Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I auto pro handicapované lze výhodně financovat

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Handicapovaní lidé nebo jejich blízcí mohou při splnění řady podmínek žádat o dotaci na pořízení automobilu. Tu lze využít na koupi nového vozu nebo mladé ojetiny, které lze dále výhodně financovat. S odpočtem DPH pak lze dosáhnout výhodnější ceny.

I auto pro handicapované lze výhodně financovat. | foto: Volkswagen Financial Services

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Stát poskytuje zdravotně postiženým lidem celou řadu dotací a příspěvků. Jednou z takových forem podpory je i příspěvek na zvláštní kompenzační pomůcku. Tu může představovat i osobní automobil a příspěvek může dosáhnout výše až 200 000 korun. K úlevám pak patří ještě možnost vrácení DPH až do výše 100 000 korun a také příspěvek na případné úpravy vozu.

Tři druhy podpory

Základní podporou je již zmíněný příspěvek na takzvanou kompenzační pomůcku. Žádat o něj lze jednou za deset let, maximální výše příspěvku je 200 000 korun a konkrétní výše závisí na individuálním posouzení daného případu. Posuzují se například finanční situace rodiny, nutnost a četnost potřeby dopravy postiženého a další faktory.

O příspěvek nemusí žádat postižená osoba sama, nárok mají i děti od tří let věku, což znamená, že žádost mohou podávat i rodinní příslušníci. Nárok na tento příspěvek je specifikován v zákoně, kde se nachází i seznam postižení s nárokem na příspěvek. Žádost se podává na místně příslušné pobočce Úřadu práce České republiky.

I auto pro handicapované lze výhodně financovat.

Další příspěvek se vztahuje na úpravu vozu, například pro ruční řízení nebo usnadnění přepravy vozíčkářů. Ten může dosáhnout výše až 350 000 korun a úpravce si platí desetiprocentní spoluúčast. Posledním druhem podpory je vratka DPH, o kterou lze po koupi automobilu rovněž zažádat.

Vrácení DPH funguje nejsnáze u nových vozů, ale nemožné není ani u ojetých automobilů. „Podmínkou je ovšem koupit toto auto zase od plátce DPH. Jedině ten může na daňovém dokladu DPH vyčíslit,“ říká Simona Štorková, účetní poradkyně, pro portál Auta bez bariér organizace Konto Bariéry.

Může se hodit

Máte doma starý vůz? Chcete ho vyměnit za nový a přitom chytře financovat?

Sledujte tipy, akční nabídky v pravidelné rubrice MOJE AUTO.

Provedeme vás, jak na to.

Z daných podmínek vyplývá, že koupě auta s dotací a další podporou je opravdu dlouhodobá investice. Vůz by totiž měl sloužit po celou dobu, na kterou byl příspěvek udělen, v současnosti tedy deset let. „Ačkoli se dnes jedná o úpravě, která by zavedla možnost žádat o dotaci jednou za sedm let, jde stále o podporu na dlouhý časový úsek, a proto je potřeba takovou investici důkladně promyslet,“ upřesňuje Lukáš Cankař z Volkswagen Financial Services. Ke koupi tak doporučuje mladé ojetiny nebo rovnou nový vůz.

Auto podle potřeb

Koupě nového nebo zánovního auta nemusí přitom být nedostupnou a složitou záležitostí. Naopak, například služba Škoda Handy přináší výhodné financování takových vozů v kombinaci s asistencí při podání žádosti. A její výhodou může být i to, že zákazník nemusí zaplatit DPH, které následně úřady vrací přímo prodejci.

I auto pro handicapované lze výhodně financovat.

Při výběru auta je důležité přihlédnout také ke konkrétním potřebám osoby se zdravotním postižením, která bude vůz využívat. Pro osoby s lehčími postiženími mohou stačit běžné vozy jako například Škoda Fabia, ale vhodné je zvážit i další alternativy. Pro osoby s pohybovými obtížemi je často komplikované už samotné nastupování do vozu. To je pro ně příjemnější u automobilů se zvýšenou stavbou karoserie – například u dnes tak oblíbených vozů kategorie SUV, jejichž typickým zástupcem je například zbrusu nová Škoda Karoq. Do té se nasedá určitě pohodlněji než do Octavie, která nabízí obdobný vnitřní prostor a stojí i podobné peníze. Zajímavou alternativou je například Volkswagen Golf Sportsvan, který navzdory svému jménu vyniká právě vyšší stavbou karoserie a lehce zvýšenou pozicí sedadla.

Vozíčkáři nebo osoby s těžším postižením či rodiny, které potřebují opravdu velkou přepravní kapacitu, pak mají ještě další možnosti. K přestavbám pro snadnou přepravu paraplegiků jsou vhodné například vozy typu Volkswagen Caddy.

„Nový nebo zánovní automobil pořízený s odbornou asistencí je v takových případech ideálním řešením. Díky státní podpoře a výhodnému financování vyjde pořízení a provoz takového auta často výhodněji než u letité ojetiny s nejistou servisní historií,“ uzavírá téma Lukáš Cankař.

Partnerem sekce je lídr na českém trhu v oblasti financování vozů Volkswagen Financial Services.

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Fresh Corner expanduje na stanicích MOL i do měst

Fresh Corner expanduje na stanicích MOL i do měst

Fresh Corner nabízející řidičům příjemný prostor s kvalitní kávou a širokou nabídkou čerstvého občerstvení bylo dosud...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Zelený čaj: účinný spalovač tuků a elixír mládí

Zelený čaj – účinný spalovač tuků a elixír mládí

Moderní žena pije zelený čaj. O moderní ženě, která si chce udržet štíhlou linii a být vitální, to platí dvojnásobně....

Další z rubriky

Ve výběru barvy vozu jsme konzervativní

Ve výběru barvy vozu jsme konzervativní.

I když automobilky nabízejí stále více různých atraktivních barev, zákazníci u nových automobilů nadále nejraději volí...

Máte váhavou? Zkuste online konfigurátor a kalkulačku

Máte váhavou? Zkuste online konfigurátor a kalkulačku

Kombi, hatchback, benzín, nafta, stříbrná či modrá metalíza? To jsou, mimo finanční stránku, úvahy, se kterými při...

Pravidlo zodpovědného řidiče: bezpečnost a předvídavost není banalita

Pravidlo zodpovědného řidiče: Bezpečnost a předvídavost jako banalita? Ne

Hustý provoz, agresivita řidičů, nedodržování bezpečnostních zásad a spěch přináší na české silnice řadu rizikových...

Najdete na iDNES.cz