Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


IP kamery pro bezpečnost a sledování

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V dnešní době lze na internetu najít mnoho informací o IP kamerách. Tento článek však popisuje nezbytné základní vlastnosti IP kamer a jejich použití pro zabezpečení a sledování prostoru.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

IP kamery pro bezpečnost a sledování | foto: Stasa

Můžeme se také setkat s názvem síťové kamery, jelikož kamery se zapojují přímo do počítačové sítě dvěma způsoby, a to pomocí kabelu (UTP), nebo bezdrátově pomocí WIFI. V případě zapojení kamery pomocí kabelu je obrovskou výhodou napájení pomocí stejného kabelu, po kterém jsou přenášena data.

Toto napájení se nazývá PoE (Power over Ethernet), ke kterému je zapotřebí switch, který PoE podporuje (stejně tak musí PoE podporovat i kamera, což je dnes již standardní funkce). Další výhodou je videoserver, který je zabudován přímo v kameře, právě díky němu se můžeme na kameru vzdáleně podívat pomocí internetového prohlížeče.

kamery 2

Videoserver zajišťuje další důležitou část kamer a to je komprimace videa. Kamery nejčastěji používají tyto komprimační formáty: MJPEG, MPEG-4, H.264.

MJPEG - metoda komprese, kdy je komprimován každý snímek metodou JPEG bez ohledu na snímky předchozí/následující. Poskytuje konstantní datový tok, proces dekódování/enkódování není hardwarově náročný.

MPEG-4 (alias MPEG-4 part 2)– metoda komprese videa, kdy se ukládají změny v určitém snímku (B-Frame či P-Frame) vůči snímku referenčnímu (I-frame).

H.264 (alias MPEG-4 part 10) – novější varianta komprese MPEG-4, vůči tomuto formátu dosahuje výrazně nižších datových toků při zachování stejné kvality.

Streaming (stream) – tím se označuje proud multimediálních dat (video a zvuk z kamery) a streaming je schopnost tato data vysílat.

Dual Stream - schopnost kamery vysílat dva nezávislé streamy, obvykle za použití dvou různých komprimačních formátů.

Pro záznam IP kamer je mnoho způsobů. Jedním z nich je použití osobního počítače s požadovanou konfigurací (určenou výrobcem softwaru) a speciálním softwarem. Z nejpoužívanějších softwarů je to NUUO a LuxRiot.

kamery 3

Můžete se také setkat s pojmem hybridní systém což znamená, že v systému jsou zapojeny IP kamery a analogové kamery. Tento hybridní systém je výhodný, pokud chcete starý analogový systém rozšířit o nové IP kamery. Použití je jednoduché a to za pomoci přídavné karty do počítače.

Dále je možné použít přímo nahrávací zařízení k záznamu IP kamer tzv. Network Video Recorder (NVR). Mezi ně patří QNAP nebo IP CORDER. Každý typ NVR má různé modely, které se nejčastěji liší počtem zařízení (IP kamer, webserverů), které dovolují spravovat a to od 4 až do 64 kamer. Od toho kolik jich podporuje se pak odvíjí výkonnost procesoru, velikost operační paměti a kapacita harddisku.

tip

IP produkty

Více informací o produktech IP naleznete na www.stasanet.cz.

Při výběru NVR zařízení je důležité sledovat jaké IP kamery jsou podporovány, jelikož ne vždy mají ovladače pro všechny výrobce IP kamer (Vivotek, ACTi, Axis) a to z důvodu, že výrobci nepoužívají vždy stejný protokol komunikace. Zapojení NVR do systému je snadné díky přehlednému menu s konfigurací. Mezi základní uživatelské funkce patří volba režimu zobrazení kamer, přehrávání a vzdálená správa systému. Na IP kamery je možné se také připojit pomocí mobilního telefonu a tak sledovat Váš dům či firmu odkudkoliv.

Autor:

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

50% úspora energií při ohřevu vody? Jde to! Nový inteligentní elektrický ohřívač vody Lydos Hybrid firmy Ariston to...

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Mentor Jan Mühlfeit tvrdí, že v každém z nás se skrývá potenciál a že odhalením svých silných i slabých stránek...

Další z rubriky

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

Přichází Backend Stories, příběhy ze světa IT budoucnosti

Přichází Backend Stories: příběhy ze světa IT budoucnosti.

V pátek 20. října zažil literární svět velký třesk. Vznikla nová edice Backend Stories zaměřená na vědeckofantastickou...

Inkoustové tiskárny jsou zase in. Nabízejí mnoho výhod

Inkoustové tiskárny jsou zase IN. Nabízejí mnoho výhod

Také řešíte otázku, jestli jsou dnes lepší laserové nebo inkoustové tiskárny? Kterou si pořídit? Zažité modely, které...

Najdete na iDNES.cz