Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak prodloužit životnost baterie

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Baterie v notebooku, mobilním telefonu či ve fotoaparátu v důsledku každodenního používání ztrácí kapacitu. Díky správnému zacházení je však možné životnost baterie prodloužit. Ve spolupráci se specializovaným internetovým obchodem BatteryShop.cz vám poradíme, jak na to.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak prodloužit životnost baterie | foto: NTB CZ s.r.o.

První nabíjecí cyklus baterie

V případě, že si pořídíte nový elektronický přístroj nebo novou baterii, je nezbytné ji před prvním použitím zcela vybít a následně zcela nabít. Díky tomu je možné dosáhnout plné kapacity baterie. Pokud používáte baterie typu Ni-MH, proveďte tři až pět plných nabíjecích cyklů.

U moderních přístrojů jsou většinou využity baterie typu Li-ion a Li-Pol, které netrpí paměťovým efektem a ztrácejí kapacitu mnohem pomaleji. Proto není nutné plný nabíjecí cyklus opakovat.

"V případě  Li-ion a Li-Pol baterií se doporučuje pouze částečné vybíjení. Při prvním použití je vhodné baterii nejprve úplně nabít, poté ji nechat zhruba hodinu odpočinout a následně znovu chvíli nabíjet. Tím dosáhnete maximálního nabití a lze tím i prodloužit životnost baterie," vysvětlil Radim Tlapák, ředitel předního internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí široký sortiment baterií pro notebooky, mobilní telefony, fotoaparáty či videokamery.

Životnost baterie prodlouží i omezení spotřeby energie a nabíjecí cykly

Životnost baterie při běžném používání je odhadována na 300 až 500 nabíjecích cyklů, což pro průměrného uživatele znamená až tři roky. Kvůli častému dobíjení baterie stárne a její výdrž se postupně zkracuje. Proto je vhodné přizpůsobit používání přístrojů tak, aby spotřebovávaly minimum energie.

Nainstalujte na svých noteboocích, mobilech či fotoaparátech úsporné režimy a ztlumte jas a kontrast displeje. Nenechávejte přístroje zbytečně zapnuté, ale pravidelně je vypínejte. Mobilní telefony například spotřebují velké množství energie při vyhledávání signálu. Proto je dobré na cestách, kdy signál kolísá, mobil raději vypnout.

V notebooku zase nenechávejte zapojené nepoužívané příslušenství. Pokud máte volný slot na paměťový modul, přidejte paměť RAM. Díky tomu zkrátíte přístupovou dobu k harddisku, který spotřebovává množství energie.

Baterie chraňte před vlhkem, extrémními teplotami a nárazy

Baterie je citlivé zařízení, se kterým by se mělo šetrně zacházet. Proto by baterie neměly být vystavovány přímému slunci či mrazu, ani by neměly zůstávat ve vlhkém prostředí nebo dokonce přímo ve vodě. V těchto případech totiž může snadno dojít ke korozi a poškození jednotlivých součástí baterie.

Baterie jsou zároveň velmi náchylné k mechanickému poškození. Mohou se snadno poškodit pádem na zem nebo jiným silným nárazem. Pokud již byla baterie nějakým způsobem poškozena, nesmí být znovu vložena do přístroje.

O opravu se raději sami nepokoušejte, ale odneste baterii do odborného servisu. Pokud již oprava není možná, tak baterii odneste na sběrná místa. Kvůli obsahu nebezpečných chemikálií totiž nesmí být odhozena do běžného odpadu.

Chcete prodloužit životnost baterie? Správně ji skladujte

V případě, že přístroj s bateriemi dlouhodobě nevyužíváte, je vhodné baterie vyjmout a skladovat je zvlášť. Delší nečinnost omezuje životnost baterie, protože zmenšuje její kapacitu. Proto pokud máte pro notebook nebo mobilní telefon pořízené náhradní baterie, používejte je střídavě v pravidelných intervalech. Baterie typu Li-ion a Li-Poly není doporučeno skladovat zcela vybité, ale nejlépe na 40 % kapacity.

"Pokud používáte Ni-MH baterie, je vhodné každého čtvrt roku provést vybití a dobití baterie, to neplatí u modernějších baterií. U všech typů baterií je však důležité dbát na stálou skladovací teplotu, která by se měla pohybovat v rozmezí 15° až 20° C," informoval Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který prodává baterie pod vlastní značkou T6 Power.

Více informací, jak prodloužit životnost baterie a jak o ni správně pečovat, naleznete na stránkách internetového obchodu BatteryShop.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Sedm tipů jak přežít dlouhý let ve zdraví

7 tipů jak přežít dlouhý let ve zdraví

Ty tam jsou doby, kdy dovolená do zahraničí byla pro mnoho lidí pouhým snem. Stále častěji cestujeme za naše hranice a...

Přicházejí dny dopravy zdarma. Víme, kdy to vypukne

Přicházejí dny dopravy zdarma. Víme, kdy to vypukne

Nakupujte výhodně bez poštovného. Online porovnávač Herueka se rozhodl podpořit online nákupy i během aktuální sezóny a...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Najdete na iDNES.cz