Nový Bor a IGS. Nerozlučná dvojice poutá pozornost sklářského světa

Komerční sdělení   0:02aktualizováno  0:02 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nový Bor a International Glass symposium, které v tříletých intervalech mění město ve skutečnou metropoli světového sklářství, tvoří nerozlučnou dvojici již od roku 1982. Ve dnech 4. – 7. října 2018 tak zamíří na XIII. ročník symposia skláři z celého světa, aby podali důkaz, že Sklo nás spojuje!

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ve dnech 4. – 7. října 2018 se v Novém Boru koná International Glass symposium. | foto: IGS 2018

Ve dnech 4. až 7. října se město Nový Bor opět stane dějištěm Mezinárodního sklářského sympozia. Na XIII. ročníku IGS potvrdilo účast na šest desítek osobností zastupujících nejen evropský kontinent ale i Asii, Ameriku a Austrálii a reprezentujících mnoho různých uměleckých oborů – sklářské volné a konceptuální umění, design, architekturu či módu. Přijedou naplnit cíle a poslání sympozia, jež jsou od jeho vzniku v roce 1982 prakticky neměnné.

IGS 2018 tak bude tradičním mezinárodním setkáním sklářů v prostředí společné tvůrčí práce, výměny názorů a zkušeností, přinese nové kontakty a nová přátelství. O tom ostatně vypovídá i hlavní motto letošního ročníku – Sklo nás spojuje.

Fotogalerie

Vyjadřuje nejen spojení sklářů napříč kontinenty, ale také spolupráci pořadatelských subjektů, v jejichž čele stojí město Nový Bor. Spolupořadateli pak jsou sklářské firmy a také sklářské školy v regionu. IGS je světovým unikátem, nemá obdoby zejména proto, že se nikde jinde nenajde v jednom místě taková koncentrace technologií a firem v oblasti sklářství.

Spolupořadateli IGS 2018, kteří poskytují účastníkům servis a zázemí pro jejich tvorbu, jsou sklářské firmy AVE CLARA, AZ-DESIGN, CRYSTALEX CZ, EGERMANN, JIŘÍ PAČINEK, KOLEKTIV ATELIERS, LASVIT AJETO, PRECIOSA, SKLÁRNA SLAVIA, NOVOTNY GLASS, ŠÍPEK TEAM a TGK společně se Sklářským muzeem Nový Bor a sklářskými školami v Novém Boru a Kamenickém Šenově, firmy, které udržují tradici a zároveň zajišťují budoucnost slavného fenoménu s názvem České sklo.

Místní špičkoví foukači, brusiči, rytci a formaři budou během IGS se svou pověstnou řemeslnou zručností asistovat sklářům zvučných jmen. Účast na IGS potvrdili Silvia Levenson (Argentina/Itálie), prof. Michael Rogers (USA), Barbara Nanning (Nizozemsko), prof. Inguna Audere (Lotyšsko), Nick Mount (Austrálie), Raven Skyriver (USA), Louis Thompson (Anglie), Karen LaMonte (USA/Česká republika), Mark Angus (Anglie/Německo), Stine Bidstrup (Dánsko), Markku Salo (Finsko), Lars Widenfalk (Švédsko), Emma Woffenden (Anglie), Masahiro Sasaki (Japonsko), Axel T. Schmidt (Německo), Jeffrey Sarmiento (Filipíny/USA/Anglie), John Kiley (USA), Paul DeSomma (USA), Gordana Turuk (Chorvatsko/Slovensko), Æsa Björk (Island/Norsko).

Chybět nebudou ani čeští sklářští klasici. Pro letošek pozvání přijali Ivana Šrámková, Alena Matějka, Vladimir Klein, prof. Marian Karel, Aleš Vašíček, Michal Machat či Jiří Šuhájek. Jeho performance na úvod sympozia bude jistě jedním z nezapomenutelných okamžiků, stejně jako prakticky každé vystoupení této osobnosti na uměleckém fóru IGS, jehož je největší stálicí. Během slavnostního večera bude uveden do Síně slávy IGS, do společnosti dalších legend světového skla manželů Miluše a Reného Roubíčkových. S letošním laureátem Síně slávy se pak bude možné v následujících dvou dnech potkat při tvorbě v Preciose Lustry v Kamenickém Šenově.

IGS není již po několik svých posledních ročníků vyhrazeno pouze pravověrným sklářským výtvarníkům. Příležitost k práci se sklem dostanou i designerská studia (Olgoj Chorchoj, Koncern Design Studio, rakouské misher´traxler studio) a nebude chybět ani známá šperkařka Eva Eisler. Oživení XIII. IGS jistě přinese pozvání dvou výjimečných umělců, kteří dosud neměli se sklem mnoho společného. Jazzový muzikant, humorista a malíř Ivan Mládek bude stejně jako známý streatartista Point tvořit v dílnách Kolektiv Ateliers. Vedle známých a zavedených umělců se představí také mladá generace.

Můžeme se těšit na mezinárodně známou rytečku skla Pavlínu Čambalovou a také na Ondřeje Novotného, který bude tvořit se svým otcem, sklářským mistrem Petrem Novotným. Na svého známého otce, designéra Bořka Šípka, naváže ve sklárně Anežka jeho syn Dalibor. Ve sklářských studiích mistra Jiřího Pačinka ve Cvikově a Lindavě se potkají následovníci dvou slavných, v posledním roce zesnulých sklářských umělců, vnuk legendy českého skla Reného Roubíčka Petr Šetlík a vnuk muránského mistra Pina Signoretta Martino. Sklářské školy pak poskytnou prostor pro tvorbu v rámci studentské sekce IGS.

Ambicí pořadatelů není uskutečnit pouze úzce profilované setkání sklářů, ale cílem je upoutat i pozornost široké laické veřejnosti a představit město Nový Bor jako město skla. Pro sympozium je samozřejmě stěžejní sklářská tvorba, ale na sobotu 6. října je připraven pro všechny, kteří do města zavítají, bohatý program. Návštěvníci se mohou těšit na Den otevřených dveří ve sklářských provozech, kde bude možno sledovat při práci světové hvězdy, ale do svých prostor pozvou návštěvníky i muzea, sklářské ateliéry a galerie se zaměřením na sklo.

Po jednotlivých trasách „Skleněné cesty“ bude možno se vydat podle speciální mapy pěšky nebo autobusy. Pěší trasa provede zájemce po ateliérech v blízkosti náměstí Míru, kde je navíc na celý den připraven program pro malé i velké. Milovníci Beatles se mohou těšit na nejlepší revival všech dob The Backwards, adrenalin do žil nám vženou moderní slackline provazochodci, videomapping připomene významná osmičková výročí, díky filmovým dokumentům se vrátíme do historie IGS a nabídka bude ještě mnohem širší.

Mezinárodní sklářské sympozium děkuje všem partnerům, k nimž patří významné sklářské firmy regionu, muzea, samosprávné územní celky i instituce veřejné správy, za jejich podporu. Za skláře dominuje mezi hlavními partnery LASVIT. Dalším partnerem je Liberecký kraj, který sympoziu poskytl podporu nejen finanční, ale i podporu morální ve formě záštity hejtmana Libereckého kraje Martina Půty. Významnou finanční podporu získalo sympozium od Ministerstva kultury ČR v rámci dotační podpory festivalů a také od Nadace ČEZ v rámci podpory regionů.

IGS 2018 je pro celý svět signálem a jasným sdělením, že Nový Bor je stále místem, kde sklářská výroba a umění jsou živým, vůdčím a originálním fenoménem. Přijďte se v říjnu do Nového Boru přesvědčit, že české sklo žije a že SKLO NÁS SPOJUJE!

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bývalý profesionální cyklista to roztáčí ve světě elektrokol

Jakub Danačík na horském elektrokole MTF MOUNT 7.0.

Startoval v řadě velkých cyklistických závodů po celém světě, doma se stal v roce 2007 mistrem republiky v silničním...

Mountfield rozjíždí prodej elektrokol

Jízdu po zpevněných cestách si nádherně užijete na trekingovém či krosovém...

Společnost Mountfield zahájila ve čtvrtek 29. listopadu ve všech svých prodejnách v České republice, na Slovensku...

Televizní svět čekají změny. Připravte se včas s O2 TV

Televizní světě čekají změny. Připravte se včas s O2 TV.

Svět technologií se neustále vyvíjí. Už v únoru 2021 totiž svůj oblíbený seriál, film nebo diskuzní pořad nenaladí ti,...

OLED: nejvyšší kvalita televizního zobrazení

OLED – nejvyšší kvalita televizního zobrazení

Ploché televizory, tak jak je známe dnes, vstoupily na trh zhruba v polovině poslední dekády minulého století, kdy...

Češi chtějí místo zlatého prasátka raději vánočního medvěda.

Češi opouštějí od zlatého prasátka, místo něho očekávají vánočního medvěda

Zlaté prasátko je spojeno s půstem a vánoční medvěd z e-shopu GRIZLY.cz přináší tolik dobrůtek, že by to člověk určitě...

Další z rubriky

SOLITER mezi českými výrobci šperků jednoznačně dominuje

SOLITER mezi českými výrobci šperků jednoznačně dominuje

Významné výročí slaví v letošním roce jablonecká společnost, která je tradičním českým výrobcem zlatých a stříbrných...

Optika je investicí do budoucnosti. V a-netu to moc dobře ví…

Optika je investicí do budoucnosti. V a-netu to moc dobře ví…

Přibližně tolik kilometrů, kolik spolykají pneumatiky automobilu na silnici mezi Libercem a Turnovem, je v krajském...

Správný bojovník to nikdy nevzdá

Správný bojovník to nikdy nevzdá

Adrenalin, síla, údery, boj, zápas krev. Tak to bude vypadat v liberecké HomeCredit aréně v sobotu večer. Uskuteční se...

Najdete na iDNES.cz