Jedním z takových projektů je charitativní cyklojízda pořádaná kolegou Alešem Wasserbauerem, kterou jako generální partner hrdě podporují a akce se i pravidelně zúčastňují. V tomto rozhovoru se podíváme blíže na to, jak vznikl tento inspirativní projekt, který nejen že podporuje dobrou věc, ale také spojuje lidi s vášní pro cyklistiku.
Jaká byla vaše původní motivace pro založení projektu, co vás inspirovalo k jeho vzniku a proč „Na kole dětem“?
Když jsem se léčil s onkologickým onemocněním, setkal jsem se s lidmi z nadačního fondu Krtek, který pomáhá onkologicky nemocným dětem. Již v nemocnici, když jsem se léčil, jsem si řekl, že jak se vyléčím, tak pomohu těm, kteří to potřebují a oplatím to těm, kteří pomohli mně. Stalo se. Vymyslel jsem a realizuji projekt NA KOLE DĚTEM ŽĎÁRSKÝMI VRCHY, který získává finance pro nadační fond KRTEK (www.krtek-nf.cz) pomáhající onkologicky nemocným dětem a jejich rodičům a v menší míře pediatrickým oddělením nemocnic Nové Město na Moravě a Jihlava, které vybavují dětské pokojíčky.
V letošním roce proběhl už 10. ročník projektu. Jak se projekt vyvíjel v průběhu let?
Začátek byl těžký, vše jsem musel tvořit od nuly. Ať už logo, web, celý koncept projektu, transparentnost, ale povedlo se. 10. ročník, každoročně stovky cyklistů a výsledný šek v řádech stovek tisíců je toho důkazem. Navíc jsem měl možnost setkat se s řediteli, majiteli mnoha firem, které mě podporují a mnozí z jich jsou již mými známými. Za ty roky se z Na kole dětem Žďárskými vrchy stala již tradiční, etablovaná akce.
Jaké výzvy jste museli překonat při organizaci jednotlivých ročníků a jak jste se s nimi vypořádali?
Mám to štěstí, že jsem od samého začátku oslovil správná partnerská města, tým lidí a partnery projektu, kteří rok, co rok neváhají a pomáhají mi v realizaci.
Kolik lidí se podílí na organizaci akce a jak dlouho dopředu začínáte s přípravami?
Největší porci práce děláme já a můj táta. Nicméně mi také pomáhá rodina, kamarádi a přátelé, za což jim patří velké díky.
Jaké logistické výzvy jsou spojeny s organizací tak rozsáhlého projektu? Co je nejtěžší částí přípravy?
Přesunout cca 300-400 cyklistů od hobíků po děti na trase cca 65 km je složité, proto nám na trase pomáhají motorkáři, kteří pendlují mezi pelotonem a hlídají křižovatky. Před a na konci pelotonu jede pořadatelské auto a také Policie České republiky.
Pro koho je cyklojízda Žďárskými vrchy? Zvládne ji i začátečník?
Principově pro každého, ale vzhledem k délce a profilu trasy je dobré mít najetý nějaký ten kilometr na tachometru. Přeci jen 65 km nejezdí každý pravidelně.
Jak se vám daří získávat partnery a sponzory pro tento projekt? Jak důležitá je pro vás jejich podpora?
Na začátku tohoto projektu jsme si řekli, že primárně chceme, aby nás příprava projektu bavila. Nechtěli jsme se upínat na to, kolik financí se nám podaří získat. Pochopitelně bylo velmi těžké oslovit partnery a představit jim projekt, který neměl žádnou historii. S partnery jsem nastavil transparentní a otevřenou komunikaci, která funguje. Dále je krásné vidět, že s námi jezdí primáři a zástupci pediatrických oddělení jihlavské a novoměstské nemocnice a zároveň se akce účastní také zástupce nadačního fondu KRTEK a pochopitelně Josef Zimovčák, který na vysokém kole, s cílem pomoci dětem, šlape již neuvěřitelných 15 let.
Pokud by se někdo rozhodl projekt nebo přímo NF Krtek podpořit, jak mají postupovat?
Stačí mě kontaktovat na mail uvedený na webu www.zdaracidetem.cz
Co byste vzkázal lidem za závěr tohoto rozhovoru?
Může každý. Stačí chtít a začít u sebe.