Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypotéka na byt. Jaké máte možnosti?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Rádi byste si pořídili vlastní bydlení? Poradíme vám, jaká hypotéka na byt je pro vás nejvhodnější.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Gepard Finance. 80 obchodních míst po celé ČR | foto: Gepard Finance

Hypoteční úvěry, které sjednáváme našim klientům, jsou určeny na nejrůznější účely. Jeden klient plánuje koupi rodinného domu, druhý provádí rekonstrukci staršího bytu, třetí potřebuje vypořádat majetek při rozvodu nebo třeba vyplatit ostatní dědice v rámci dědického řízení. Dokonce existují i hypotéky bez jakéhokoliv účelu, tzv. americké hypotéky, které klient může využít podle svého uvážení i na financování něčeho jiného, než nemovitosti na bydlení.

My se ale v tomto článku blíže podíváme na hypotéky poskytované na bydlení, ještě přesněji na hypotéky na koupi bytu.

Možnosti koupě bytu na hypotéku

Je velkou pravdou, že co klient, to zvláštní a neopakovatelná situace. Každý jsme jiný. Každý řešíme něco jiného a za jiných okolností. Přesto si troufnu rozdělit otázku koupě bytu do tří základních oblastí:

Hypotéka na byt. Tři možnosti:

1. koupě bytu od stávajícího vlastníka

2. koupě bytu – novostavby - v rámci developerského projektu

3. „koupě“ družstevního bytu

1.Koupě bytu od stávajícího vlastníka

Z pohledu vyřízení hypotéky se většinou jedná o nepříliš komplikované obchody. Byt v osobním vlastnictví je v katastru nemovitostí evidován jako samostatná nemovitost a ve většině případů tedy může posloužit jako zástava bance.

Většinou stačí, když klient bance doloží svou bonitu, schopnost úvěr řádně splácet, a pokud klient splní podmínky banky, úvěr je poměrně rychle schválen. V ideálním případě to může být otázka jednoho, možná dvou týdnů včetně zajištění např. potvrzení o příjmu nebo odhadu ceny kupované nemovitosti.

Po schválení úvěru se podepíše klient s prodávajícím kupní smlouvu, prodávající podepíše také zástavní smlouvu a tyto dokumenty se ve správném pořadí vloží na katastr.

Následné čerpání hypotéky a zaplacení kupní ceny bytu je pak většinou otázkou maximálně několika dnů.

2.Koupě bytu – novostavby - v rámci developerského projektu

Koupě bytu v developerském projektu může být o něco komplikovanější. Hlavní problém je, že v době, kdy si klient chce hypotéku zajistit, většinou kupovaný byt ještě neexistuje. Často je projekt ve fázi, kdy je v zemi pouze vykopána velká díra.

Další částečnou komplikací může být to, že developer většinou chce, aby mu klient kupní cenu platil postupně. Např. při podpisu rezervační smlouvy nebo smlouvy o smlouvě budoucí kupní musí klient složit tzv. rezervaci. V okamžiku hrubé stavby může být povinnost úhrady další části kupní ceny, další část může být splatná např. po kolaudaci a poslední třeba po fyzickém převzetí bytu.

Banky si samozřejmě s takovou situací dovedou poradit. Na druhou stranu slušný, zkušený developer má také představu o tom, co pro banky je a co není přijatelné a podmínky pro jednotlivé úhrady tomu přizpůsobí.

Takže se v ideálním případě nejedná o nějak zvlášť komplikované obchody. Přesto bych ale řekl, že je namístě o něco více obezřetnosti, plánování a znalostí problematiky, aby vše dopadlo ke spokojenosti všech zúčastněných.

3.„Koupě“ družstevního bytu

Trochu zvláštní kapitolou je „koupě“ družstevního bytu. Proč pořád tu „koupi“ uzavírám do těch uvozovek? To proto, že družstevní byt se vlastně nekupuje. Nejedná se o koupi bytu, ale o tzv. převod práv a povinností člena družstva. Byt zůstává majetkem družstva a nový člen družstva má právo byt užívat.

Existuje situace, kdy družstvo skutečně byty prodává do osobního vlastnictví nějakému budoucímu vlastníkovi – typicky členovi družstva, který má právo byt užívat – ale tyto tzv. privatizace jsou vlastně běžnou koupí bytu do osobního vlastnictví, jak jsme o tom psali výše.

Když mluvíme o „koupi“ družstevního bytu v uvozovkách, tedy o převodu práv a povinností člena družstva, musíme zmínit tu nejpodstatnější věc na tom celém: družstevní byt není možné použít jako zástavu.

Byt není majetkem stávajícího uživatele, nebude ani majetkem nového uživatele. Tito jej pouze mají právo užívat. Ale majitelem bytu je družstvo a poskytnou takový byt bance jako zástavu může pouze a jedině družstvo. A to je tak složitá záležitost, že v praxi je v podstatě vyloučená.

Takže v takové situaci existují v podstatě jen dvě řešení. Klient má jinou vhodnou nemovitost a tu bance poskytne jako zástavu, nebo si vezme tzv. předhypoteční úvěr.

V prvním případě, kdy má klient k dispozici jinou vhodnou nemovitost, je vlastně hlavní problém vyřešen. Klient získá úvěr na bydlení a pouze ho zajistí jinou nemovitostí, protože družstevní byt zastavit nelze.

Druhý případ, tzv. předhypoteční úvěr je u některých bank možno využít i v situaci, kdy klient nemá jinou nemovitost k dispozici, ale důležitou podmínkou je, že družstevní byt bude nejpozději do jednoho roku privatizován, převeden do osobního vlastnictví, a klient ho nejpozději do jednoho roku bance poskytne jako zástavu.

Jinými slovy, banka se po dobu jednoho roku spokojí s tím, že úvěr není zajištěn zástavním právem k nemovitosti, ale bude trvat na tom, aby nejpozději do roku klient situaci vyřešil, stal se vlastníkem bytu a tento byt bance zastavil.

Tento závazek by klient neměl přijmout, pokud není skutečně jistota, že byt do osobního vlastnictví skutečně převeden bude. Kdyby nic jiného, tak převod bytů do osobního vlastnictví musí schválit členové družstva na valné hromadě. Proto v případě, kdy příprava privatizace družstevních bytů není v hodně pokročilé fázi, nemá příliš smysl se o předhypoteční úvěr zajímat.

Vyzkoušejte si vaši hypotéku nanečisto. Použijte Hypoteční kalkulačku od GEPARD FINANCE.

Gepard Finance. Praha, Biskupská

Gepard Finance. Praha, Biskupská

Hypotéka na byt vám na míru od specialistů

GEPARD FINANCE jsou specializovanou makléřskou firmou, jejímž hlavním oborem činnosti je poradenství v oblasti hypotečních úvěrů a kompletní zpracování úvěrových a pojišťovacích produktů. Profesionální makléři svým klientům zdarma zajišťují hypotéky, úvěry ze stavebního spoření a pojištění.

Fér hypotéka

Fér hypotéka

V současné době disponuje franšízová síť GEPARD FINANCE 110 funkčními obchodními místy, čímž je zajištěna snadná dostupnost a obsluha klientů po celé České republice i Slovensku. GEPARD FINANCE se v roce 2011 staly největší hypotečně-makléřskou firmou v ČR. Jsou zakládajícím členem Asociace hypotečních makléřů a držitelem značky kvality „FÉR hypotéka“.

Více informací o společnosti GEPARD FINANCE najdete na www.gpf.cz.

Gepard Finance  - největší specialista na hypotéky

Gepard Finance - největší specialista na hypotéky

 

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Další z rubriky

Havarijní pojištění za hubičku

Havarijní pojištění za hubičku

Chcete-li zlevnit havarijní pojištění, každý, kdo tomu aspoň trochu rozumí, vám poradí pár základních věcí. Určitě mezi...

Výběr půjčky přes internet dnes není problém

Výběr půjčky přes internet dnes není problém

Různých bank i úvěrových společností, které nabízejí půjčky, je více než dost. Na první pohled to může vypadat jako...

Zaměstnanecký benefit, který je IN? Vzdělání MBA. Řekněte si o něj

Online studium ušetří spoustu času. Můžete studovat odkudkoliv a kdykoliv.

Auto, notebook, volná pracovní doba? Dnes jsou tyto benefity již standardem. Stále větší oblibu získává benefit ve...

ČOI: 57% autobazarů podvádí - stáčení tachometrů, zatajování nehod. Nejhorší sir...

ČOI: 57% autobazarů podvádí - stáčení tachometrů, zatajování nehod. Nejhorší sir...

Kurzy.cz ČOI oznámila, že v plných 57% všech kontrol autobazarů zjistila pochybení z jejich strany. Prodejci ojetin i nadále pou...

Najdete na iDNES.cz