Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak cestovat po Praze: MHD, taxi nebo vypůjčeným vozem?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
V Praze se naskýtá hned několik možností dopravy. Lze cestovat MHD, taxi, pronajmout si vůz, anebo si auto pronajmout i s profesionálním řidičem. Pro koho a v jakých případech jsou jednotlivé varianty nejvhodnější?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak cestovat po Praze – MHD, taxi nebo vypůjčeným vozem? | foto: VLADVI s.r.o.

MHD

MHD v Praze má poměrně širokou síť. Je relativně rychlá a pro návštěvníky levná. Většina Pražanů s ní dojíždí do práce, turisté se dopravují na zajímavá místa. Na druhou stranu však tento způsob dopravy skýtá několik nevýhod. Navzdory husté síti existují hůře dostupná místa, zejména na jihu a okrajích metropole. Výluky jsou na denním pořádku, prodlevy mezi linkami dlouhé a některá části města, například letiště, zůstávají opominuty. Linky mohou nabrat zpoždění, další nepříjemností je nepohodlné cestování se zavazadly. Lidé s reprezentativním oblečením se pak MHD zpravidla vyhýbají úplně, neboť se v ní oděv snadno pomačká či znečistí.

Jak cestovat po Praze – MHD, taxi nebo vypůjčeným vozem?

Taxi

Taxi představuje v Praze dobrou volbu, pokud se potřebujete rychle dostat z místa na místo. Místní taxikáři znají dopravní situaci a vědí, kudy jet. Horší je to s jejich poctivostí, o níž kolují opravdu peprné historky. Existují zdokumentované případy, mezi nimi i takový, kdy si vykutálený řidič taxi služby naúčtoval za kilometr jízdy bezmála 200 Kč. Přeprava tímto způsobem proto vyžaduje zvýšenou pozornost.

Pronájem vozidla

Pronájem vozidla je službou pro lidi, kteří chtějí cestovat pohodlně a být na místě včas. Autem je cesta příjemnější než MHD a zároveň se nemusíte obávat nepoctivého jednání taxikářů. Po určitém počtu najetých kilometrů je dokonce pronájem ve srovnání s taxi cenově výhodnější. Můžete si vybrat vozidlo podle vlastního uvážení a potřeb – od nejmenšího, se kterým zaparkujete téměř všude, až po luxusní, sloužící zároveň k reprezentaci. Nevýhodou služby je především cena, ne každý si ji může dovolit. Čas od času vás také potrápí dopravní situace a obtížnější hledání místa k parkování. I přesto se však pronájem vyplatí, zejména v případě, kdy máte v plánu urazit alespoň 20 a více kilometrů za den a jestliže MHD pro vás nepřipadá v úvahu.

Pronájem vozidla s řidičem

Vozidlo s řidičem oceníte, pokud se nechcete o nic starat. Řidič vás vyzvedne na vámi určeném místě a doveze dle dohody. Cena se zpravidla domlouvá předem. Nejde jen o prémiovou službu pro nejnáročnější klienty, její praktičnost oceníte i tehdy, když cestujete na dovolenou a potřebujete odvést na letiště. V některých případech je vozidlo s řidičem téměř nutností, např. při vyzvedávání důležitého obchodního partnera.

Příklady ze života

Výhody a nevýhody jednotlivých variant si nejlépe ukážeme na příkladech. Vracíte se v ranních hodinách se svou partnerkou z dovolené na Letiště Václava Havla a přemýšlíte, jak se co nejpohodlněji dostat domů do Prahy 2.

MHD nebo taxi? Nejlevnější a nejdražší

Cesta MHD je možná a relativně levná, nicméně budete unaveni a čeká vás ještě minimálně hodina bloudění Prahou. Navíc se budete potýkat se všemi zavazadly. S taxi zdoláte 20 km k domovu v pohodlí za půlhodinu. Zaplatíte okolo 600 Kč za předpokladu, že narazíte na poctivého taxikáře. Budete-li si objednávat taxi předem, může se vám tato varianta značně prodražit v případě zpoždění letu, neboť řidič si naúčtuje i čekání.

Pronájem vozidla nebo vozidlo s řidičem?

Pronájem vozidla se vám vyplatí v případě, že budete kromě cestování z letiště podnikat v následujících dnech ještě další jízdy. U vozidla s řidičem se můžete spolehnout na pevnou taxu 499 Kč, aniž by záleželo na okolnostech v kolik hodin přiletíte, kde v Praze bydlíte a zda váš let nenabere zpoždění. Ve srovnání s taxi se rozhodně vyplatí.

Co si vyberete?

Doprava po Praze je jednoznačně nejlevnější MHD. Zároveň ale jde o velmi nepohodlný způsob cestování, zejména na delší vzdálenosti či se zavazadly. Proto se jeví jako zajímavá alternativa vozidlo s řidičem, které vás pohodlně dopraví, kamkoli si budete přát. Službu vám prokáže i v situacích jako jsou svatby, firemní akce či organizování firemních schůzek.

Taxi v Praze nemá dobrou pověst, přesto jeho služby můžete rovněž uvítat. Vyplatí se zejména na velmi krátké vzdálenosti. Poslední variantu – pronájem vozu – oceníte, když vás v krátké době čeká více cest za sebou.

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Činoherní klub prostoupily fyzikální zákony. Nenechte si ujít QED

Činoherní klub prostoupily fyzikální zákony. Nenechte si ujít QED

V prosinci 2017 uvedl Činoherní klub hru QED (Kvantová elektrodynamika). Autor Peter Parnell v ní propojil postřehy o...

Divadlo Na Jezerce již brzy rozezní nejhorší zpěv na světě

Divadlo Na Jezerce již brzy rozezní nejhorší zpěv na světě

Křest knihy, která 15 let Divadelní společnosti Jana Hrušínského ukazuje z divácky nezvyklého pohledu, nová...

Brzy nás čeká odstranění dálniční známky z autoskla. Jak na to?

Brzy nás čeká odstranění dálniční známky z autoskla. Jak na to?

Na internetu jsou k dohledání různé „osvědčené“ tipy, jak odstranit neplatnou dálniční známku. Jsou ale opravdu...

Najdete na iDNES.cz