Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I dospělí se můžou chránit vůči pneumokokům

Komerční sdělení   12:00aktualizováno  12:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V novém tisíciletí se začalo mluvit a psát o závažných pneumokokových nákazách, pravděpodobně v souvislosti s mediálně reklamní maminkou postiženého chlapce Ondry. Zdálo by se tak, že pneumokoky ohrožují výhradně malé děti. Opak je pravdou.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Očkování vakcínou Pneumo23 patří mezi bezpečné a dobře snášené | foto: Sanofi-aventis, s.r.o.

Tyto infekce jsou nejčastější a nejnebezpečnější u dospělých s chronickým onemocněním a u seniorů.

Pneumokoky nejčastěji stojí za zdravotními komplikacemi  jakými jsou zápal plic, zánět mozkových blan, otrava krve, které v mnoha případech vedou až k úmrtí. Vyšší výskyt onemocnění však zaznamenáváme i u osob od 40 let a starších, zejména pak osob s chronickými onemocněními a u kuřáků.

Pneumokok nejčastěji způsobuje nebezpečná onemocnění u dospělých v pokročilém věku

Zdá se, že tyto infekce se objevily nebo rozšířily, teprve v našem tisíciletí. Je to ale jen zdání, neboť se vyskytovaly vždy a to ve stejné míře. Už na počátku minulého století se objevily první pokusy, jak jim předejít. Ovšem až v 70. letech vývoj vakcín dosáhl svého úspěchu. Na rozdíl od antibiotik, které nákaze nezabrání, se stalo očkování jediným účinným prostředkem, jak pneumokokovému onemocnění zabránit. 

pneumokok 2

Od 80. let minulého století až do dnes se v České republice používá k očkování polysacharidová vakcína - u nás pod názvem - Pneumo23. Na tuto vakcínu pamatuje i naše legislativa, která od 90. let definuje rizikovou skupinu rekrutovanou především ze seniorů žijících v domově důchodců, v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN) nebo v domovech s pečovatelskou službou. 

Nejen soužití v komunitě ale i chřipková sezóna zvyšuje riziko možnosti onemocnět pneumokokovými nákazami.  Přidá-li se totiž k chřipce ještě pneumokoková infekce, je téměř jistá komplikace v podobě zápalu plic apod. Proto se před sezónou doporučuje očkovat nejen proti chřipce, ale také proti pneumokokovým nákazám.

S věkem ubývá přirozená imunita

pneumokok 4

Senioři  se proto stávají mnohem citlivější - vnímavější ke všem infekcím, tedy i k pneumokokovým. To se může stát osudným právě v komunitách nebo velkých rodinách. Někdo je tak zvaným bacilonosičem pneumokoků a jiný je k nim vnímavý.

Setkají-li se náhodně v uzavřeném kolektivu, riziko nákazy stoupne. Tomu se snadno předejde očkováním vakcínou Pneumo23. Očkovat lze v průběhu celého roku, během chřipkové sezóny je možné podat vakcínu současně s vakcínou proti chřipce Vakcína proti chřipce se podává každý rok, k očkování proti pneumokokům stačí 1 dávka vakcíny, u osob ve vyšším riziku a osob starších se přeočkuje po 5 letech.

Nové konjugované vakcíny

Vedle dnes již tradiční vakcíny jsou k dispozici i nové konjugované vakcíny, které jsou ale určeny výhradně jen malým dětem. Polysacharidové vakcíny jsou účinné u dětí od 2 let, dospívajících a dospělých osob.

I přes různé odborné polemiky ohledně účinnosti očkování tradičními polysacharidovými vakcínami bylo potvrzeno stovkami  studií, že jejich efekt je nezpochybnitelný.

pneumokok 1

Polysacharidová vakcína, jak již její název napovídá, obsahuje účinné složky celkem 23 rozdílných pneumokoků, a tím prakticky poskytuje ochranu vůči 90 % všech běžně se vyskytujících pneumokoků u nás a též až 90% pneumokoků, které jsou rezistentní na antibiotika. Šíře pokrytí je velkou předností polysacharidových vakcín.

Očkování vakcínou Pneumo23 patří mezi bezpečné a dobře snášené, což neznamená, že se vedlejší reakce nemůže objevit. Nejčastěji se ale jedná jen o reakce v místě vpichu, někdy doprovázené zvýšenou teplotou, která po několika hodinách spontánně odezní. Očkování je nejlepší prevence.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Imitace betonu® přináší jedinečný, moderně nadčasový vzhled

Imitace betonu v showroomu společnosti Lionstone

Moderní minimalistické stěrky imitující betonovou plochu se již delší dobu drží na pomyslném Olympu oblíbenosti povrchů...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Další z rubriky

V nabídce společnosti BIOGEN Praha najdete i produkty Abbkine

V nabídce společnosti BIOGEN Praha najdete i produkty Abbkine

Na českém trhu nabízí produkty Abbkine společnost BIOGEN Praha, která je zde pro vás už 22. rokem. Co vše v portfoliu...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

TOP HOTEL Praha nabízí vše pod jednou střechou

TOP HOTEL Praha **** nabízí vše pod jednou střechou

TOP HOTEL Praha je čtyřhvězdičkový hotel, který se nachází na Praze 4, pouhých osm kilometrů jižně od centra města,...

Najdete na iDNES.cz