Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investice do zlata a stříbra. Konec korekce cen drahých kovů?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Posledních několik měsíců se drahé kovy nacházejí ve fázi hledání nejnižší ceny této fáze, od které se podle mnoha indikací ceny odrazí k výrazně vyšším hodnotám.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Investice do zlata a stříbra. Konec korekce cen drahých kovů? | foto: BESSERGOLD GmbH

Využijte momentální korekce cen a investujte s námi do jediné historií prověřené "měny". Bessergold.cz je pobočka německé společnosti, která nabízí velký sortiment zlatých slitků i zlatých mincí a nabízíme mimořádnou příležitost koupit široký sortiment stříbrných mincí v Německu, s DPH 7 %, narozdíl od 20 %, které zaplatíte při koupi v ČR.

Bližší informace najdete na bessergold.cz nebo nám zavolejte do naší kanceláře na Václavském náměstí v Praze na tel. 224 212 000.  

Jak dál pro Investice do zlata a stříbra?

Řada analytiků, včetně investiční banky Goldman Sachs, předpokládá cenu zlata kolem 2 000 USD za unci zlata a kolem 50 USD za unci stříbra na konci 2012. Eurozóna balancuje na hraně kolapsu, hotovost směřuje do amerického dolaru, ale to je jen krátkodobé řešení. 

USA je v je těžko řešitelné dluhové krizi a jediný recept na její řešení je v zachování minimální úrokové míry a dalším gigantickém zadlužování. Jediným možným důsledkem této politiky je výrazný rust inflace a pád kupní síly takzvaných papírových měn.

graf 01

Názorný příklad je graf vývoje ceny ropy za 1 USD a za 1 gram zlata, ze kterého je evidentní, že na rozdíl od "papírových měn" si zlato (ale i stříbro) uchovává stejnou hodnotu. V důsledku globalizace bude tento efekt podobný na všechny měny. Koruna zcela jistě nebude výjimkou.

Nedávno Ondřej Jonáš v Hyde Parku na ČT24 řekl, že "Nikdo rozumný by v žádném případě neměl investovat do zlata víc, jak 5 % svých prostředků". Zlato totiž negeneruje příjem, je drahé na uskladnění a rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou je obrovský.

V podstatě se na něm nedá získat. Přestože pan Jonáš explicitně nedoporučil investici do firmy Berkshire Hathaway (BRK) svého "souputníka", legendárního Warrena Buffeta, který opakovaně argumentuje proti investicím do zlata, vsadím se, že investice do BRK by spíš byly po jeho chuti.

Podívejme se, jak by srovnání investice do zlata (žlutý graf) a do vysoce diversifikované holdingové firmy slavného Buffeta BRK (černý graf) dopadlo.

graf 02

Při této výši zhodnocení vaší investice do zlata by vám asi na rozdíl od investičního experta příliš nevadilo, že vaše investice negenerovala žádný příjem. Rozdíl v nákupní a spotové ceně u fyzického zlata je kolem 3 %, což je srovnatelné se vstupními poplatky investičních fondů a v případě, že byste těch zhruba 110 gramů zlata nechtěli skladovat sami, běžné poplatky jsou kolem 0,5 %, což je levnější než roční poplatky mnoha pensijních fondů.

Kde jsou tedy ty "ohromné" náklady a jak si máme vysvětlit tvrzení investičního experta Jonáše , že "na zlatě se v podstatě nedá získat"? Odpověď alespoň částečně hledejte v úhlu pohledu.

Firmy, jako například Goldman Sachs, Solomon Brothers a další, ve kterých pan Jonáš pracoval a pro které, jak sám uvádí, vymýšlel sofistikované a kreativní instrumenty, skutečně na prodeji a pozdějším odkupu zlata, jak správně říká, "v podstatě nemohou příliš získat". Na sofistikovaných a kreativních instrumentech, které do velké míry zapříčinily kolaps finančních trhů v září 2008, však tyto firmy vydělaly mnoho miliard.

A to, že investiční banky jako Lehman Brothers, Merrill Lynch a další proponenti sofistikovaných finančních instrumentů zkrachovali a to že jejich kamarádi bývalí kolegové, v té době již na nejvyšších vládních postech, ve skutečnosti za peníze daňových poplatníků zkrachované investiční firmy vytáhli ze žumpy, do které je stáhly tyto "sofistikované" instrumenty, je pro něj jen nevýznamná maličkost.

Za vše zaplatil daňový poplatník, aby experti mohli nerušeně vymýšlet další sofistikované instrumenty a mohli dále v klidu pobírat stamilionové bonusy.

Jestli vás toto téma zajímá hlouběji, vřele doporučují shlédnutí dokumentu, jehož název je z anglického "Inside Job" (doslova "loupež zevnitř") neohrabaně přeložen jako "Investiční krize" a který dostal v roce Oscara za dokumentární film. DVD je k běžně v prodeji a je opatřeno českými titulky i dubbingem.

Autor:

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

50% úspora energií při ohřevu vody? Jde to! Nový inteligentní elektrický ohřívač vody Lydos Hybrid firmy Ariston to...

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Mentor Jan Mühlfeit tvrdí, že v každém z nás se skrývá potenciál a že odhalením svých silných i slabých stránek...

Další z rubriky

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Dluhová smyčka se může utáhnout i nad vámi. Jak se ubránit?

Dluhová smyčka se může utáhnout i nad vámi. Jak se škrcení ubránit?

Odborné průzkumy, které jsou prováděny pravidelně a napříč celým sociologickým spektrem v České republice, bohužel...

Svěřte své zboží do našich rukou

Svěřte své zboží do našich rukou

Česká rodinná společnost Lorenc Logistic, s.r.o. se sídlem v Klatovech během svého pětadvacetiletého působení na trhu...

Najdete na iDNES.cz