Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I dospělí se můžou chránit vůči pneumokokům

Komerční sdělení   12:00aktualizováno  12:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V novém tisíciletí se začalo mluvit a psát o závažných pneumokokových nákazách, pravděpodobně v souvislosti s mediálně reklamní maminkou postiženého chlapce Ondry. Zdálo by se tak, že pneumokoky ohrožují výhradně malé děti. Opak je pravdou.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Očkování vakcínou Pneumo23 patří mezi bezpečné a dobře snášené | foto: Sanofi-aventis, s.r.o.

Tyto infekce jsou nejčastější a nejnebezpečnější u dospělých s chronickým onemocněním a u seniorů.

Pneumokoky nejčastěji stojí za zdravotními komplikacemi  jakými jsou zápal plic, zánět mozkových blan, otrava krve, které v mnoha případech vedou až k úmrtí. Vyšší výskyt onemocnění však zaznamenáváme i u osob od 40 let a starších, zejména pak osob s chronickými onemocněními a u kuřáků.

Pneumokok nejčastěji způsobuje nebezpečná onemocnění u dospělých v pokročilém věku

Zdá se, že tyto infekce se objevily nebo rozšířily, teprve v našem tisíciletí. Je to ale jen zdání, neboť se vyskytovaly vždy a to ve stejné míře. Už na počátku minulého století se objevily první pokusy, jak jim předejít. Ovšem až v 70. letech vývoj vakcín dosáhl svého úspěchu. Na rozdíl od antibiotik, které nákaze nezabrání, se stalo očkování jediným účinným prostředkem, jak pneumokokovému onemocnění zabránit. 

pneumokok 2

Od 80. let minulého století až do dnes se v České republice používá k očkování polysacharidová vakcína - u nás pod názvem - Pneumo23. Na tuto vakcínu pamatuje i naše legislativa, která od 90. let definuje rizikovou skupinu rekrutovanou především ze seniorů žijících v domově důchodců, v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN) nebo v domovech s pečovatelskou službou. 

Nejen soužití v komunitě ale i chřipková sezóna zvyšuje riziko možnosti onemocnět pneumokokovými nákazami.  Přidá-li se totiž k chřipce ještě pneumokoková infekce, je téměř jistá komplikace v podobě zápalu plic apod. Proto se před sezónou doporučuje očkovat nejen proti chřipce, ale také proti pneumokokovým nákazám.

S věkem ubývá přirozená imunita

pneumokok 4

Senioři  se proto stávají mnohem citlivější - vnímavější ke všem infekcím, tedy i k pneumokokovým. To se může stát osudným právě v komunitách nebo velkých rodinách. Někdo je tak zvaným bacilonosičem pneumokoků a jiný je k nim vnímavý.

Setkají-li se náhodně v uzavřeném kolektivu, riziko nákazy stoupne. Tomu se snadno předejde očkováním vakcínou Pneumo23. Očkovat lze v průběhu celého roku, během chřipkové sezóny je možné podat vakcínu současně s vakcínou proti chřipce Vakcína proti chřipce se podává každý rok, k očkování proti pneumokokům stačí 1 dávka vakcíny, u osob ve vyšším riziku a osob starších se přeočkuje po 5 letech.

Nové konjugované vakcíny

Vedle dnes již tradiční vakcíny jsou k dispozici i nové konjugované vakcíny, které jsou ale určeny výhradně jen malým dětem. Polysacharidové vakcíny jsou účinné u dětí od 2 let, dospívajících a dospělých osob.

I přes různé odborné polemiky ohledně účinnosti očkování tradičními polysacharidovými vakcínami bylo potvrzeno stovkami  studií, že jejich efekt je nezpochybnitelný.

pneumokok 1

Polysacharidová vakcína, jak již její název napovídá, obsahuje účinné složky celkem 23 rozdílných pneumokoků, a tím prakticky poskytuje ochranu vůči 90 % všech běžně se vyskytujících pneumokoků u nás a též až 90% pneumokoků, které jsou rezistentní na antibiotika. Šíře pokrytí je velkou předností polysacharidových vakcín.

Očkování vakcínou Pneumo23 patří mezi bezpečné a dobře snášené, což neznamená, že se vedlejší reakce nemůže objevit. Nejčastěji se ale jedná jen o reakce v místě vpichu, někdy doprovázené zvýšenou teplotou, která po několika hodinách spontánně odezní. Očkování je nejlepší prevence.

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Další z rubriky

Řiďte svůj podnik chytře s Business Intelligence

Řiďte svůj podnik chytře s Business Intelligence

Začalo to nápadem, který se realizoval v pronajaté místnosti o velikosti 20 metrů čtverečních. Brzy bylo nutné najít...

Nedostatek parkovacích míst pomohou vyřešit parkovací domy

Parkoviště Astron

Centra měst, sídliště, nemocnice, letiště, nádraží i obchodní centra se dnes potýkají s nedostatkem parkovacích míst....

Češi cestují stále více, rádi sáhnou po celoročním cestovním pojištění

Češi cestují do ciziny jako nikdy dříve

Češi mají obrovskou chuť ve volném čase cestovat. 64 % Čechů vyráží na pobytové zájezdy a mnoho jich jezdí i na vlastní...

Najdete na iDNES.cz