Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se liší inzulinová analoga a inzulin?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ptali jsme se pacientů, kteří mají diabetes, jak se liší inzulinová analoga a lidský inzulin. Celkem 73 % dotázaných neví, v čem se tyto skupiny látek, které v současné době představují zásadní způsob léčby cukrovky, liší. Zkusme se blíže podívat na inzulin a léky, kterým se odborně říká "inzulinová analoga".

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak se liší inzulinová analoga a inzulin? | foto: www.rok1.cz

Jak byl inzulin objeven?

Když v roce 1921 kanadský lékař Frederik Banting pokusně podvázal kravám vývod slinivky a extrahoval z nich "neznámou látku", netušil, že stojí na prahu zcela výjimečného vědeckého objevu, který zachrání v budoucnu život milionům lidí.

Již rok poté byla nová látka, která později dostala název "inzulin", podána prvnímu pacientovi na světě.  Byl jím 14letý americký chlapec, který díky inzulinu žil dalších 13 let. Poptávka po inzulinu začala od roku 1922 na celém světě obrovsky narůstat. V roce 1926 se začal inzulin vyrábět i v tehdejším Československu.

Inzulin a jeho podstata

Jak se liší inzulinová analoga a inzulin?

Molekula lidského inzulinu

Chemickou strukturu inzulinu se podařilo objasnit až v roce 1955. Inzulin je svojí podstatou bílkovina, která se skládá ze dvou řetězců: řetězce A, který obsahuje 21 aminokyselin a řetězce B, který má 30 aminokyselin. Inzulin nelze podávat ústy, protože se jeho bílkovinná molekula vlivem trávicích enzymů rozštěpí, a tím ztratí svůj účinek. Proto se inzulin musí diabetickým pacientům aplikovat podkožně prostřednictvím injekcí (pomocí inzulinového pera nebo inzulinové pumpy).

Umělý inzulin

"Umělý lidský inzulin" byl poprvé vyroben v roce 1978. Má zcela shodnou strukturu jako fyziologický inzulin produkovaný naším tělem. To, co ho odlišuje od „přirozeného inzulinu“, je, že je vyroben polosynteticky v laboratoři, pomocí genetického inženýrství. Protože je aplikován podkožně, vždy se dostává do krevního oběhu s určitým zpožděním. Jeho vstřebávání trvá řádově minuty až půl hodiny.

Diabetický pacient si musí doplňovat chybějící inzulin sám a také neustále odhadovat jeho dávky tak, aby odpovídaly jeho stravovacímu a pohybovému režimu a současně mu zajišťovaly vyrovnané hladiny krevního cukru. Což není vůbec jednoduché, protože vždy existuje riziko vzniku hypoglykémie (tedy příliš nízké hladiny krevního cukru).

Co jsou Inzulinová analoga?

Co se skrývá pod slovem "inzulinová analoga"? Jsou to látky podobné lidskému inzulinu, přesněji řečeno jsou trochu vylepšené. Mají změněné pořadí některých aminokyselin, což výrazně zlepšuje jejich "inzulinový účinek".

Existují krátkodobá inzulinová analoga, která se vstřebávají rychleji než umělý lidský inzulin a také dlouhodobá inzulinová analoga, která se uvolňují pomaleji a dokáží zajistit tělu po mnoho hodin plynulou hladinu inzulinu. Obecně se dá říci, že inzulinová analoga mají lépe předvídatelný účinek a s jejich pomocí lze lépe uhlídat hladiny krevního cukru během 24 hodin.

Proč inzulinová analoga?

Napodobit přesně fyziologické vylučování inzulinu pomocí umělého inzulinu, aby hladiny glykémie byly během dne neustále vyrovnané, je velmi obtížné. Častou překážkou pro udržení vyrovnaných hodnot krevního cukru je riziko vzniku hypoglykemií.

Inzulinová analoga tím, že toto riziko snižují, přinášejí pacientům i lékařům lepší "předvídatelnost léčby" a také "pocit bezpečí". Tím vytvářejí předpoklad pro lepší spolupráci ze strany diabetického pacienta. Současně omezují nárůst tělesné hmotnosti, což je častý vedlejší účinek umělého inzulinu.

Kde najdete informace?

Více informací na téma diabetes, léčba diabetu, inzulin i inzulinová analoga najdete na www.rok1.cz.

Krátkodobá inzulinová analoga umožňují zmírnit nežádoucí vzestupy krevního cukru po jídle, dlouhodobá analoga zase hlídají hladinu cukru v těle v noci a v obdobích mezi jídly. Skutečnost, že s pomocí inzulinových analog lze lépe napodobit fyziologické uvolňování inzulinu, z nich v současné době činí nepostradatelné pomocníky v léčbě diabetu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

V péči o park Stromovka budou pomáhat dva nové elektromobily

V péči o park Stromovka budou pomáhat dva nové elektromobily

Největší pražský krajinářský park Stromovka v letošním roce slaví své 750. výročí založení. Při této příležitosti...

Tři výhody, které dostanete od T-Mobile. Stačí být v Magentě 1

3 výhody, které dostanete od T-Mobile - stačí být v Magentě 1

Parádních výhod vás u T-Mobile čeká mnohem víc, tady jsme jich vybrali jen pár. U nás prostě platí: čím víc služeb si...

Remek očekával, že bude mít české následovníky

Remek očekával, že bude mít české následovníky

První československý kosmonaut Vladimír Remek, od jehož startu uplynulo 2. března přesně 40 let, předpokládal, že dříve...

Najdete na iDNES.cz