Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

I krematoria mají svá výročí. Krematorium Motol už šedesáté!

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Krematoria a pohřební ústavy hrají v životě společnosti velkou roli, přestože setkání s nimi v životě jednotlivce bývá spojeno se smutným odchodem blízkého člověka. Málokdo zná historické a architektonické detaily těchto významných institucí, kterými krematoria jsou.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

I krematoria mají svá výročí. Krematorium Motol už šedesáté! | foto: Pohřební ústav hl. m. Prahy

I když právě úroveň pohřebních služeb napovídá mnohé o úrovni a kultuře společnosti, pohřebnictví je váženou službou s celospolečenským dopadem etickým, kulturním i urbanistickým. Proč se tedy neseznámit s významnými fakty krematoria Motol, které nejenom Pražanům slouží už šedesát let?

Krematorium Motol se rodilo těžce

Stále stoupající počet kremací v hlavním městě Praze ukazoval, že pohřeb ohněm je na trvalém vzestupu, a proto již v roce 1937 byl podán návrh na stavbu nového krematoria na levém břehu Vltavy. Původně navržený projekt, situovaný na rozhraní Košíř a Motola vypracovaný arch. A. Mezerou, nebyl v důsledku okupace realizován. 

Až teprve v roce 1945 mohlo být vážně pomýšleno na pokračování této akce. Po dlouhých úředních jednáních byly získány pozemky v Motole a byla vyhlášena soutěž na projekt nového krematoria. Z pěti posouzených projektů získal cenu návrh arch. J. K. Říhy. V roce 1951 bylo započato s vlastní stavbou a v roce 1954 byl zahájen provoz krematoria. 

Důstojné místo posledního rozloučení

Krematorium Motol je umístěno ve svažitém zalesněném terénu a okolí působí velmi příjemným a uklidňujícím dojmem. Obřadní síň o rozloze 100 m2 pojme asi 200 návštěvníků. Velkou prosklenou čelní stěnu je v případě obřadu s větším počtem smutečních hostů možné v prostřední části otevřít a tím zvětšit prostor obřadní síně o terasu před krematoriem.

Žároviště je dimenzováno pro dvě zpopelňovací zařízení. Technické zázemí krematoria má samostatný přístup oddělený od části pro veřejnost, a tak provoz v této části neruší pohřební obřady. 

Krematorium Strašnice a Motol s urnovými háji spravuje Pohřební ústav hl. m Prahy

Krematorium má být místem stoprocentně funkčním, ale zároveň co nejpříjemnějším pro důstojná poslední rozloučení. Úkol pro správce nemalý co do finančních prostředků i organizace. Úspěšně se s ním vypořádává Pohřební ústav hl. m. Prahy, který má kromě činností spojených s pohřbením na starosti také správu pražských krematorií Strašnice a Motol i urnových hájů umístěných u obou krematorií. 

Krematoria Strašnice i Motol prošla postupně potřebnými rekonstrukcemi tak, aby vždy jedno vykrylo potřebnou provozní kapacitu druhého. Po rekonstrukci krematoria ve Strašnicích byla zahájena rekonstrukce krematoria Motol. Od zahájení provozu krematoria, to je od roku 1954, do 1. 8. 1994, kdy byla zahájena jeho rekonstrukce, bylo zpopelněno celkem 234 834 zesnulých. 

Při rekonstrukci byla vyměněna původní zpopelňovací technologie za technologii TABO-CZ, vyměněno chlazení úložných prostor za nové splňující přísné ekologické předpisy, opravena obřadní síň, střecha a fasáda budovy. Zcela nově byly vybudovány skladové prostory a prostory pro náhradní zdroj elektrické energie, aby v případě výpadku dodávky energie mohlo krematorium bez problému pokračovat ve své činnosti. Rekonstrukce byla dokončena a krematorium uvedeno do plného provozu dne 20. 3. 1995. 

Krematorium od rekonstrukce nadále pracuje v plném provozu a do konce roku 2013 bylo provedeno dalších 52 666 zpopelnění.

O urnový háj a loučku vsypu v Motole je velký zájem

Urnový háj má rozlohu 39,5 tisíce m2 a je koncipován jako lesní hřbitov, na kterém je 5 574 urnových míst. Součásti urnového háje je také loučka vsypu. Je v Praze jediná a o tuto formu pohřbení je velký zájem. Výhodou vsypu oproti loučce rozptylu je ta skutečnost, že je přesně známo místo, kde je popel uložen, a je o tom místě vedena evidence. Proto je možné na přání rodiny do tohoto místa uložit další zpopelněné ostatky. 

