Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak připravit stroj před zimou?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Výrobce stavebnicových bubnových sekaček a mulčovačů radí, jak připravit stroj před zimou.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Firma DAKR spol. s r.o. se zabývá konstrukcí, výrobou a servisem zahradní a zemědělské techniky | foto: DAKR spol. s r. o. - zahradní sekačky

Jaké jsou nejčastější poruchy při práci s bubnovou sekačkou nebo mulčovačem? Pokud je posečený porost nestejnoměrný, je zapotřebí nabrousit nebo vyměnit nože. Malý výkon a nízké otáčky žacího nástavce zase ukazují na nutnost seřízení klínového řemene. Tyto a mnohé další problémy mohou vznikat při práci s každým strojem a jen ten, kdo by nic nedělal, by nic nepokazil, i když... Ani toto známé přísloví není na místě, neboť právě dlouhé odstavení může způsobit další známou poruchu „Nejde nastartovat“.

Jak připravit stroj před zimou?

Mnoho případných problémů se sekačkami a mulčovači si na jaře ušetří ti z vás, kteří je vhodně „uloží k zimnímu odpočinku“. V následujícím článku rozebereme 5 základních bodů, které když dodržíte, tak vám na startu nové sezóny nehrozí žádné komplikace. V rámci pravidelné péče pak nezapomínejte po každém sečení kontrolovat stav nožů, jejich dotažení, napnutí klínového řemene atd.

1)Konzervace dílů


Velká část dílů podléhá působení okolního vzduchu a především vzdušné vlhkosti. Při delší odstávce je vhodné tyto díly rozumně nakonzervovat. Aby nedošlo k zatuhnutí, pro správnou funkčnost je nutné doplnit mazivo. Jedná se zejména o lanka bowdenů a pohyblivé části napínacích kladek. Jako mazivo používejte jen takové přípravky, které po vyvětrání netuhnou a nelepí.

Kde je nutné se vyvarovat mazání, jsou všechny řemenice a brzda pracovního nástavce. Pokud dojde k zamaštění těchto částí, tak je musíte dokonale odmastit, například technickým benzínem. Dále doporučujeme stroj umýt od nánosů nečistot z travních šťáv, odstříknutého maziva apod. Zde si pomůžete aktivní pěnou určenou pro čištění pneumatik, se kterou nečistoty snadněji odstraníte a vaše sekačka bude zářit jako v den jejího nákupu.

Jak připravit stroj před zimou?

U dvounožového mulčovače M-121 nesmíme zapomenout na vyčištění a namazání dvojice hnacích řetězů

2)Palivo


Názory na benzín v karburátorech se různí. Marek Dančák ze společnosti DAKR k tomuto tématu říká: „Benzín stárne tím způsobem, že se z něj odpařují lehké frakce potřebné především pro start motoru. Ve zvětralém benzínu se pak oddělí část biopaliva tvořená řepkou, která způsobí ucpání trysek, může dojít i k napadení gumových těsnění, membrán atd. Z karburátorů je tedy vhodné vypustit palivo a zbylý benzín z nádrže odsát. Doporučujeme namíchat čerstvý benzín s příměsí stabilizátoru paliva a stroj s touto směsí nastartovat a nechat běžet, aby se motor zahřál na provozní teplotu a v karburátoru zůstala jen tato směs. Stabilizátor paliva zaručí účinnou ochranu palivové směsi v období, kdy je sekačka odstavená.“

3)Olej v motoru


Jelikož se motor dokonale prohřeje, můžete toho zrovna využít i pro výměnu motorového oleje. Je-li olej zahřátý, zvládnete jeho výměnu s vhodnou odsávačkou zcela sami. Olej během provozu zvyšuje svoji kyselost, která nepůsobí dobře na díly motoru, nečistoty se mohou nalepit na stěny bloku, a to pro životnost agregátu není dobré. Při delším odstavení motoru je vhodné stříknout do válce cca 10 ml oleje a bez svíčky motor zlehka protočit. Zde je nutné po uvádění do provozu olej nechat vystříkat otvory na svíčku, jinak hrozí poškození. „Stroj s novou olejovou náplní bude dokonale připravený na další rok. I zde se dá vést dlouhá diskuze o ideálním postupu, nikomu vlastní názor nebereme,“ doplňuje Marek Dančák.

4)Pneumatiky


Tlak v kolech hlídáme na hodnotě předepsané výrobcem. Nízký tlak a zatížení pneumatiky váhou stroje způsobí její deformaci, případně i praskliny.

5)Akumulátor

Akumulátor odpojíme a uskladníme v místě s malým kolísáním teploty, a to v rozsahu teplot 7-15 °C. Nesmí být v žádném případě vystavený mrazu a měl by se nabíjet cca po 4 týdnech. Při nesprávné údržbě dochází k nevratnému poškození desek a akumulátor ztrácí svoji kapacitu.

Je nutné jezdit do servisu?

„Odvážení strojů do servisů mnohdy není nutné, protože mnoho věcí zvládne zákazník sám a pokud je vše v pořádku, neměl by slušný prodejce ze zákazníků tahat peníze za zbytečnosti pod záminkou “garančních prohlídek”. Usilujeme o to, aby naše stroje sloužily po mnoho let, a díky zpětným reakcím lidí víme, že tomu tak i je. Pokud je na sekačce potřeba větší zásah ze strany servisu, je dobré tyto problémy řešit v klidu přes zimu a ne až třeba v květnu před sečením. Termíny na jaře jsou pak mnohem delší,“ uzavírá Marek Dančák.

Více informací, jak připravit stroj před zimou, najdete na www.dakr.cz

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Rozdíly mezi protištěkacími obojky, aneb jak správně vybrat
Rozdíly mezi protištěkacími obojky, aneb jak správně vybrat

Trápí vás nepřestávající štěkání vašeho psa? Máte kvůli jeho špatnému zvyku problémy se sousedy? Prověřenou výcvikovou pomůckou, která tento problém hravě...  celý článek

Erik Štefanovič, jednatel projektantsko-manažerské kanceláře DELTA...
Udržitelná výstavba jde ruku v ruce s hospodárností

Závěr měsíce září patří celosvětovému svátku trvale udržitelných budov. Jak taková udržitelná výstavba probíhá v praxi jsme se zeptali Erika Štefanoviče,...  celý článek

Netrapte se se ztracenými klíči! Vyzkoušejte elektronický přístupový systém.
Netrapte se se ztracenými klíči! Vyzkoušejte elektronický přístupový systém

Zapomenutý klíč dokáže překazit plány na celý den. Ještě horší jsou komplikace spojené se ztrátou klíče. V takovém případě je nutné vyměnit zámek (zamykací...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.