Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se myje Blanka

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Připravte si 80,5 tisíc litrů demineralizované vody, několik desítek litrů ekologického „šampónu“, čtyři zaměstnance a pro každého z nich zhruba sto pracovních směn. Vše spolu se speciálním vybavením zavezte do tunelu a po čtyřech měsících dřiny máte tunel Blanka perfektně umytý.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak se myje Blanka | foto: HONDL GLOBAL SERVICES, a.s.

Výsledkem čtyřměsíčního pracovního úsilí je 2,5 milionu nádherně lesklých dlaždic, díky kterým se Blanka může přede všemi doslova a do písmene blýsknout. Zdá se vám recept poměrně jednoduchý? Nenechte se mýlit, jednalo se totiž o obrovskou zakázku, jak potvrzují slova realizátora celého projektu.

„Až tak snadné to ve skutečnosti zase nebylo,“ usmívá se ing. Jiří Hondl, generální ředitel společnosti HONDL GLOBAL SERVICES, a. s. „Nicméně jako základní přehled ingrediencí, které se o čistotu tunelu Blanka zasloužily, to rozhodně můžeme použít. Snad bych jen doplnil, že k vlastnímu čištění byla použita technologie PuraQleen a všechna odpadní voda byla celou dobu shromažďována ve speciálních barelech a následně odvážena z tunelu pryč k ekologické likvidaci. To především proto, aby nedošlo k zanesení kanálových svodů odstraněnými nečistotami ze stěn.“

Jak se myje Blanka

Tunel Blanka

Pro některé je tunel Blanka stále ještě kontroverzní stavbou, která budí nepříliš pozitivní emoce, pro jiné vítaným zkrácením cesty Prahou a pro další velikou pracovní výzvou.

Ať je to jak chce, Blanka dala práci řadě zaměstnanců, mnozí se díky ní dokonce stali opravdovými specialisty ve svém oboru a čerstvě nabyté zkušenosti dnes uplatňují na podobných projektech v zahraničí. Blanka samozřejmě byla zajímavou výzvou i pro společnost HONDL GLOBAL SERVICES a její odborníky, kteří se během čištění museli vypořádat s nejedním problémem.

Jak se myje Blanka

Kontinuální čištění? Zapomeňte!

„Hned zpočátku nám bylo jasné, že na nějaké kontinuální práce můžeme s klidem zapomenout. Museli jsme se vyrovnat s tím, že v celém tunelu ještě probíhaly dokončovací práce ostatních firem, při kterých jsme samozřejmě nesměli překážet. Navíc jsme museli práci koordinovat tak, aby se už jednou umyté kachličky nemusely znovu přemývat jen proto, že ještě někdo potřeboval v tunelu dodělat nějaké zásadní práce, kterými by stěny opět znečistil,“ vysvětluje Jiří Hondl.

Mytí proto poměrně často probíhalo na úsecích, které na sebe vzájemně časově ani místně nenavazovaly. Pracovalo se tedy dle přesných požadavků zadavatele a podle operativních pokynů stavbyvedoucích.

Jak se myje Blanka

Voda bez saponátů aneb technologie PuraQleen

Jak se myje tunel Blanka

Jak se myje tunel Blanka

Nikdo, kdo se kdy doma ve dřezu pokusil umýt skleničky tak, aby se krásně leskly, asi nebude ani chtít věřit, že se všech 2,5 milionu dlaždiček, značky, informační tabule a semafory umývaly ve své podstatě jen čistou vodou.

Přitom výsledek hovoří jasně. „Žádné šmouhy ani skvrny. A nezjistili byste je ani na přímém slunci, které sice zrovna v tunelu očekávat nelze, ale pokud touto technologií s názvem PuraQleen ošetříme například prosklené fasády budov, fotovoltaické panely, okna nebo jiná opláštění nemovitostí, není problém se přesvědčit. Stačí obvykle jen jeden jediný pohled, ze kterého je naprosto zřejmé, že plocha je krásně čistá a bez poskvrnky,“ vysvětluje Hondl.

Demineralizovaná voda

Zajímavosti – Blanka

  • Celková délka tunelu Blanka je 6.382 metrů a je nejdelším tunelovým komplexem v České republice a nejdelším městským tunelovým komplexem v Evropě
  • Na tunel se spotřebovalo 2,5 milionu kusů obkladů/dlaždic, které stály 77 milionů korun a celkem zabírají plochu 7,5 hektaru bočních stěn
  • Dlaždičky byly použity z důvodu snadné údržby – pravidelné natírání betonu cca 1x za 5 let by provoz Blanky zbytečně prodražovalo
  • Čištění dlaždic se má provádět zhruba 4x ročně a starat se o něj má Technická správa komunikací
  • Údržba stěn ošetřených keramickým obkladem je dle odborníků jednodušší, efektivnější a navíc i rychlejší.

