Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak kvalitně spálit hnědé uhlí, dřevo a třeba i pelety?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Tuto otázku dnes neřeší jen každý druhý majitel rodinného domu či chalupy, ale i státní úředníci na ministerstvu životního prostředí. Na stole leží otázka, jak topit levně a přitom pomoci životnímu prostředí, potažmo našemu zdraví.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak kvalitně spálit hnědé uhlí, dřevo a třeba i pelety? | foto: ATMOS

Jak to tedy vypadá v praxi?

Účinným řešením jsou zplynovací kotle, které dnes umí spálit palivo velmi šetrně k životnímu prostředí s vysokou účinností.

Při topení ušetříte minimálně 30 % paliva a zároveň není vidět na komíně, že by se topilo. Obzvláště pokud jsou použity v systému akumulační nádrže. Prostě velmi dobrá regulace výkonu a vysoká účinnost jsou základem úspěchu. V následujícím článku Vám představíme různé typy zplynovacích kotlů ATMOS.

Spalování na principu zplynování (pyrolýzy) přitom už lidstvo zná mnoho let. Výrazně se liší od klasického hoření (odhořívání a prohořívání), kde se účinnost běžně pohybuje okolo 40 - 75 %, zatím co u zplynovacích kotlů je účinnost kolem 82 - 92 %.

Zplynovací kotel ATMOS kombi

Zplynovací kotel ATMOS kombi

Podstatou je tepelný rozklad v uzavřené zplynovací komoře za regulovaného přívodu vzduchu, který zajistí např. odtahový ventilátor. Vzniklé plyny se v prostoru zplynovací trysky nebo zplynovacího roštu smíchají s předehřátým sekundárním vzduchem a dohoří ve formě plamene ve spodním spalovacím prostoru. Jedná se tedy o takzvané obrácené spalování. Díky vysoké teplotě dosáhneme vysoké účinnosti a velmi nízkého obsahu škodlivin ve spalinách. Prakticky žádný kouř a žádné saze.

Čím vším můžete ve zplynovacím kotli topit? Začněme stále používaným hnědým uhlím. Kombinované zplynovací kotle ATMOS kombi používají patentem chráněný otočný zplynovací rošt pro dokonalé spalování a snadné odstraňování popela za provozu.

Řez zplynovacím kotlem na uhlí a dřevo

Řez zplynovacím kotlem na uhlí a dřevo

Kotle jsou samozřejmě vybaveny odtahovým ventilátorem, který minimalizuje kouření při přikládání paliva a prašnost v kotelně. V kotli lze bez problémů společně zplynovat hnědé uhlí i velké kusy dřeva. Kotle obsahují i různá technická zařízení, jako je chladicí smyčka proti přetopení, spalinový termostat pro automatické vypnutí kotle po dohoření paliva a další. Kotle se vyrábí o výkonech od 20 do 50 kW pod označením CxxS, např. C20S o výkonu 25 kW. 

Firma ATMOS nabízí i zplynovací kotle na černé uhlí pod označením ACxxS, např. AC25S o výkonu 26 kW. Zplynovací kotle na hnědé nebo černé uhlí spalují uhlí o zrnitosti ořech 1 nebo kostka, které je běžně k dispozici. Nepohrdnou ale ani uhelnými nebo dřevěnými briketami.

Zplynovací kotel na dřevo s hořákem A25

Zplynovací kotel na dřevo s hořákem A25

Pokud ale nefandíte uhlí a raději byste topili dřevem a peletami, nabízí firma ATMOS kombinované kotle na dřevo i pelety zároveň. U těchto kotlů spalujete dřevo na principu zplynování a pelety ve speciálních hořácích s automatickým zapalováním a elektronickou regulací.   

Princip je jednoduchý: do horních dvířek zplynovacího kotle zabudujete hořák na pelety a komfortní topení je na světě. Pokud chceme zase topit dřevem, povolíme dva šrouby, vyjmeme hořák a otvor osadíme dodaným víčkem. Rychlá a bezproblémová výměna netrvá ani 5 minut. Svoboda výběru - to je to, co mnoho lidí v tomto případě skloňuje. Buď plnohodnotně topíte kusovým dřevem, nebo využíváte hořák na pelety.

Kombi kotel na dřevo, pelety, ETO a zemní plyn

Kombi kotel na dřevo, pelety, ETO a zemní plyn

Existuje samozřejmě i varianta pro náročné zákazníky, kdy je kotel vyroben jako tříkomorový a hořák z něj nevyndáváte. Vrchní dvě komory slouží pro spalování dřeva na principu zplynování a třetí, spodní komora, pro spalování pelet. Stačí pouze přepnout vypínač na panelu kotle a hořák se sám spustí po dohoření dřeva. Kotle se prodávají pod označením DCxxSP, např. DC25SP o výkonu 25kW.

Zplynovací kotel na dřevěné brikety a dřevo

Zplynovací kotel na dřevěné brikety a dřevo

Samozřejmě nezapomeňme na zplynovací kotle na dřevo. Jedná se v podstatě o vrchol spalovací techniky. Krásné topení, popel vybíráte jednou za týden, palivo přikládáte v průměru třikrát za den a kotel vydrží hořet na útlum i 8 až 10 hodin. V kombinaci s akumulačními nádržemi ideální řešení. Kotle se vyrábí v označení DCxxS nebo DCxxGS, např. kotel DC25S o výkonu 25 kW.

Více informací se dočtete na stránkách www.atmos.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

I vy v sobě najdete talent. Začněte malovat

Máme pro vás skvělou zprávu. I vy můžete namalovat třeba takhle krásnou květinu!

Věděli jste, že i vy můžete začít kreslit nebo malovat? Ano, zvládnete to také a ještě si nádherně odpočinete u...

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Polovina léta je za námi, ale ta druhá na nás ještě čeká. Ale pozor, řítí se na nás masakr cen. Rázně do nich řízla...

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Minimalismus je trendy, stává se z něj nový životní styl a kromě módy a designu se promítá i do gastronomie. Užijte si...

Najdete na iDNES.cz