Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inteligentní domácnost – nízká spotřeba energie a rychlá obsluha

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Řada lidí dnes považuje inteligentní domácnost spíše za komfort navíc. Nízká spotřeba energie zajištěná systémem řízení však dokáže ušetřit nemalé peníze.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

První náznaky inteligentní domácnosti se objevily v USA počátkem 80. let. | foto: Energetický poradce PRE

Láká vás nízká spotřeba energie a pohodlná obsluha?

Žijeme v době, kdy využíváme stále větší množství spotřebičů a nízká spotřeba energie jednotlivých výrobků se stává významným kritériem výběru. V posledních letech je to především výpočetní technika a elektronika obecně. Klademe stále větší nároky na úroveň funkcí a pohodlnost při ovládání.

Moderní rodinné domy jsou často vybaveny velkým množstvím výrobků, které je nutné určitým způsobem řídit a ovládat. Jedná se o vytápění, vzduchotechniku, klimatizaci nebo například světla a žaluzie.

Ovládat všechny tyto prvky moderní domácnosti jednotlivě může být přinejmenším nepohodlné. Právě proto přichází inteligentní domácnost - komplexní ucelený systém regulací a ovladačů, kterými můžeme vše pohodlně řídit z jednoho místa.

Historický vývoj inteligentní domácnosti

První náznaky inteligentní domácnosti se objevily v USA počátkem 80. let. Vývoj šel od té doby kupředu a jednotliví výrobci postupně přicházeli s vlastními novými technologiemi, programovacími jazyky atd. Z počátku to nebyl příliš velký problém, ale čím více výrobců a prvků se na trhu objevovalo, tím hůře se je dařilo vzájemně kombinovat.

V důsledku toho vznikla v roce 1999 asociace Konnex, a sice sloučením tří bývalých evropských organizací (BCI – Francie – systém Batibus; EIB Association – Belgie – systém EIB; European Home System Association – Nizozemí – systém EHS). Ta definovala otevřený standard KNX pro řízení inteligentních domů a budov.

Výsledkem je, že pokud svou inteligentní domácnost složíte z jednotlivých prvků instalace od třech různých výrobců označených logem KNX, budou vzájemně fungovat. Asociace v současnosti sdružuje více než 80 procent firem působících na evropském trhu.

Seznam firem naleznete na oficiálním webu www.knx.org.

Moderní domácnost 2

Jak funguje systém šetřící elektřinu?

Jednotlivé ovládací prvky inteligentní domácnosti (vypínače, termostaty, display, meteostanice atd.) jsou propojeny po sběrnici 24V DC napájené z rozvaděče s tzv. akčními členy. Ty již řídí jednotlivé prvky jako topení či světla. Laicky to znamená, že stisknete vypínač – ten vyšle signál o sepnutí daného světla po sběrnici k akčnímu členu – a akční člen rozsvítí žárovku.

Výhodou tohoto systému je ušetřené množství kabelů a především pohodlí. Další výhodou je, že inteligentní domácnost lze řídit přes mobil nebo internet na dálku. Před odjezdem na dovolenou můžete například navolit osvětlení tak, aby se po dobu vaší nepřítomnosti samo spínalo, a vyvolávalo tak dojem lidské přítomnosti.

Při návratu z dovolené si zase můžete zapnout topení a přijet do příjemně vytopené domácnosti. Nízká spotřeba energie je pak zajištěna správnou regulací vytápění.

Systém inteligentní domácnosti fungující v praxi si můžete prohlédnout a sami vyzkoušet v Centru energetického poradenství PRE, kde vám odborní poradci poskytnou i další užitečné informace. Přijďte se podívat, jak se ovládá okno a žaluzie v závislosti na počasí, jak se dají ovládat svítidla, a vytvářet tak zajímavé světelné scény, nebo jak se dají vypnout zásuvky při odchodu z domácnosti.

Více na www.energetickyporadce.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Marek Tichý, ředitel korporátního financování.
Prodej firmy je pro většinu podnikatelů životním krokem

Generace podnikatelů, kteří založili svoji firmu po roce 1989, stárne a začíná přemýšlet, jak s firmou naložit do budoucna. Někteří se nechtějí své firmy vzdát...  celý článek

Lidé si stále půjčují. Využívají ale dostatečně srovnávačů půjček?
Lidé si stále půjčují. Využívají ale dostatečně srovnávačů půjček?

Poptávka po bankovních i nebankovních půjčkách roste. Faktem ale zůstává, že lidé často sáhnou po první nabídce, která se jim naskytne a ta nemusí být...  celý článek

Pět pravidel pro bezpečnou platbu na internetu
Pět pravidel pro bezpečnou platbu na internetu

On-line platby jsou každým rokem populárnější, protože jsou pohodlnější, levnější a ve svém důsledku i bezpečnější než například platba na dobírku. Jen je...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.