřebovaly by jiný zdroj vytápění.

Například: „Klient Technologické centrum v Písku má čtyřpodlažní administrativní budovu, kterou celou vytápí ze svého datového centra v suterénu. Je to jeden z osvícených investorů, který do moderních technologií vložil peníze a velmi rychle se mu navrátí,“ říká Bohumil Cimbál.

  • Hašení

Před stavbou datového centra je třeba promyslet i hašení. Servery se samozřejmě nemohou hasit vodou, používají se tedy plyny. A když voda, tak vysokotlaká vodní mlha.

  • Monitoring

S bezpečností, kterou jsme zmiňovali hned na začátku, souvisí i monitoring, tedy hlídání, kdo a proč tam je a kdy a kudy tam přišel. Zároveň se hlídá teplota datového centra a provoz počítačů.

Supermoderní datové centrum Rondel, Ústí nad Labem

Supermoderní datové centrum Rondel, Ústí nad Labem

Technologické centrum Písek

Technologické centrum Písek

86% perforace dveří

86% perforace dveří

Svěřte realizaci svého datového centra odborníkům

Postavit účinné datové centrum není snadné. Ideálním řešením je obrátit se na odborníky jako je česká společnost Conteg, která je jedním z největších výrobců IT a průmyslových rozvaděčů, chlazení a systémových řešení pro datová centra v Evropě a na Středním Východě.

Specialisté ze společnosti Conteg vám doporučí řešení přímo na míru vašim potřebám, pokud budete chtít dosáhnout určité technické certifikace datového centra, poradí vám, co je pro jednotlivé certifikáty potřeba realizovat.

Společnost Conteg zajišťuje komplexní dodávku, vypracuje projekt a návrh DC, většinu komponentů sama vyrábí, všechny jednotlivé Non IT systémy oživí tak, aby spolu byly kompatibilní.

Nejdříve vám pomocí počítačové simulace vytvoří návrh datového centra v několika variantách a potom doporučí optimální uskupení (layout) daného objektu. U každé zakázky se snaží, aby byla stavba finančně co nejpříznivější a to nejen investičně, ale i provozně. Následně vám pomohou celé DC postavit a poradí, jak jej provozovat. Důležité jsou také krizové postupy, co je třeba dělat při nestandardních situacích v DC. Pracovníci starající se o datové centrum musejí být speciálně proškolení.

Datové centrum Hermine, Francie, Brest

Datové centrum Hermine, Francie, Brest

Česká společnost Conteg má bohaté zkušenosti s výstavbou datových center nejenom v České republice, ale i v zahraničí. S Contegem dokážete postavit vše od malé serverové místnosti až po velké datové centrum.

Pro více informací se obraťte na společnost Conteg na www.conteg.cz.

Autor:

Nejčtenější

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Další z rubriky

Firmy se připravují na Průmysl 4.0, musí myslet na budoucnost

Výrobní proces budou kontrolovat tisíce senzorů, IT infrastruktura se musí...

Továrna plná robotů a automatických senzorů, které v každém okamžiku sledují výrobek a ihned hlásí jakékoliv odchylky....

Nové A3 tiskárny od HP s důrazem na bezpečnost

Nové A3 tiskárny od HP s důrazem na bezpečnost

Kanceláře budoucnosti se neobejdou bez výkonné multifunkční tiskárny s maximálním zabezpečením. Společnost HP Inc.,...

Firma Copy General uspořádala v NN pojišťovně tzv. digitální rallye

Nové fototiskárny HP jedou za vámi. Představí se vám pomocí roadshow

Služby Copy General pro NN pojišťovnu se dočkaly významného rozšíření. Koncem roku 2017 firma spustila službu...

Najdete na iDNES.cz