Český trh s uměním odstartoval novou sezonu. Už výsledky prvních letošních dražeb naznačují, že úspěchy z roku 2017, kdy sběratelé utratili v aukcích rekordních 1,4 miliardy korun, budou zřejmě pokračovat.
Jarní aukci s výtvarným uměním má za sebou i aukční dům Dorotheum. Která díla u dražitelů slavila úspěch, či dokonce sklidila nový cenový rekord? A podle čeho se pozná, že umělecký předmět má předpoklad oslovit sběratele?
Obrazy, grafiky, starožitné šperky, porcelán a keramika, ale i jiné dekorativní předměty, historický nábytek nebo zbraně. O takové předměty je mezi českými i zahraničními sběrateli zájem. A právě na kvalitní umění tohoto typu se zaměří znalci Dorothea v rámci poradenských dnů v Hradci Králové.
„Výsledky naší jarní aukce naznačují, že trend roku 2017 – kdy český trh s uměním si připsal rekordních 1,4 miliardy korun, povyskočil meziročně zhruba o deset procent a ukázal tak na další potenciál růstu – bude pravděpodobně pokračovat. Je také patrné, že sběratele nezajímá jen umění od prověřených autorů, jakými jsou například Václav Špála, Emil Filla nebo Jan Zrzavý. Jejich pozornost se stáčí i k téměř zapomenutým autorům a poptávka roste také po umělcích z 2. poloviny 20. století, včetně současníků,“ uvádí ředitelka aukčního domu Dorotheum Dr. Mária Gálová, MBA.
Příkladem toho, že sběratele usilují o díla kvalitních, ale dnes už nepříliš známých autorů, může být dražba Zátiší s kytarami od Rudolfa Krajce. Obraz umělce, který se na přelomu 20. a 30. let 20. století přátelil s velkými jmény české kultury Nezvalem, Štýrským a Halasem, šel pod kladívko s cenou 150 tisíc korun. Stačilo ale pár minut a dražitelé vyšroubovali cenu na téměř třináctinásobek. Vítěz aukční bitvy za dílo nabídnul finálních 1,92 milionu korun, čímž se postaral o rekord za Krajcovu tvorbu na trhu s uměním.
Podle Márie Gálové v aukcích také sílí zájem o grafiky, kresby či jiné práce na papíře. Znatelný skok v ceně zaznamenala například kombinovaná technika Bez názvu Josefa Istlera. Dílo z roku 1968 opustilo aukci s finální cenou 360 tisíc korun, tedy s více než 2,5násobkem ceny vyvolávací. Ještě výraznějšího úspěchu ale dosáhla dražba sbírky grafik Bohuslav Reynek 99+1, která vynesla v součtu téměř 14 milionů korun. Absolutním králem se stal grafický list Arbor, který se začal vyvolávat na částce 15 tisíc korun, ale jeho cena nakonec vylétla na téměř půl milionu korun.
Není to ale jen kvalitní výtvarné umění, které mají sběratelé v hledáčku. „Těší nás, že u lidí, kteří se nebojí originality a vlastního názoru na zařízení interiéru, stále více nacházejí své místo atraktivní starožitnosti, výjimečné dekorativní předměty a nábytek.“
Ukázkou designu, který dokáže oslovit české i zahraniční zájemce, je vydražené křeslo Adolfa Loose. To si našlo nového majitele za 144 tisíc korun.
Aukční dům Dorotheum nabízí dražitelům i zajímavé umění přijaté během regionálních dnů právě v Hradci Králové. Z minulého příjmu putoval pod kladívko například obraz Podvečer u vody od Otakara Nejedlého, který se prodal za 180 tisíc korun.
Dny Dorothea pro zájemce z Královéhradecka
Popularita umělce, období vzniku díla, kvalita zpracování a stav, ve kterém se dochovalo. Podle toho se sběratele rozhodují, jestli umělecký předmět stojí za pořízení. Do ceny za dílo se výrazně promítá i jeho dosavadní historie – jestli se předmět objevil na výstavě, byl publikován nebo byl součástí nějaké sbírky.
Zájemci, kteří vlastní kvalitní umění a chtěli by prověřit jeho aktuální potenciál na trhu, se mohou poradit se znalci Dorothea ve dnech 10. – 11. dubna, každý den mezi 10. a 17. hodinou, v hotelu Obecní dům v Palackého ulici. Experti jim přiblíží, zda by jejich „poklad“ uspěl u dražitelů. Pokud ano, stanoví odhadní cenu a rovnou sepíšou smlouvu o zařazení díla do jedné z nadcházejících aukcí Dorothea.
Více na www.dorotheum.cz.