Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hřbitov ve Strašnicích po rekonstrukci opět obnoví svou činnost

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pohřební ústav hl. m. Prahy v letošním roce plánuje využít obnovené hřbitovní plochy naproti krematoriu Strašnice jako urnový háj s hrobovými místy pro ukládání uren a loučku rozptylu a vsypu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Hřbitov ve Strašnicích po rekonstrukci opět obnoví svou činnost | foto: Pohřební ústav hl. m. Prahy

Strašnický hřbitov, který má vynikající polohu nedaleko centra Prahy, má charakter historického hřbitova s množstvím zajímavých památek. Po nákladné rekonstrukci, které se po mnoha letech docílilo, opět započne nabízet poslední místo odpočinku a nově i loučku vsypu, kterou v Praze můžete dosud najít pouze v krematoriu Motol, kde je hojně využívaná.

Hřbitov ve Strašnicích po rekonstrukci opět obnoví svou činnost

„Jsme přesvědčeni, že otevřením tohoto hřbitova do používání Pražanům se rozšíří možnosti ukládání zpopelněných ostatků novými urnovými místy a především nabídkou uložit zpopelněné ostatky na loučce vsypu, což v této lokalitě nebylo dosud možné,“ říká Julius Mlčoch, ředitel Pohřebního ústavu hlavního města Prahy.

Evangelický hřbitov opředený bohatou historií

Hřbitov ve Strašnicích byl založen německou evangelickou obcí v Praze koncem 18. století. V roce 1945 byl na základě dekretu č. 108/1945 Sb. ve znění zákona č. 84/1949 Sb. zkonfiskován a poslední pohřeb do země proběhl 7. 2. 1946.

Hřbitov ve Strašnicích po rekonstrukci opět obnoví svou činnost

Rozhodnutím rady ONV Prahy 10 ze dne 1. 8. 1950 byl hřbitov formálně uzavřen a pohřbívání i ukládání uren zde bylo nadále zakázáno. Na základě tohoto rozhodnutí měl být hřbitov za dvacet let od posledního pohřbení, tedy od 7. 2. 1966, zlikvidován a prostor využit pro sportoviště.

Hřbitov ve Strašnicích po rekonstrukci opět obnoví svou činnost

Hřbitov ve Strašnicích

Hřbitovní kaple byla usnesením rady ONV Prahy 10 ze dne 9. 11. 1954 svěřena do užívání k bohoslužebným účelům Československé církvi husitské, které byl také uvnitř kaple vymezen prostor pro uložení uren jejích příslušníků.

Snahy o obnovu hřbitova narazily na nedostatek finančních prostředků

Usnesením rady ONV Prahy 10 ze dne 3. 12. 1957 byla majetková podstata evangelického hřbitova převedena do správy firmy Pohřební služba, která z důvodu, že v roce 1966 nedošlo k likvidaci hřbitova, požádala v roce 1978 o povolení obnovit provoz hřbitova jako urnového háje. Přestože souhlas obdržela, pro nedostatek financí byl záměr odložen.

V roce 1992 přechází rozhodnutím ministerstva financí majetek ze státu na obec Praha jako historický majetek obce a je dán do správy Pohřebnímu ústavu hl. m. Prahy, který v roce 1996 projednal s Magistrátem hlavního města Prahy možnost dotace na opravy hřbitovního zařízení a vybudování urnového háje s loučkou vsypu a rozptylu. Odhad nákladů na opravy ohradních zdí a nejnutnější opravy domku jsou vyčísleny na více než 35 milionů korun. Opět je však z důvodu nedostatku finančních prostředků akce odložena.

Zanesení do seznamu kulturních památek

Dne 18. 11. 2002 vydalo ministerstvo kultury rozhodnutí, že je celý prostor evangelického hřbitova a jmenovitě i 15 hrobů a hrobek zapsáno do Ústředního seznamu kulturních památek pod R. č. Ú. s. 1-2323. Hlavní město tak bylo postaveno před nový úkol - zajistit obnovu tohoto pohřebiště v souladu s požadavky ministerstva kultury.

Nákladné rekonstrukce a restaurátorské práce

Rekonstrukce byla rozdělena do dvou etap. Do první spadaly práce na rekonstrukci ohradní zdi a hrobnického domku. Náklady na první etapu činily 25,5 mil. Kč. Ve druhé etapě s náklady 29 mil. Kč byla rekonstrukce hřbitova a hřbitovní kaple.

K těmto investičním nákladům však musíme připočíst ještě náklady na restaurátorské práce, zejména na restaurování hrobek a hrobů vyhlášených ministerstvem kultury za kulturní památku. Restaurátorské práce nejsou investicemi, ale nákladovými položkami hrazenými z rozpočtu hlavního města na náklady na opravy a údržbu, které činily 14 mil. Kč.

Hřbitov ve Strašnicích po rekonstrukci opět obnoví svou činnost

Práce na rekonstrukci hřbitova pokračovaly dle možností daných rozpočtem hl. m. Prahy a v letošním roce byla dokončena základní část projektovaných prací, tedy rekonstrukce hrobnického domku a hřbitovní kaple a restaurátorské práce na památkově chráněných hrobech a hrobkách. Došlo k vybudování povrchů cest, rozvodů vody, elektrického osvětlení a nově byly také založeny loučky vsypu a rozptylu.

Plány hřbitova do budoucna

V letošním roce také Pohřební ústav hl. m. Prahy plánuje zprovoznit část hřbitovních polí, kde se odstraní rozpadlé zbytky náhrobků a citlivě, aby byl zachován původní ráz hřbitovní architektury, se vybudují nová urnová místa. Druhá část hřbitovních polí zatím zůstane v původním stavu a v dalších letech jsou plánována nová urnová místa.

Více informací o společnosti Pohřební ústav hl. m. Prahy a možnostech posledního odpočinku vašich blízkých najdete na www.pohrustav.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Další z rubriky

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Průmyslové centrální vysavače udrží čistotu i v nejnáročnějším provozu

Průmyslové centrální vysavače udrží čistotu i v nejnáročnějším provozu

Ve výrobě je zapotřebí dodržovat přísné hygienické normy. Jak ale v náročném provozu udržovat čisto? Řešení nabízí...

Pasivní bydlení: roli hraje úspora, ale i komfort

Výstavba rodinných domů ALEA v Říčanech u Brna

Zelené technologie se při výstavbách bydlení masivně prosazují také v Česku. Za posledních dvacet let ušly dlouhou...

Najdete na iDNES.cz