Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investice do zlata se v době krize vyplatí

Komerční sdělení   11:00aktualizováno  11:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ekonomická krize a měnové turbulence vedou v poslední době řadu investorů zpět ke zlatu. Poptávka po něm trvale roste a jeho cena před pár týdny opět překročila hranici tisíc dolarů za trojskou unci.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zlato sloužilo jako prostředek směny a uložení hodnoty po tisíciletí. V posledních desetiletích 20. století bylo však trochu opomíjeno, investiční poradci doporučovali akcie, fondy a další moderní investiční instrumenty. Kdo by chtěl investovat do něčeho tak staromódního? Ale zlato nikdy z trhu nevymizelo a svému účelu slouží dodnes.

Zlato je velmi konzervativní investice, investoři ho většinou nekupují proto, aby zbohatli na spekulaci, ale aby ochránili svůj majetek před znehodnocením. To platí dvojnásob v dnešní době ekonomické krize, propadu některých měn či dokonce státních bankrotů.

Zlato lze nakupovat dvojím způsobem. Buď prostřednictvím různých komoditních nebo přímo "zlatých" fondů či derivátů - v tomto případě investor zlato fyzicky nevlastní, veškeré transakce se vypořádávají v penězích. V oblasti investic je ovšem unikátní druhý způsob - nákup fyzického zlata.

Jde samozřejmě o investiční zlato. Tím nejsou rozhodně šperky či umělecké předměty vyrobené ze zlata, ani třeba zlato užívané dentisty či v průmyslu, o "čerstvém" nalezeném či vyrýžovaném zlatě nemluvě.

Investiční zlato je na rozdíl od výše jmenovaných osvobozeno v Evropské unii od DPH (v ČR tedy od roku 2004). Co je investiční zlato je jasně stanoveno zákonem.

SlitekJsou to uzanční slitky (laicky cihly) a určité druhy zlatých mincí. Slitky musí mít ryzost minimálně 995 tisícin a musí být uznávány na mezinárodních trzích. Výrobců těchto slitků není na celém světě mnoho, žádný nesídlí v ČR.

Ve střední Evropě jsou nejrozšířenější slitky z produkce švýcarského rafinéra Argor-Heraus. Pro běžné investory jsou dodávány slitky většinou o ryzosti 999,9 tisícin a v hmotnostech od 1 gramu do 1 kilogramu. Velice oblíbené jsou slitky o hmotnosti 1 trojské unce (31,1 g).

Mince musí mít ryzost minimálně 900 tisícin, být v minulosti nebo v současnosti legálním platidlem a být vyraženy po roce 1800. Kromě starých mincí, jejichž numismatická hodnota často značně převyšuje cenu zlatého obsahu, razí řada států zlaté investiční mince s hmotnostmi odvozenými právě od trojské unce.

Mezi nejoblíbenější patří ve střední Evropě rakouské mince Vídeňský filharmonik (Wiener Philharmoniker) o ryzosti 999,9 tisícin. Právě tato mince letos slaví 20. výročí svého vzniku. Světově nejproslulejší je pak patrně jihoafrický Krugerrand ražený již od roku 1967.

Mezi další obecně přijímané zlaté investiční mince patří americký Eagle, britská Britannia, kanadský Maple Leaf, australský Nugget či čínská Panda. Investiční mince razí i ČNB v podobě zlatých pamětních mincí, v současné době je to čtvrtuncová série Kulturní památky technického dědictví.

Philharmoniker
Jubilejní Vídeňský filharmonik o hmotnosti 20 trojských uncí (více jak 600 g). Pro Evropu bylo vyraženo 2009 kusů. I tuto investiční minci má firma Abros v nabídce.

Firma Abros patří k zavedeným obchodníkům s investičním zlatem na našem trhu. Všechny dodávané zlaté produkty splňují kritéria pro investiční zlato. Firma Abros nabízí slitky o všech dostupných hmotnostech, jakož i výše jmenované investiční mince (a řadu dalších). Kromě investičního zlata dodává i stříbrné slitky a mince.

Firma se specializuje na internetový prodej, je však možná i návštěva společnosti a předvedení vzorků. Bezplatné poradenství je samozřejmostí. Během své existence si firma získala řadu spokojených zákazníků z České republiky i ze Slovenska.

Více informací najdete na internetových stránkách společnosti.

Autor:

Nejčtenější

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Péče o bazén ve velkém horku. Pouze chemie nestačí

Péče o bazén ve velkém horku: Pouze chemie nestačí

Teploty venku v podstatě každým dnem atakují třicítku, a tak se frekvence koupání ve vlastním bazénu rapidně zvýšila....

Přicházejí dny dopravy zdarma. Víme, kdy to vypukne

Přicházejí dny dopravy zdarma. Víme, kdy to vypukne

Nakupujte výhodně bez poštovného. Online porovnávač Herueka se rozhodl podpořit online nákupy i během aktuální sezóny a...

Další z rubriky

Investice do zlata a stříbra se v dnešní době vyplatí

Investice do zlata a stříbra se v dnešní době vyplatí

Přemýšlíte, kam uložit úspory? Vložit do banky, strčit pod matraci, nakoupit akcie či dluhopisy, poohlédnout se po...

Netušené výhody a osobní asistent na telefonu s firemními kartami Visa

Netušené výhody a osobní asistent na telefonu s firemními kartami Visa

Firemní karty Visa přináší podnikatelům i zaměstnancům často až nečekané množství výhod. Věděli jste, že placením s...

Zaměstnanecký benefit, který je IN? Vzdělání MBA. Řekněte si o něj

Online studium ušetří spoustu času. Můžete studovat odkudkoliv a kdykoliv.

Auto, notebook, volná pracovní doba? Dnes jsou tyto benefity již standardem. Stále větší oblibu získává benefit ve...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz