Doporučujeme

V malebném prostředí historického Znojma se ve dnech 6. až 23. července bude konat již po třinácté hudební festival. | foto: Lenka Jíšová/Hudební festival Znojmo

Toto je komerční sdělení.
iDNES.cz neovlivňuje obsah komerčních sdělení a není jejich autorem.

Hudební festival Znojmo spojuje kvalitní víno, hudbu a unikátní místa

Třináctý ročník hudebního festivalu opět přinese to, proč ho návštěvníci rádi navštěvují. V malebném prostředí historického Znojma a okolí v termínu 6. až 23. července zazní klasická, cimbálová i jazzová hudba. Každý program okoření degustace místního vinaře.
Reklama

Hudební festival Znojmo se každoročně drží jednotné tematické linky. Letos bylo pro pořadatele inspirací 500. výročí vystoupení reformačního kněze Martina Luthera. Téma se prolíná pestrým festivalovým programem, který tvoří dva koncerty patrona festivalu Pavla Šporcla, očekávané vystoupení předního evropského barokního orchestru Akademie für Alte Musik Berlin, představení mimořádně talentovaných dětských virtuózů a další dvě desítky vystoupení. Vedle hudebních akcí si přijdou na své i milovníci vína a gastronomie.

Světová hvězda zavítá do Znojma

Příjezd velkého zahraničního orchestru je pro festival mimořádná událost. Znojmo se tak ocitlo mezi takovými městy, jako je Amsterdam, Londýn, Berlín a další, která hostí tento barokní orchestr.

Akademie für Alte Musik Berlin, zkráceně Akamus

Akademie für Alte Musik Berlin, zkráceně Akamus

Hudební festival Znojmo

krásná místa, skvělá vína a pokrmy, autentické zpracování

  • termín: 6.–23. 7. 2017 (13. ročník)
  • místo: Znojmo a okolí (nádvoří, náměstí, jízdárna, kostely, parky, zámky)
  • účinkující: Pavel Šporcl, Akademie für Alte Musik Berlin (AKAMUS), Czech Ensemble Baroque, Pavlína Senić, Michaela Fukačová, Jiří Pospíchal...
  • téma: Martin Luther, 500 let reformace – stýkání a potýkání protestantské a katolické hudby
  • vlastní produkce: H. Schütz: Příběh o Kristu – scénické oratorium z děl jednoho z nejzásadnějších německých skladatelů 17. století, vypraví příběh o zrození a smrti Ježíše Krista. Návštěvníci se mohou těšit na moderní režijní pojetí.
  • patron festivalu: Pavel Šporcl
  • více informací: hudbaznojmo.cz, Facebook hudbaznojmo, YouTube hudbaznojmo

„Jsme moc rádi, že se nám do Znojma podařilo dostat Akademie für Alte Musik Berlin, zkráceně Akamus. Tato světová hvězda mezi barokními orchestry získala mnoho ocenění a je hudební kritikou vysoce ceněná, mimo jiné kvůli neskutečnému citu pro hudbu. 13. července v kostele v Louce to bude to neskutečný zážitek,“ pochvaluje si prezident festivalu Jiří Ludvík.

Dobová hudba pro dnešního diváka

Na programu jsou akce nejen spojené s klasickou či duchovní hudbou, ale také akce přesahující do gastronomie.

„Pět set let od vystoupení kněze Martina Luthera nám vnuklo téma o stýkání a potýkání protestantské a katolické hudby a kultury. Téměř všechny koncerty jsou touto dramaturgií zasaženy. Dokonce i gastronomicko-hudební projekt na vranovském zámku či sommelierské minikurzy,“ prozrazuje k letošní dramaturgii Ludvík.

Na festivalu návštěvníky čeká i vysoká gastronomie.

Na festivalu návštěvníky čeká i vysoká gastronomie.

Letošní scénický počin v produkci festivalu nese název Příběh o Kristu a vznikl spojením a scénickým ztvárněním děl Heinricha Schütze. „Heinrich Schütz je nejvýznamnější skladatel až do doby Johanna Sebastiana Bacha. Tvořil v duchu Lutherovy reformace. V jeho hudbě je cítit extrémní citlivost pro zvuk a význam textu. Tím se stává jeho tvorba naprosto srozumitelnou i dnešnímu posluchači. Zasáhne laika i odborníka,“ uvedl Roman Válek, umělecký ředitel festivalu.

Tradiční štace Pavla Šporcla

Patron Pavel Šporcl na festivalu koncertuje a také navštěvuje festivalové akce jako host. „Hudební festival Znojmo již neodmyslitelně patří k mým prázdninovým štacím. Jsem jeho hrdým patronem, mám tu své publikum, přátele mezi organizátory, hudebníky, vinaři i posluchači,“ prozrazuje patron festivalu Pavel Šporcl.

Patron festivalu Pavel Šporcl

Patron festivalu Pavel Šporcl

Návštěvníci si užijí festivalová vystoupení v kostelích, v krásné přírodě na Znojemsku, na úchvatných nádvořích historických domů i na ulici v podobě happeningu Hudba v ulicích. Pořadatelé pro diváky i letos připravili více než 20 akcí na 18denní festivalové přehlídce. Chybět nebude ani zcela unikátní dramaturgický počin, který v produkcích hudebních festivalů nemá obdoby.

Hudební festival Znojmo

Tipy z programu

Hudební festival Znojmo - mapa

Hudební festival Znojmo - mapa

Koncertní piknik v Národním parku Podyjí

Koncertní piknik v Národním parku Podyjí

Pavel Šporcl
Dvě vystoupení patrona festivalu – orchestrální koncert a sólový recitál.

AKAMUS
Přední evropský barokní orchestr Akademie für Alte Musik Berlin s mimořádným repertoárem, který nabídne cestu napříč Evropou 18. století.

Hostina pro hraběte Althana
Jedinečný gurmet koncert se odehraje v autentickém prostředí Sálu předků vranovského zámku. Netradiční projekt propojuje vysokou gastronomii a špičková vína s dobovou hudbou a tancem.

H. Schütz: Příběh o Kristu
Světová premiéra představení vznikla na míru znojemskému hudebnímu festivalu. Scénická stagiona z vybraných děl Heinricha Schütze (1585–1672) odkazuje k ranému německému baroku. Autenticky – na dobové nástroje – provedená hudba společně s moderním režijním pojetím a velmi působivou scénografií vypraví příběh o zrození a smrti Ježíše Krista.

Koncert laureátů Letní školy barokní hudby
V působivých prostorách jevišovického zámku vystoupí vítězové interpretační soutěže Letní školy barokní hudby 2016 za doprovodu orchestru Czech Ensemble Baroque.

Cappella Mariana
Komorní vokální ansámbl za doprovodu gotické harfy rozezní dolní kapli sv. Václava.

Lampionový večírek
Koncertní večírek v záři lampionů, který se uskuteční v zahradním parku hotelu Savannah, nabídne příjemný letní hudební program snoubený s vysokou gastronomií a vybranými víny regionálních vinařů.

Koncert při svíčkách
Jeden z nejromantičtějších festivalových koncertů nabídne večerní program polských interpretek Anny Wictorie Swoboda a Joanny Radziszewské při svíčkách.

Přednáška a film
Přednáška o katolické a protestantské hudbě profesora Miloše Štědroně, po které tematicky navazuje biografický film (2003) německého režiséra Erica Tilla o protestantském knězi Martinovi Lutherovi.

Hudba v ulicích
Celodenní multižánrový happening, který oživí hudbou i ta nejtemnější zákoutí města Znojma.

Koncertní piknik
Setkání s přáteli a kapelou Kouda’s Trio nad dobrým vínem a piknikovými košíky chutných dobrot v lůně nádherné přírody Národního parku Podyjí.

Sommelierské minimum I, II
Minikurzy pod vedením uznávaných sommelierů Michala Šetky, znalce vína a šéfredaktora časopisu WINE & Degustation, a Františka Koudely, sommeliera a předsedy VOC Znojmo.

Kompletní program najdete na www.hudbaznojmo.cz/program

Sdílet článek Facebook Twitter Google Plus