Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak bezpečně chránit a licencovat vyvíjený software

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
SafeNet Sentinel je světový leader v oblasti ochrany, licencování a monetizace software. Široká škála produktů a služeb je schopna řešit každý aspekt životního cyklu software, od ochrany před kopírováním intelektuálního vlastnictví až po optimalizaci licencování pro koncové uživatele.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Sentinel LDK Developer | foto: ASKON INTERNATIONAL s.r.o.

Sentinel LDK

Úkolem technologie Sentinel je ochránit programový kód před nelegálním používáním a vytvořit pro něj bezpečnou licenční politiku. S využitím moderních kryptografických nástrojů (AES 128, RSA) je šifrovaná podoba programového kódu čitelná pouze se správným licenčním klíčem Sentinel. Přítomnost klíče se kontroluje již při startu programu a následně během provozu v pravidelných intervalech. Pokud není pro aplikaci klíč dostupný, přeruší se i samotný program a uživatel je upozorněn na ztrátu spojení s licenčním klíčem. Pro komunikaci s chráněnou aplikací využívá licenční klíč tzv. „šifrovaný tunel“ (AES White-box cryptography), který zabraňuje útočníkům během provozu odchytávat citlivé informace o licenci a znesnadní případný útok.

Sentinel LDK Software Box

Sentinel LDK Software Box

Varianty licenčních klíčů Sentinel

  • USB hardwarové klíče Sentinel HL

Nejoblíbenější variantou licenčních klíčů Sentinel v České republice jsou stále USB hardwarové klíče, které nabízejí nejvyšší stupeň ochrany před softwarovým pirátstvím. Odolávají všemožným pokusům o prolomení ochrany a technikám reverzního inženýrství, mezi které patří zpětná analýza programového kódu, diferenciální proudová analýza (DPA) a elektronová mikroskopie. Hardwarové klíče se na českém trhu poprvé objevily v roce 1992 a těší se bezproblémovému provozu i po desítkách let. Samozřejmě, že tyto klíče prošly řadou vylepšení a v dnešní době nabízejí velmi vyspělé technologie. Mezi nejdůležitější inovaci patří bezesporu velmi výkonný SmartCard chip, umožňující vykonávat část kódu přímo v klíči.

Obliba hardwarových klíčů souvisí také s tím, že se jedná o fyzický předmět, který lze od počítače s chráněným programem jednoduše odpojit. Uživatel tak má zpravidla větší pocit důvěry v bezpečnost celého řešení.

Sentinel HL NetTime

Sentinel HL NetTime

Sentinel HL Max v provedení Micro

Sentinel HL Max v provedení Micro

  • Softwarový klíč Sentinel SL

Softwarový licenční klíč Sentinel se generuje až na základě dostupných informací o koncové stanici, na kterou se chráněný software instaluje. Během samotné instalace programu se vygeneruje tzv. „otisk“ počítače, který se odešle vydavateli software na licenční centrum EMS (Entitlement Management Solutions), kde se pro zákazníka vygeneruje platná licence. K dispozici je také zákaznický portál EMS, ve kterém si uživatel může spravovat již vydanou licenci s možností žádosti o prodloužení či rozšíření svých oprávnění k programu. Tento aktivační proces lze také provést i v off-line režimu za pomoci podpůrných nástrojů Sentinel. Vygenerovaný softwarový licenční klíč má podobu zašifrovaného souboru o velikosti 56 kB uloženého na pevném disku zákazníka. Komunikace klíče s chráněnou aplikací je šifrována AES algoritmem.

  • Licencování v cloudu

Trendem posledních let se stalo poskytování software jako služby - SaaS (Software as a Service). Služba přináší úsporu nákladů a času spojeného s distribucí aplikací, v některých případech také šetří náklady na náročnou výpočetní techniku. Aplikace komunikuje s uživatelem přes webový prohlížeč, ale veškerý výpočetní výkon se odehrává na vzdálených serverech. Licencování software v cloudu lze nabízet také formou předplatného (kreditu), který se během provozu aplikace odečítá. Po vyčerpání kreditu může zákazník jednoduše přes platební portál dokoupit nový a pokračovat dál v práci. Licencování v cloudu umožňuje (stejně jako u softwarových licencí) podrobné zobrazení statistik o využívání software a jeho jednotlivých částí. Tento výstup poslouží výrobci programu při dalším vývoji a rozšiřování licenčních modelů a managementu zákazníka při optimalizaci nákladů na další nákup licencí.

