Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

IT projekt roku 2009 - ERP systém bez integrace už netáhne

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Významné ocenění v oboru informačních technologií - titul IT projekt roku 2009 - převzala společnost SAPELI za řešení s názvem "Řízení výrobní linky datovými podklady z konfigurace výrobku zákazníkem". Soutěž vyhlašuje každý rok Česká asociace manažerů úseků informačních technologií (CACIO).

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vítěz soutěže IT projekt roku 2009 | foto: OR-CZ

Projekt, jehož jádrem je nahrazení veškerých papírových dokumentací ve výrobě dveří SAPELI elektronickou komunikací, byl oceněn jako IT projekt roku 2009 za mimořádnou inovativnost a flexibilitu aplikace výrobního IT, přičemž cílem soutěže je hledat, odborně ocenit a zviditelnit nejlepší projekty v oblasti informačních technologií.

Hlavním posláním je přitom zvyšovat efekty a kvalitu projektů ICT a vytvářet žádoucí vzory řešení pro podnikání a správu. Jako dodavatel se na projektu podílela společnost OR-CZ spol. s r.o. Moravská Třebová a to dodávkou ERP řešení OR-SYSTEM jak pro výrobce, tak pro jeho obchodní partnery, vybudováním komunikačního rozhraní na systém MES a implementací celého řešení.

Druhým dodavatelem byla firma COMPAS AUTOMATIZACE spol. s r.o. , Žďár nad Sázavou s výrobním informačním systémem COMES pro integraci podnikových informačních systémů s řídicími systémy výrobních zařízení.

IT projekt roku 2009 a jeho specifikace

Jak již bylo řečeno, vítězný IT projekt roku 2009 navazuje na předchozí implementaci Konfigurátoru výrobku, kdy přímo obchodní partner kompletně popíše požadovaný výrobek, včetně konečné definice požadovaných parametrů výrobku.

Uživatele vede při tvorbě požadavku Konfigurátor, který následně vytvoří kompletní TPV (Technologickou přípravu výroby), návrh prodejní ceny a termín nejbližšího možného dodání celé zakázky. Po odsouhlasení takové nabídky se v systému automaticky generuje výkresová dokumentace a balící předpis výrobku.

Systém současně vypočítá jednotlivé výrobní parametry pro konkrétní technologická zařízení (výrobní linky), připraví aktualizované programy pro obrábění každého konkrétního výrobku a zajistí vystavení případných objednávek pro vykrytí potřebných materiálů.

Takto zpracovaný požadavek je zaplánován do výroby, kde je následně adresně sledován po celou dobu svého výrobního a dodacího cyklu.

Pro každou výrobní operaci jsou automatizovaně předány kompletní podklady pro nastavení technologického zařízení, zajištění vlastního průběhu dané operace a následný sběr údajů o skutečném průběhu operace, včetně archivace skutečně naměřených hodnot kontrolovaných parametrů při výrobě a identifikace konkrétní obsluhy.

mezisklad 1

Protože výrobek se pro expedici balí do více balíků podle předepsaného balícího předpisu, je nedílnou součástí celého procesu identifikace každého výrobku pomocí čárových kódů na každém expedičním balíku.

Po zabalení posledního balíku zakázky dochází na centrálním expedičním skladu k automatické tvorbě výzvy zákazníka k odběru zakázky. Pro snadnější orientaci je obchodním partnerům poskytován detailní on-line přehled aktuálního stavu jednotlivých zakázek.

Zavedením popsaného řešení vítězného IT projektu roku 2009 se zásadně urychlila doba realizace každé poptávky (za objemem výroby dosahujícím půldruhé miliardy Kč se skrývá produkce více než 500 tis. kusů dveří a zárubní v téměř 400 tis. variantách!) a současně se výrazně minimalizovala možnost vzniku chyb – celý proces je nyní automatizován a probíhá v podstatě bez nutnosti vstupu lidského faktoru.

Vznik projektu a vítězství v soutěži IT projekt roku 2009 bylo umožněno zásadní změnou technologie výroby a nákupem nových, progresivních výrobních zařízení.

Nejdůležitějšími přínosy projektu jsou:

  • zásadní, více než dvojnásobné, zkrácení doby realizace zakázky od nabídky po expedici
  • minimalizace chyb ve výrobní dokumentaci a ve výrobním procesu eliminací působení lidského faktoru
  • stoprocentní adresná identifikace každého výrobku, včetně dohledatelnosti konkrétního průběhu výrobou
  • zajištění jednotného způsobu balení (balící předpisy) pro každý výrobek
  • centrálně spravovaná výrobní a technologická data
  • optimalizace vytížení jednotlivých výrobních linek.

výřez výplně 2

Přestože existuje obrovská rozmanitost výrobků, každý výrobek prochází několika výrobními linkami a řízení výroby je zakázkové, je možné řídit složení jednotlivých výrobních dávek tak, aby byla výroba optimálně řazena za sebou, což představuje výraznou úsporu zejména přípravných časů linek a zrychlení průchodu výrobou.

Automatizace tvorby výrobních podkladů a výrobní dokumentace přináší mnohem větší časové i finanční úspory než se na začátku plánovalo, přičemž právě vyjasnění, následná definice, příprava a správa všech výrobních parametrů, které potřebují jednotlivé výrobní linky bylo nejtěžším bodem projektu.

Jak poznamenal na slavnostním večeru 25. února 2010 v reprezentačních prostorách ČNB předseda hodnotící komise IT projekt roku 2009 Prof. Zdeněk Molnár: "Standardní ERP systémy už nejsou zajímavé, většina je má a jen ti pokrokovější hledají další možnosti jejich využití podobným způsobem jako SAPELI."

Ing. Roman Bráza (COMPAS), Ing. Lubomír Slabý(SAPELI), Ing. Jiří Polák (poradce předsedy vlády), Ing. Stanislav Nisler (OR-CZ)

Celý článek naleznete zde.

Autor:

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Operativní leasing BARTH Operák je jednoduchá cesta k novému vozu

Operativní leasing BARTH Operák je jednoduchá cesta k novému vozu

BARTH Operák je operativní leasing, který nabízí více než 100 modelů vozů značek Volkswagen, ŠKODA, Audi, SEAT, Kia a...

Soutěžte s Patrií a užijte si zápas fotbalového Juventusu nebo Borrusie

Soutěžte s Patrií a užijte si zápas fotbalového Juventusu nebo Borrusie!

Akcie fotbalových klubů Juventus Turín nebo Borussia Dortmund můžete spolu s dalšími atraktivními zahraničními akciemi...

Najdete na iDNES.cz