Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak připravit stroj před zimou?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Výrobce stavebnicových bubnových sekaček a mulčovačů radí, jak připravit stroj před zimou.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Firma DAKR spol. s r.o. se zabývá konstrukcí, výrobou a servisem zahradní a zemědělské techniky | foto: DAKR spol. s r. o. - zahradní sekačky

Jaké jsou nejčastější poruchy při práci s bubnovou sekačkou nebo mulčovačem? Pokud je posečený porost nestejnoměrný, je zapotřebí nabrousit nebo vyměnit nože. Malý výkon a nízké otáčky žacího nástavce zase ukazují na nutnost seřízení klínového řemene. Tyto a mnohé další problémy mohou vznikat při práci s každým strojem a jen ten, kdo by nic nedělal, by nic nepokazil, i když... Ani toto známé přísloví není na místě, neboť právě dlouhé odstavení může způsobit další známou poruchu „Nejde nastartovat“.

Jak připravit stroj před zimou?

Mnoho případných problémů se sekačkami a mulčovači si na jaře ušetří ti z vás, kteří je vhodně „uloží k zimnímu odpočinku“. V následujícím článku rozebereme 5 základních bodů, které když dodržíte, tak vám na startu nové sezóny nehrozí žádné komplikace. V rámci pravidelné péče pak nezapomínejte po každém sečení kontrolovat stav nožů, jejich dotažení, napnutí klínového řemene atd.

1)Konzervace dílů


Velká část dílů podléhá působení okolního vzduchu a především vzdušné vlhkosti. Při delší odstávce je vhodné tyto díly rozumně nakonzervovat. Aby nedošlo k zatuhnutí, pro správnou funkčnost je nutné doplnit mazivo. Jedná se zejména o lanka bowdenů a pohyblivé části napínacích kladek. Jako mazivo používejte jen takové přípravky, které po vyvětrání netuhnou a nelepí.

Kde je nutné se vyvarovat mazání, jsou všechny řemenice a brzda pracovního nástavce. Pokud dojde k zamaštění těchto částí, tak je musíte dokonale odmastit, například technickým benzínem. Dále doporučujeme stroj umýt od nánosů nečistot z travních šťáv, odstříknutého maziva apod. Zde si pomůžete aktivní pěnou určenou pro čištění pneumatik, se kterou nečistoty snadněji odstraníte a vaše sekačka bude zářit jako v den jejího nákupu.

Jak připravit stroj před zimou?

U dvounožového mulčovače M-121 nesmíme zapomenout na vyčištění a namazání dvojice hnacích řetězů

2)Palivo


Názory na benzín v karburátorech se různí. Marek Dančák ze společnosti DAKR k tomuto tématu říká: „Benzín stárne tím způsobem, že se z něj odpařují lehké frakce potřebné především pro start motoru. Ve zvětralém benzínu se pak oddělí část biopaliva tvořená řepkou, která způsobí ucpání trysek, může dojít i k napadení gumových těsnění, membrán atd. Z karburátorů je tedy vhodné vypustit palivo a zbylý benzín z nádrže odsát. Doporučujeme namíchat čerstvý benzín s příměsí stabilizátoru paliva a stroj s touto směsí nastartovat a nechat běžet, aby se motor zahřál na provozní teplotu a v karburátoru zůstala jen tato směs. Stabilizátor paliva zaručí účinnou ochranu palivové směsi v období, kdy je sekačka odstavená.“

3)Olej v motoru


Jelikož se motor dokonale prohřeje, můžete toho zrovna využít i pro výměnu motorového oleje. Je-li olej zahřátý, zvládnete jeho výměnu s vhodnou odsávačkou zcela sami. Olej během provozu zvyšuje svoji kyselost, která nepůsobí dobře na díly motoru, nečistoty se mohou nalepit na stěny bloku, a to pro životnost agregátu není dobré. Při delším odstavení motoru je vhodné stříknout do válce cca 10 ml oleje a bez svíčky motor zlehka protočit. Zde je nutné po uvádění do provozu olej nechat vystříkat otvory na svíčku, jinak hrozí poškození. „Stroj s novou olejovou náplní bude dokonale připravený na další rok. I zde se dá vést dlouhá diskuze o ideálním postupu, nikomu vlastní názor nebereme,“ doplňuje Marek Dančák.

4)Pneumatiky


Tlak v kolech hlídáme na hodnotě předepsané výrobcem. Nízký tlak a zatížení pneumatiky váhou stroje způsobí její deformaci, případně i praskliny.

5)Akumulátor

Akumulátor odpojíme a uskladníme v místě s malým kolísáním teploty, a to v rozsahu teplot 7-15 °C. Nesmí být v žádném případě vystavený mrazu a měl by se nabíjet cca po 4 týdnech. Při nesprávné údržbě dochází k nevratnému poškození desek a akumulátor ztrácí svoji kapacitu.

Je nutné jezdit do servisu?

„Odvážení strojů do servisů mnohdy není nutné, protože mnoho věcí zvládne zákazník sám a pokud je vše v pořádku, neměl by slušný prodejce ze zákazníků tahat peníze za zbytečnosti pod záminkou “garančních prohlídek”. Usilujeme o to, aby naše stroje sloužily po mnoho let, a díky zpětným reakcím lidí víme, že tomu tak i je. Pokud je na sekačce potřeba větší zásah ze strany servisu, je dobré tyto problémy řešit v klidu přes zimu a ne až třeba v květnu před sečením. Termíny na jaře jsou pak mnohem delší,“ uzavírá Marek Dančák.

Více informací, jak připravit stroj před zimou, najdete na www.dakr.cz

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Nenechte si ujít květnovou výstavu 250 jedinečných uměleckých děl, která se uskuteční od 30. dubna do 26. května v...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Keramika Soukup: rodinné impérium zrozené z vize a houževnatosti

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh Keramiky Soukup připomíná „americký sen“. Jejímu majiteli se podařilo vybudovat prosperující podnik navzdory...

Další z rubriky

Česká advokátní komora komentuje tři aktuální novely zákonů

Tisková konference České advokátní komory

Česká advokátní komora (ČAK) zahájila nový koncept poskytování informací. Do budoucna chce nejen advokáty, ale i...

Získejte montované haly rychle, profesionálně a na klíč

Administrativní hala s výrobou Podolí

Více než 650 referenčních staveb vystavěla za 23 let své činnosti společnost MONT-KOVO spol. s r.o. z Břestu na...

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Nenechte si ujít květnovou výstavu 250 jedinečných uměleckých děl, která se uskuteční od 30. dubna do 26. května v...

Najdete na iDNES.cz