Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Integrace informací ve zdravotnictví

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Pokud pracujete v nemocnici, nemusíte být ani fandou počítačů a chytrých komunikačních zařízení, abyste se potkali s pojmy jako je eHealth, elektronizace zdravotnictví, interoperabilita, bezpapírová nemocnice nebo integrace zdravotnických informačních systémů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Integrace informací ve zdravotnictví | foto: OR-CZ

Tyto pojmy jsme postupně akceptovali, ale nejsme si vždy jistí, že známe jejich přesný význam a možná jen stěží tušíme, jak nám mohou pomoci při práci. 

Plánuje se ve vaší nemocnici projekt integrace informačních systémů nebo dokonce již proběhl? Pak jste byli možná nuceni vysvětlovat zvídavým IT konzultantům, k čemu vlastně používáte či spíše nepoužíváte počítač a byli jste poučováni, že to tak není úplně správně. Také jste se možná ptali, k čemu bude výsledek jejich práce dobrý, a nejspíš jste nedostali srozumitelnou odpověď.

Co je tedy důvodem, že se odborníci na informatiku snaží v poslední době vše integrovat? Je to pouze dobrý marketingový tah v době, kdy každá nemocnice již používá počítače a nějaký informační systém? Nebo může mít integrace skutečnou a hmatatelnou přidanou hodnotu? A pokud ano, pro koho? 

Dnes i každý nezdravotník docela rychle pochopí, proč je skvělé používat digitální rentgen, ale málokdo je schopen laikovi v informačních technologiích vysvětlit, proč by měl chtít integraci a nadchnout ho pro ni. 

Když se totiž rozhlédneme v Česku nebo nejbližším okolí, budeme obtížně hledat zjevně zdařilé příklady integrace medicínské informatiky, na kterých je možné ukázat zdravotnickým pracovníkům a manažerům, v čem integrace spočívá a co přináší. Rychleji pak uvěříme názoru, že integrace je hračkou pro „ajťáky“ a zbytečnou investicí.

Informace nejsou v heterogenním prostředí vzájemně propojené

Měli bychom se tedy snahy o integraci vzdát? Myslím, že ne a mám pro to pádné důvody. Informační systémy v nemocnicích vznikaly historicky postupným vývojem, a jsou proto velmi různorodou směsicí neboli heterogenním prostředím. 

Používá se mnoho samostatných specializovaných systémů s různou úrovní technologií a vyspělostí a jsou propojeny minimálně nebo vůbec. Jejich náhrada moderním jednotným řešením je nereálná především z finančních důvodů. Uložení a získávání informací v nich pak nemůže být optimální a přináší značná omezení tam, kde bychom čekali velké benefity. 

Například internista stanovující medikaci potřebuje informaci, které všechny léky užívá jeho pacientka. Ty se jen těžko dozví ze svého počítače, pokud např. kardiologická klinika používá specializovaný informační systém nepropojený s celonemocničním systémem (NIS). Z medicínského pohledu tak může chybět velmi důležitá informace. Dnes už tedy není tak složité data do nějakého systému uložit, ale následně tato data najít ve správných návaznostech.

Některé informace, které spolu velmi úzce souvisejí, se totiž v heterogenním prostředí informačních systémů vyskytují bez vzájemného propojení nebo vazby. Představte si, že jste dostali celkem běžný úkol – z nemocnice odchází lékař a je třeba zrušit jeho přístup do všech informačních systémů, se kterými v nemocnici pracoval. 

Uvědomíte-li si, že zcela běžně takových programů může být ve velké nemocnici deset i více a neexistuje jednotný číselník uživatelů ani úplný seznam aplikací, se kterými určitý lékař pracuje, bude vám jasné, že se jedná spíše o úkol detektivní. 

Přitom je přece tak důležité – a tak podceňované - zajistit, aby přístup k dokumentaci pacientů měly pouze oprávněné osoby. Třeba z pohledu ochrany údajů pacientů nebo důvěryhodnosti uložených dat používaných při další léčbě.

Existuje další skupina informací, které se v nemocnicích vyskytují opakovaně v různých systémech bez vzájemné vazby, především různé registry a číselníky. Kvůli tomu nelze informace jednoznačně spojovat. Například zjistit, zda vyšetření provedená před časem v laboratoři Janě Novákové skutečně patří Janě Novákové ležící dnes na plicním oddělení. 

Situace se komplikuje zvlášť v případě, že se mezitím vdala a jmenuje se už Stará. Úplně analogický problém pak budeme řešit třeba při změně číslování nákladových středisek. Bez promyšleně prováděné integrace dat se mohou informační systémy postupně změnit pouze ve velká skladiště neúplných a nespolehlivých informací.

