Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Inzulin - přirozený pomocník, kterého není třeba se bát

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Mnoho diabetiků si myslí, že pokud jim lékař naordinuje inzulin, je to pro ně "konečná" a nic horšího už je nečeká. Nasadit inzulin co nejdříve je však to nejlepší, co pro vás může diabetolog udělat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Téma inzulin a léčba cukrovky naleznete na www.rok1.cz | foto: Optima Health

Inzulin – nové lékařské poznatky

Poslední lékařské výzkumy jednoznačně potvrzují, že léčba inzulinem, zahájená co nejdříve, významně oddaluje nežádoucí rozvoj diabetu (poškození zraku, ledvin, dolních končetin, srdce).

Již v okamžiku narození je inzulin nedílnou a přirozenou součástí našeho těla. Stará se o to, aby naše buňky měly správný přísun energie v podobě glukózy, tzn., aby tento jednoduchý cukr mohl vstupovat do každé buňky a byl zde dobře využíván. Inzulin nás provází a střeží celý život, ve dne i v noci.

Kde v těle vzniká inzulin a jak funguje

Inzulin je produkován ve speciálních ostrůvcích tkáně slinivky břišní a tvoří 2 % jejího celkového množství. Ta dokáže inzulin vylučovat velice rychle a přesně podle hladiny krevního cukru. Stará se o to, aby naše buňky měly správný přísun energie v podobě glukózy.

Vylučování inzulinu ze slinivky není konstantní, množství inzulinu se neustále mění v závislosti na tom, jaká je aktuální hladina krevního cukru. Největší sekrece inzulinu nastává po jídle, nejmenší je naopak v noci ve spánku nebo při hladovění.

téma inzulin 2

Proč je inzulin tak důležitý?

Jsou případy, kdy:

  • slinivka není schopna produkovat dostatek inzulinu, tedy inzulinu je málo (8 % všech diabetiků)
  • buňky organismu přestanou inzulin rozpoznávat a stanou se vůči němu necitlivé. Slinivka se snaží vyřešit problém nadprodukcí inzulinu a časem se postupně vyčerpá, množství tvořeného inzulinu tedy klesá (92 % všech diabetiků)

Obě situace vedou ke zvýšené hladině glukózy v krvi, protože buňkám chybí "signál od inzulinu" pro správné využití glukózy. Takto zvýšená hladina glukózy je pro tělo toxická. V prvním případě dochází ke vzniku cukrovky 1. typu, ve druhém případě ke vzniku cukrovky 2. typu.

Druhy inzulinových přípravků

Existuje několik druhů inzulinů, které se liší délkou působení, rychlostí vstřebávání a tím, jak dlouho v těle zůstávají. Z hlediska doby a rychlosti působení se inzuliny dělí na rychle působící inzuliny a tzv. depotní inzuliny (s mírně, středně a velmi prodlouženým účinkem).

Existují také tzv. kombinované inzuliny (kombinace krátce působícího a středně dlouho působícího inzulinu).

Z hlediska chemické struktury se inzuliny dělí na lidský inzulin, který je totožný s inzulinem produkovaným slinivkou a tzv. inzulinová analoga, mající nepatrně změněnou skladbu své molekuly, ale účinek mají totožný jako lidský inzulin. Většina pacientů s cukrovkou potřebuje pro svou léčbu zpravidla více než jeden druh inzulinu.

Tzv. intenzifikovaná léčba inzulinem

Tato léčba představuje podávání inzulinu způsobem, který napodobuje jeho fyziologické vylučování. Dávkování inzulinu co nejvíce zohledňuje potřebné hladiny inzulinu během dne, vždy v souladu s jídlem nebo výdejem energie. Úspěšná intenzifikovaná léčba vyžaduje ze strany pacienta samostatnou kontrolu glykémií a průběžné úpravy dávek inzulinu.

Fyziologická křivka inzulinu 3
Díky intenzifikované léčbě inzulinem lze trvale dosáhnout dobré kompenzace cukrovky, tedy udržet hodnoty krevního cukru a glykovaného hemoglobinu ve správné výši a účinně předcházet nebezpečným komplikacím diabetu.

Inzulinové pero – významný pomocník

Inzulinové pero 4Původní inzulinové jehly se již nepoužívají, nahradila je elegantní inzulínová pera. Jejich jednoduchost, praktičnost a rychlá a nenápadná manipulace včetně krásného designu odstraňují strach pacientů z vpichu jehly a jejich obavy z používání inzulinu.

Nebojte se inzulinu

Obavy, že aplikaci inzulinu nezvládnete, že vám tato léčba zcela změní život nebo že po ní začnete přibírat na váze, jsou naprosto zbytečné.

Díky inzulinovým perům je aplikace velmi jednoduchá, bezbolestná a nenápadná. Moderní inzuliny mají navíc takové vlastnosti, které zaručují co nejnižší výskyt nežádoucích účinků a dovolují ušít léčebný režim každému diabetikovi přesně na míru.

Více informací na téma inzulin a léčba cukrovky naleznete na www.rok1.cz.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Připravte se na jaro: detoxikací dobijete energii a posílíte imunitu

Připravte se na jaro:  Detoxikací dobijete energii a posílíte imunitu

Jarní měsíce bývají zaměřené na očistu organismu, ať už je důvodem snaha shodit přebytečná kila nebo se jen cítit...

Jarní výzva OnaDnes: Do prázdnin s novou postavou

Jarní výzva OnaDnes: Do prázdnin s novou postavou

Vykročte do jara s novou výzvou, dosáhněte vysněné postavy. Společně s Cambridge Weight Plan vám s tím pomůžeme. Nedaří...

Otevření lázeňské sezony v duchu oslav teplické kyselky. Již 465 let

Lázně Teplice nad Bečvou léčí již 465 let

Jedny z nejstarších moravských lázní, Lázně Teplice nad Bečvou, zahájí 12. května svoji 465. sezónu. Na návštěvníky...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

Najdete na iDNES.cz