Základem této technologie je užití demineralizované vody, tedy vody bez vápníku a hořčíku. Takto upravená voda má výbornou schopnost smáčení, takže celkem snadno z povrchu odstraní nečistoty. Jakmile povrch uschne, je hotovo. Není přitom potřeba používat žádné saponáty, stěrky nebo jiné náčiní. A jen v případě opravdu odolných mastných skvrn nebo jiných specifických nečistot, je zapotřebí si pomoci malou dávkou detergentů.

„My jsme v takových případech používali přípravky Kiehl, které jsou ekologické a snadno odbouratelné. Nicméně klíčová pro nás je i snadná obsluha při mytí, teleskopické tyče totiž dosáhnou do výšky 20 metrů ze země, takže k obsluze stačí maximálně 2 pracovníci. Technologie PuraQleen je navíc nezávislá na přísunu vody či elektrickém zdroji a nabízí i rozumné provozní náklady,“ doplňuje Jiří Hondl a dodává, že tato technologie povrch umyje a nepoškodí.

Kartáč, který nepoškrábe

Není zapotřebí se bát ani mechanického poškrábání povrchu či jakéhokoliv jiného chemického poškození, protože se k čištění povrchů téměř žádná chemie nepoužívá. Velmi laicky si lze představit speciální jemný kartáč nasazený na teleskopický nástavec, kterým protéká demineralizovaná voda a tím se čistí ošetřovaná plocha.

Přebytečnou a špinavou vodu pak odsaje vysavač integrovaný dovnitř kartáče, ten pak vodu odvádí do barelu, kde je připravena k likvidaci. Jednoduchost, zaručený výsledek, ekologičnost a nízká cena. To jsou hlavní důvody, proč je tato technika velmi oblíbená při údržbě logistických center, skladů nebo kancelářských budov.

Od července do října

Práce na Blance probíhaly zhruba čtyři měsíce, za tu dobu se odpracovalo celkem 3225 hodin, očistilo se 84 tisíc metrů čtverečních obkladů k tomu nespočet informačních tabulí, semaforů a dalších drobností. Vesměs se pracovalo bez použití saponátu a v případě, že na dlaždicích ulpěly zbytky tmelu a lepidel, pak se odstraňovaly opatrně ručně za použití břitů Trim.

V závěru prací byli na každou směnu nasazeni vždy 4 zaměstnanci, přičemž práce probíhaly ve 24 hodinovém režimu, takže se stroje PuraQleen v podstatě nezastavily. Výsledek? Na konci každé směny bylo v nádržích na 800 litrů použité vody, která byla odvážena k likvidaci mimo Blanku, termín odevzdání úklidových prací se bez problémů stihnul, takže v září 2015 mohl být tunel konečně otevřen. První auta, která do tunelu vjela, pak přivítaly čisté a novotou se lesknoucí zdi. Málokdo už však ví, že se o to postarali právě pracovníci společnosti HONDL GLOBAL SERVICES.

Nabídka služeb firmou HONDL GLOBAL SERVICES, a. s.


Témata: technologie

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Studenti VOŠ Michael zvou na Čtení ve vlaku.
Studenti VOŠ Michael zvou na Čtení ve vlaku

Již čtvrtým rokem zpestří kulturní život Pražanů i obyvatel středních Čech originální akce Čtení ve vlaku. Od 18. do 21. září budou hvězdy českého literárního...  celý článek

ZAT zakládal automatizaci v Česku, teď je jeho know-how žádané ve světě.
ZAT zakládal automatizaci v Česku, teď je jeho know-how žádané ve světě

ZAT je jednou z mála českých firem, které ve světě prorazily s vlastním řešením řízení jaderných a klasických elektráren. České řídicí systémy a know-how tak...  celý článek

Se SlevovyKupon.net Vám neuteče žádná marketingová akce.
Se SlevovyKupon.net Vám neuteče žádná marketingová akce

Každému je jasné, že konkurenční prostředí je prakticky zápasem o to, kdo dokáže zástupy zákazníků přetáhnout na svoji stranu. Internet není jiný. Jaké mají...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.