V roce 2004 bylo rozhodnuto o rekonstrukci hráze rybníka, jeho vyčištění od nánosů a celkovém řešení prostoru kolem rybníka. Vodní plocha tvoří v krajině velmi uklidňující prvek. Proto bylo rozhodnuto využít prostory kolem rybníka pro rozptylovou loučku, na kterou navazují v lesním porostu umístěné kolumbární stavby s 444 schránkami, do nichž lze uložit celkem 1 332 uren se zpopelněnými ostatky. 

I krematoria mají svá výročí. Krematorium Motol už šedesáté!

Dvě vybudované rozptylové loučky mají dostatečnou kapacitu pro rozptyl zpopelněných ostatků na řadu let. K rozptylu je vždy používána jedna z nich a druhá bude odpočívat po provedených rozptylech a regenerovat travní porost. Na volné zatravněné ploše dále od krematoria je prováděn vsyp zpopelněných ostatků a to bez přesného zaměření místa vsypu. Místo bude kryto malou kamennou destičkou se jménem zemřelého umístěnou v úrovni trávníku tak, aby nebránila údržbě plochy.

Do budoucna se počítá ještě s dalším rozšířením urnového háje v prostoru, kde jsou vybudovány kolumbární stavby.

Čestné pohřebiště

V urnovém háji je také společné pohřebiště, kam se ukládal popel z uren, které si objednavatel pohřbení nevyzvedl anebo z uren exhumovaných z opuštěných urnových míst. V roce 1999 byl dokumentačním střediskem Konfederace politických vězňů nalezen dokument, který dokladoval, že byl v urnovém háji uložen popel popravených politických vězňů z padesátých let. V evidenci o společných hrobech bylo nalezeno, do kterého společného hrobu byl popel uložen. 

Rada Zastupitelstva hlavního města Prahy poté uvolnila peníze na vybudování čestného pohřebiště. Dne 20. 5. 2000 bylo Konfederací politických vězňů uspořádáno slavnostní otevření a vysvěcení čestného pohřebiště za přítomnosti předních politických představitelů státu, hlavního města Prahy a za účasti velkého množství bývalých spoluvězňů popravených. Touto akcí byl slavnostně ukončen akt vybudování čestného pohřebiště III. odboje v urnovém háji Motol.

Pohřební služby na špičkové úrovni nabízí Pohřební ústav hl. m. Prahy

Pohřební ústav hlavního města Prahy vždy byl, je a bude významným podnikem v poskytování pohřebních služeb občanům hlavního města. Pražané mají možnost projednat obstarání pohřbu v deseti objednávkových kancelářích v různých částech Prahy (Praha 1- Staroměstské nám. 17, Praha 2 - Londýnská 29, Praha 4 -Modřanská 15, Praha 5 - Plzeňská 30 - Krematorium Motol, Praha 6 - Národní obrany 39, Praha 8 - Pobřežní 72, Praha 10 - Oblouková 25, Praha 10 - Vinohradská 214 - Krematorium Strašnice, Jesenice u Prahy, Průběžná 284, Kolovraty, Mírová 69). Vysokou profesionalitu pracovnic a etický přístup ocení pozůstalí při sjednání pohřbu podle přání, stejně jako kompletní servis a provedení pohřebního obřadu. 

Podrobné informace o Pohřebním ústavu hlavního města Prahy, krematoriích ve Strašnicích i v Motole a bohaté nabídce služeb najdete na internetové adrese: www.pohrustav.cz

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Nejčtenější

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

Další z rubriky

Dr.Sejf: Sdílejte zdravotnická data bezpečně, v souladu s legislativou

Dr.Sejf: Sdílejte zdravotnická data bezpečně, v souladu s legislativou.

Společnost OR-CZ spol. s r.o., významný dodavatel komplexních PACS řešení, přináší na trh zcela novou službu s názvem...

Hledáte ideální tarif? Porovnali jsme aktuální nabídky mobilních operátorů

Hledáte ideální tarif? Porovnali jsme aktuální nabídky mobilních operátorů.

Procházení všech nabídek mobilních operátorů (1 000+) a hledání té nejvýhodnější je dost podobná mise jako víkendové...

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.