Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak na ISO krok za krokem

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V tomto článku názorně uvedeme jeden konkrétní případ zavádění ISO z praxe. Podobný postup lze aplikovat u většiny firem. Naše firma se zabývá dodávkou IT služeb na klíč. Jsme středně velká organizace s víceletou tradicí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak na ISO - krok za krokem | foto: Infinity a.s.

Naše procesy, zejména co se týká služeb podpory koncových zákazníků, byly formalizované jen velmi zhruba, ale i tak se nacházely na poměrně vysoké standardizované úrovni.

Od začátku jsme měli podporu managementu a jasný cíl - zlepšení úrovně poskytování služeb pro vybrané procesy a jejich formalizaci získáním certifikátu ISO/IEC 20000-1:2005 (ČSN ISO/IEC 20000-1:2006). Byli jsme si od začátku vědomi, že úspěch projektu nemůže stát jen na technologii a cílech, ale hlavně na vhodně zvolených lidech pro jeho realizaci. Pokud ti klíčoví (manažeři procesů) nebudou brát přínosy za své, je projekt časem vzhledem k lidské přirozené povaze odsouzen k nezdaru.

Prvním krokem byla volba startovacích procesů a následně jejich procesních manažerů. Dále výběr externího partnera pro přípravu dokumentace a na vlastní audit. A následovala interní trpělivá evangelizace - potlačení dojmu ze zbytečné byrokracie a to zejména u pracovníků fungujících doposavad na velmi neformální bázi. 

Po výběru procesů jsme si uvědomili, že KAŽDÝ proces musíme nějakým způsobem přizpůsobit, to za nás žádný nástroj neudělá. Hned zpočátku jsme si zvolili omezený počet služeb - bylo třeba si uvědomit, že budeme muset každou službu podrobně popsat, sjednávat a monitorovat její kvalitu, kalkulovat její cenu a reportovat dodržení sjednaných parametrů. 

Při velkém počtu služeb bychom si tak způsobili nezvládnutelný problém a významné navýšení nákladů na realizaci. Do portfolia služeb jsme zařadili takové služby, které je zákazník schopen snadno identifikovat.

Dle publikovaných statistik jsou Incident, Problem a Change Management nejčastěji využívané procesy dle ITIL. U jejich kontrol převažuje roční a měsíční reporting.

Naší volbou byly tedy produkty: Poskytování služeb IT - služby Helpdesk, Hosting a Datové centrum, Dohledové Centrum, Servisní služby a Systém ITSM pro dodávky infrastruktury (Outsourcing). Technologicky se opíráme jako partner Microsoft o rodinu MS System Center řešení a částečně o produkty ATOS Origin pro Call Tracking System (samozřejmě, na trhu je podobných řešení mnoho - HP, IBM a další).

Při vlastní realizaci jsme narazili a někdy i nyní narážíme na nedostatky, kterých jsme si dříve v takové míře nebyli vědomi. Několik z nich: roztříštěná a neúplná CMDB (konfigurační databáze) bez stanovených odpovědností, zastaralé papírové manuály, malá automatizace běžných činností, nedostatečná samoobslužnost, málovyhovující prostředky sběrů dat a reportingu, převažující soustředění lidí na operativu, nikoli na koncepci a udržitelný rozvoj.

Jak na ISO - krok za krokem

Jak na ISO - krok za krokem

Naopak o problému s interním vnímáním ServiceDesku jako něčeho, co musí posloužit ihned a v nejlepší kvalitě bez ohledu na externí kontrakty jsme věděli - absence OLA (interní dohody o úrovni služeb). Dalším cílem se ukázal ve vztahu k CMDB jako prospěšný - zmenšit vytížení klíčových IT lidí sdílením části jejich informací, snížení přetížení a jejich směrování na koncepční práci. Naplnění takovéhoto cíle lze definovat například objemem přírůstku záznamů ve znalostních a informačních databázích a růstem počtu událostí vyřešených na základě informací z těchto databází nižšími úrovněmi zákaznické podpory.

Proběhlo proškolení a následná certifikace interního zaměstnance, interního ISO auditora, na nejnutnější minimum (ITILv3 Foundation Certification).
Dále bylo nezbytné vytvořit základní dokumenty: Návod pro aplikaci normy v organizaci, Příručku ITSM Management Služeb (popis každého dotčeného procesu), dále dokumentace jednotlivých služeb obsahující vždy vstupy, výstupy, metriky a KPI a Katalog služeb. 

Toto vše bylo realizováno za účasti managementu, procesních manažerů a externího partnera. Následoval interní přípravný audit pod dozorem interního auditora. A pak konečně samotný dvoustupňový proces certifikace, tzv. audit připravenosti a poté audit shody. Oba stupně realizoval certifikační orgán EZÚ Praha.

Poučení z našeho prvního auditu bylo několik

Malá pomůcka, pokud se vám zdá, že máte dost statistik, budete muset ještě hodně přitlačit. Dále je důležité provádět častější průzkumy spokojenosti u odběratelů služeb. Disaster Recovery Plan a Business Continuity Plan musí být oba nejen dobře zdokumentovány, ale i doplněny o periodická „požární cvičení“. 

Snažte se co nejvíce zjednodušit a zprůhlednit přístup k informacím - i volbou vhodného technologického nástroje. Konfigurační prvky je nutné evidovat nejen vlastní, ale i zákazníků (pokud takové služby samozřejmě poskytujete). Ukládejte podněty pro zlepšení (Continual Service Improvement) do IIS, vynechte hodnocení podpůrných procesů a soustřeďte se na ty nosné - implementaci a podporu. 

Záznamy o jednáních a schůzkách by měly být nikoli jen formální ale konkrétní a kvalitně evidované a snadno dohledatelné. A co nesmí chybět, jsou periodické reporty hodnocení plnění SLA, jejich šablony a hodnocení trendů. Dalo by se pokračovat, ale pro začátek je toho až dost.

Implementace ISO 20000-1 pro jmenované služby byla interně i externě vyhodnocena jako úspěšná. Už třetím rokem jsme vždy na podzim úspěšně prošli dozorovým auditemIMS. Od 07/2011 je v platnosti ITIL 2011, kde je ještě více propojeno IT s obchodem. Zároveň je od té doby v platnosti nová verze ISO/IEC 20000-1:2011 se zpřesněním terminologie, nároků na katalog služeb a dalším vymezením požadavků na procesy.

 

Autor:

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Další z rubriky

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Změny v půjčkách na bydlení pro mladé. Co všechno je jinak?

Změny v půjčkách na bydlení pro mladé: Co všechno je jinak?

Mladí lidé mají spousty přání a snů. Mezi ty nejběžnější patří vlastní bydlení. Vždyť kdo by se nechtěl jednou...

Pro sběratele mincí: Masarykův dukát k 100. výročí Československa

Pro sběratele mincí: Masarykův dukát k 100. výročí Československa

Pokud jste se rozhodli sbírat mince, rozhodně byste to neměli vnímat jako způsob, kam ukládat své peníze. Sběratel a...

Najdete na iDNES.cz