Flexibilní licencování

Všechny varianty licenčních klíčů Sentinel umožňují používat různé licenční modely. Licencování software po jednotlivých modulech umožňuje velmi efektivně vydávat software požadované funkčnosti. Díky tomu lze nastavit funkčnost i cenu nabízené aplikace individuálním potřebám zákazníka. Licence mohou být omezené časově, počtem uživatelů současně pracujících s programem apod. Samozřejmostí je generování trial verzí „na míru“ sestavených podle požadavků zákazníka, které je následně možné aktivovat na „ostré“ verze. Ke správě těchto operací slouží licenční centrum Sentinel EMS. Sentinel EMS je pravidelně doplňováno o nové funkce, které reflektují aktuální potřeby výrobců programů. Licenční centrum lze pomocí webových služeb napojit na firemní informační systémy typu CRM a ERP.

Gold partner program SafeNet 2015

Gold partner program SafeNet 2015

Podporovaná vývojová prostředí a platformy

Vývojářské implementační nástroje Sentinel LDK podporují všechny moderní typy programovacích jazyků a virtualizačních platforem. Mezi podporované vývojářské nástroje patří např.: C, Visual Basic, .NET, Java. Licencování na virtuálních strojích probíhá za pomoci doménového názvu virtuálního stroje (FQDN), který funguje podobně jako otisk počítače u softwarových licencí. Mezi podporované virtualizační platformy patří zejména řešení VMware, Hyper-V a Parallel Desktop pro systém Mac OS.

Hlavní vlastnosti licenčních klíčů Sentinel
Hardwarové klíčeSoftwarové klíčeLicencování v cloudu
+ nejsilnější stupeň ochrany+ on-line distribuce licenčního klíče+ software jako služba, dostupný odkudkoli z libovolného zařízení
+ část kódu uložená v paměti
HW klíče
+ výhodnější cena při větších objemech+ licencování formou předplatného
+ jednoduchá implementace ochrany + přehledné statistiky o využívání licence + vysoký stupeň ochrany formou autentizace
+ nízké počáteční náklady + podpora licencování na virtuálních strojích
+ okamžité statistiky o využívání licence
nutnost fyzické distribuce HW klíče náročnější přenositelnost licence oproti HW klíči internetové připojení podmínkou

O společnosti ASKON International s.r.o.

ASKON INTERNATIONAL s.r.o.

ASKON INTERNATIONAL s.r.o.

Společnost ASKON INTERNATIONAL s.r.o. se od svého vzniku v roce 1992 systematicky věnuje problematice ochrany dat a zabezpečení software proti nelegálnímu šíření. Nabídka firmy dále zahrnuje softwarové a hardwarové řešení pro silnou autentizaci uživatelů, HSM kryptografické akcelerátory, ethernetové šifrátory, nástroje pro PKI a SmartCard Management System.

Autor: Bc. Pavel Barborka, technický konzultant ve společnosti ASKON International

Autor:

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Mentor Jan Mühlfeit tvrdí, že v každém z nás se skrývá potenciál a že odhalením svých silných i slabých stránek...

Skupina T.E zahájila výstavbu projektu Bleriot v pražských Kbelích

Skupina T.E zahájila výstavbu projektu Bleriot v pražských Kbelích

V projektu Bleriot v pražských Kbelích skupina T.E postaví do první poloviny roku 2020 více než 150 nových bytů....

Další z rubriky

Výkonný kancelářský pomocník, který vyhrál dTest

Značku kvality dTest získala HP OfficeJet Pro 8720

Zorientovat se v množství kancelářských zařízení, která spolehlivě zvládnou barevný tisk, kopírování a skenování, je...

Braňte se proti odposlechům, mohou být kdekoliv

Braňte se proti odposlechům, mohou být kdekoliv

Uvažovali jste někdy nad tím, co by se mohlo stát, kdyby například vaše rozhovory z kanceláře slyšel i někdo další?...

Světlo může být vším, čím chcete. Objevte Philips HUE

Světlo může být vším, čím chcete. Objevte Philips HUE.

Philips HUE je osobní bezdrátový systém osvětlení, který vám umožní jednoduše ovládat světlo a vytvářet správnou...

Najdete na iDNES.cz