Všechny informace na jednom místě

Co máme udělat pro to, aby byly výše uvedené příklady řešitelné stiskem „jediného tlačítka“, nebo chcete-li, jediným gestem na ploše vašeho tabletu? Je třeba zajistit integritu dat, která spočívá na dvou principech. Prvním je, že každá informace je uložena pouze na jednom místě. Druhým princip vyžaduje, aby informace, které spolu jakkoliv souvisí, měly vytvořenu jednoznačnou vazbu pomocí odkazu nebo číselníku. 

To se ovšem lehce napíše a hůře realizuje, namítne každý, kdo někdy tvořil nebo spravoval informační systém. Vznikla proto a rychle se rozvíjí poměrně rozsáhlá oblast software, která se souhrnně označuje jako integrační nástroje nebo integrační platformy. 

Při reálné implementaci ale dospějeme ke zkušenosti, že se sebedokonalejším integračním nástrojem nelze nikdy uvedené principy splnit zcela důsledně. Je to proto, že na to není nikdy dost zdrojů, kvalifikovaných odborníků a času. 

Často je tedy důležité při implementaci zapojit tzv. selský rozum a kupecké počty a v rámci analýzy, která by měla vždy předcházet realizaci, zjistit, které informace se integrovat vyplatí velmi důsledně a které třeba vůbec.

Vlastní realizace integrace může mít mnoho různých podob a technologií. Cest, jak to provést, je nespočet a není smysluplné je všechny prověřovat. Proto vznikají různé standardy, například Cross-Enterprise Document Sharing (XDS), který je součástí mezinárodní iniciativy Integrating the Healthcare Enterprise (IHE). 

XDS popisuje doporučení a principy pro výměnu a sdílení zdravotnické dokumentace nezávisle na použitých technologiích a nástrojích. Rovněž existují specializované integrační nástroje, které použití standardů užívaných ve zdravotnictví již přímo podporují a předpokládají. Patří mezi ně například integrační platforma Ensemble americké společnosti Intersystems, vyzkoušená i v prostředí české medicíny.

Data dostupná v celé šíři mají i svá rizika

V úvahách o integraci je nutno zmínit i rizika, která jsou s takovým procesem spojena. Data v oddělených systémech lze obtížně propojit a použít jako celek a nutno k nim přistupovat pomocí různých přístupových oprávnění. Proto se IT manažeři ani autoři systémů nemuseli příliš zabývat ochranou uložených údajů. 

Data v integrovaném systému jsou náhle snadno dostupná v celé šíři. A také snadno zneužitelná. Neoprávněný uživatel nezíská parciální informaci o jednom vyšetření nebo z jedné kliniky jako dříve. Může získat velmi komplexní data. Ruku v ruce s integrací je tak nutno začít systematicky řešit autentizaci (kdo s daty skutečně pracuje) a autorizaci (se kterými daty může pracovat).

Kolik zbytečných duplicitních vyšetření by se nemuselo provádět, pokud by byla dostupná úplná zdravotní dokumentace pacienta? Kolik času by získali přetížení lékaři, kdyby nemuseli hledat potřebné informace v několika systémech? Jakou hodnotu má pro manažera nemocnice souhrnný přehled nákladů na léčbu konkrétního pacienta? 

Pokud si odpovíte na podobné otázky, jistě dojdete ke stejnému závěru - propojování zdravotnických dat má i přes svá úskalí smysl a velkou důležitost.

Společnost OR-CZ již úspěšně realizovala dva projekty týkající se integrace informačních technologií ve fakultních nemocnicích.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Kdo fotí víc selfie: muži, nebo ženy? Výsledek vás možná překvapí.
Kdo fotí víc selfie: muži, nebo ženy? Výsledek vás možná překvapí

Léto je v plném proudu a víc než kdykoliv jindy teď máme mobilní telefon neustále po ruce. Umíte si ještě představit, vyrazit někam bez něho? Usnadňuje nám...  celý článek

Nastala nová éra datového centra Coolhousing.
Nastala nová éra datového centra Coolhousing

Datové centrum Coolhousing otevírá po půl roce optimalizování infrastruktury novou éru služeb! Těšit se můžete nejen na vysokou dostupnost, perfektní...  celý článek

Mobilní appka roku? Smart Banka od MONETA Money Bank
Mobilní appka roku? Smart Banka od MONETA Money Bank

Pokročilá aplikace pro mobilní telefony Smart Banka se stala absolutním vítězem soutěže Mobilní aplikace roku 2017, kde o hlasy poroty a veřejnosti usilovalo...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.