Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak ochránit úspory před zmarem?

Komerční sdělení   15:00aktualizováno  15:00
Dlouhodobým spořením téměř vždy ztrácíte kupní sílu svých úspor. Nespořte, investujte do hmotných aktiv. Investiční zlato a kovy, nemovitosti, dividendové akcie, ale také umění a koníčky se nabízejí jako řešení.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Investiční zlato – hmotné aktivum osvědčené po tisíce let. | foto: EKKA-Gold s.r.o.

1. Příčiny finančních krizí

Příčinou finančních krizí je emise ničím nepodložených peněz (tzv. dluhových peněz), čehož důsledkem je umožnění deficitního financování státu a tedy státního zadlužování.
Nafukování spekulativních bublin a následné krize se budou opakovat tak dlouho, dokud bude státu umožněno se zadlužovat a finančnímu průmyslu emitovat úvěry bez úplného krytí reálnými aktivy.

Předlužený systém bude politiky "resetován" a náklady pochopitelně ponesou občané ztrátou kupní síly svých úspor, majetku a omezováním občanských práv a svobod. 

Dovednou manipulací a politickou propagandou bude za hlavního viníka označeno "selhání tržních principů", čímž si politikové otevřou nový prostor pro další etapu regulace ekonomiky a direktivismu. Laické veřejnosti se tak obratně prodají příčiny krizí jako jejích řešení.

"Problém se nedá vyřešit způsobem, který sám vedl ke vzniku problému." 
Albert  Einstein.  

Kdo nese zodpovědnost za systémovou krizi?

  • a) Bankovní průmysl emisí nekrytých úvěrových peněz
  • b) Centrální banky záchranou morálních hazardérů
  • c) Politikové svým rozhazovačným deficitním hospodařením
  • d) Celkový hodnotový systém společnosti postavený na maximalizaci konzumní slasti   

2. Začátek konce? Čtyřicet let éry "finančního inženýrství"

"Politická moc nikdy nedokáže eliminovat platnost ekonomických zákonů." (Eugen Böhm Ritter von Bawerk- rakouský ekonom a ministr financí, 1851-1914).

bankovka

Definitivním zrušením zlatého standardu v roce 1971-1973  začal unikátní ekonomický "experiment". Poprvé v dějinách lidstva nemají měny žádné hodnotové zakotvení. Jedná se v podstatě o politický akt nařízené důvěry občanům. Tato důvěra má být kryta slibem politického vedení (případně vírou v boha- jak stojí na americkém dolaru: "In god we trust"), že bankovka bude i nadále mít svou kupní sílu.

Moderní ekonomické termíny jako např. "kvantitativní uvolňování" nebo "monetarizace  dluhu" neznamenají česky řečeno nic jiného, než řízené zbavování měny její kupní síly. Jde o "lstivý proces zcizování majetku občanů" (tak pojmenoval státní zadlužování bývalý šéf Americké centrální banky A. Greenspan ve své stati "Zlato a finanční svoboda").

Růst dluhů úročením úroků a "bezstarostným" deficitním hodpodařením

Co je pozoruhodné na systému úrokování úroků (= růstu zadlužení) je jeho progrese po exponenciální křivce. Lidé jsou ze své přirozené podstaty spíše zvyklí vnímat změny okolního světa v lineárních souvislostech.

K pochopení rozdílu mezi lineárním a exponenciálním průběhem dobře poslouží následující příklad: Jímka o objemu 1 000 000 litrů se při přítoku 10 litrů za hodinu naplní za  více než 11 let.

Co myslíte? Za jak dlouho se naplní jímka, když zvýšíme hodinové přítokové množství vždy o "pouhých" 5 %.?  (Tedy 1.hodinu přiteče 10l., druhou hodinu 10,5l, třetí hodinu 11,02 l….atd.)

Výsledek je šokující (alespoň pro mě). Ani ne v poledne  8.DNE je jímka plná.
Ještě pozoruhodnější je celkový časový průběh plnění jímky:

Plnění jímky

Pouze pro matematika není závěrečná, zdrcující akcelerace v závěru křivky překvapením. Kolik času tedy zbývá?

Graf: Růst peněžní zásoby (M3) po exponenciále.

Graf: Růst peněžní zásoby (M3) po exponenciále.

3. Jak ochránit majetek před zmarem a měnovou reformou?

Nespořit,  ale investovat! Dlouhodobým spořením téměř vždy ztrácíte kupní sílu svých úspor a to i navzdory vyplaceným  úrokům. Taková je trpká pravda.

Ani různé státní příspěvky na věci moc nezmění, neboť jsou opticky vysoké pouze u relativně malých částek, které v daleké budoucnosti rozhodně žádný blahobyt nezajistí.

Do čeho investovat? Výhradně do hmotných aktiv

  1. Zlato a drahé kovy
  2. Kvalitní dividendová akcie
  3. Nemovitost
  4. Umění a různé ušlechtilé koníčky

Více informací naleznete v Průvodci chytrého investora – ke stažení ZDE.

logo EKKA-Gold s.r.o.

Další navazující informace na téma krize, zadlužení a praktické návody naleznete rovněž na nových stránkách společnosti EKKA-Gold  www.ekka-gold.cz.

Autor Ing. Zdeněk Ďuriš je analytikem společnosti EKKA-Gold s.r.o. a  Catus AG Vermögensverwaltung.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Mistrem v byznys angličtině za den.
Mistrem v byznys angličtině za den

Chcete úspěšně vést prezentace, porady a jednání v cizím jazyce? Ucházíte se o práci v zahraničí, chystáte se na důležitou pracovní cestu, důležité jednání či...  celý článek

Ze země do vzduchu aneb cesta RC modelů.
Ze země do vzduchu aneb cesta RC modelů

RC modely čili modely na ovládání jsou oblíbené mezi dětmi i dospělými už pěknou řádku let. Dříve malí kluci běhali po pokoji s ovladačem, dnes už mohou hračky...  celý článek

Změna sídla společnosti bez stěhování? Svěřte papírování odborníkům.
Změna sídla společnosti bez stěhování? Svěřte papírování odborníkům

Máte fungující firmu, která je zapsaná do obchodního rejstříku a přejete si změnit její sídlo na novou adresu? Nebo jste si pořídili ready made společnost a...  celý článek

Audi Q7 3,0 č.51.
Audi Q7 3,0 č.51.

r.v. 2014, naj. 123 000 km, diesel
992 200 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.