Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


IP kamery pro bezpečnost a sledování

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V dnešní době lze na internetu najít mnoho informací o IP kamerách. Tento článek však popisuje nezbytné základní vlastnosti IP kamer a jejich použití pro zabezpečení a sledování prostoru.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

IP kamery pro bezpečnost a sledování | foto: Stasa

Můžeme se také setkat s názvem síťové kamery, jelikož kamery se zapojují přímo do počítačové sítě dvěma způsoby, a to pomocí kabelu (UTP), nebo bezdrátově pomocí WIFI. V případě zapojení kamery pomocí kabelu je obrovskou výhodou napájení pomocí stejného kabelu, po kterém jsou přenášena data.

Toto napájení se nazývá PoE (Power over Ethernet), ke kterému je zapotřebí switch, který PoE podporuje (stejně tak musí PoE podporovat i kamera, což je dnes již standardní funkce). Další výhodou je videoserver, který je zabudován přímo v kameře, právě díky němu se můžeme na kameru vzdáleně podívat pomocí internetového prohlížeče.

kamery 2

Videoserver zajišťuje další důležitou část kamer a to je komprimace videa. Kamery nejčastěji používají tyto komprimační formáty: MJPEG, MPEG-4, H.264.

MJPEG - metoda komprese, kdy je komprimován každý snímek metodou JPEG bez ohledu na snímky předchozí/následující. Poskytuje konstantní datový tok, proces dekódování/enkódování není hardwarově náročný.

MPEG-4 (alias MPEG-4 part 2)– metoda komprese videa, kdy se ukládají změny v určitém snímku (B-Frame či P-Frame) vůči snímku referenčnímu (I-frame).

H.264 (alias MPEG-4 part 10) – novější varianta komprese MPEG-4, vůči tomuto formátu dosahuje výrazně nižších datových toků při zachování stejné kvality.

Streaming (stream) – tím se označuje proud multimediálních dat (video a zvuk z kamery) a streaming je schopnost tato data vysílat.

Dual Stream - schopnost kamery vysílat dva nezávislé streamy, obvykle za použití dvou různých komprimačních formátů.

Pro záznam IP kamer je mnoho způsobů. Jedním z nich je použití osobního počítače s požadovanou konfigurací (určenou výrobcem softwaru) a speciálním softwarem. Z nejpoužívanějších softwarů je to NUUO a LuxRiot.

kamery 3

Můžete se také setkat s pojmem hybridní systém což znamená, že v systému jsou zapojeny IP kamery a analogové kamery. Tento hybridní systém je výhodný, pokud chcete starý analogový systém rozšířit o nové IP kamery. Použití je jednoduché a to za pomoci přídavné karty do počítače.

Dále je možné použít přímo nahrávací zařízení k záznamu IP kamer tzv. Network Video Recorder (NVR). Mezi ně patří QNAP nebo IP CORDER. Každý typ NVR má různé modely, které se nejčastěji liší počtem zařízení (IP kamer, webserverů), které dovolují spravovat a to od 4 až do 64 kamer. Od toho kolik jich podporuje se pak odvíjí výkonnost procesoru, velikost operační paměti a kapacita harddisku.

tip

IP produkty

Více informací o produktech IP naleznete na www.stasanet.cz.

Při výběru NVR zařízení je důležité sledovat jaké IP kamery jsou podporovány, jelikož ne vždy mají ovladače pro všechny výrobce IP kamer (Vivotek, ACTi, Axis) a to z důvodu, že výrobci nepoužívají vždy stejný protokol komunikace. Zapojení NVR do systému je snadné díky přehlednému menu s konfigurací. Mezi základní uživatelské funkce patří volba režimu zobrazení kamer, přehrávání a vzdálená správa systému. Na IP kamery je možné se také připojit pomocí mobilního telefonu a tak sledovat Váš dům či firmu odkudkoliv.

Autor:

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Prohlížeče netolerují nezabezpečený web. Zjistěte, jak ho zabezpečit

Prohlížeče netolerují nezabezpečený web. Zjistěte, jak ho zabezpečit.

Nově vydaný Chrome 68 upozorňuje na weby bez HTTPS slovy Nezabezpečeno vedle adresního řádku. Další prohlížeče ho budou...

Nové A3 tiskárny od HP s důrazem na bezpečnost

Nové A3 tiskárny od HP s důrazem na bezpečnost

Kanceláře budoucnosti se neobejdou bez výkonné multifunkční tiskárny s maximálním zabezpečením. Společnost HP Inc.,...

Internetové bankovnictví v KB je zásadně jednodušší

Internetové bankovnictví v KB je zásadně jednodušší

Pokud uslyšíte slovo banka, pravděpodobně si jako první vybavíte „kamennou“ pobočku své banky. Přitom mnohem častěji, v...

Najdete na iDNES.cz