Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Homogenita nebo heterogenita informačních systémů?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
V současnosti jsou tyto pojmy v povědomí informatiků vztaženy k dodavateli, kdy za homogenní jsou považovány informační systémy (IS) dodány jedním dodavatelem a za heterogenní pak IS složené z modulů od různých dodavatelů, které mezi sebou komunikují. Následně jsou tyto různorodé celky integrovány do jednoho funkčního systému.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Homogenita nebo heterogenita informačních systémů? | foto: OR-CZ

Argumenty pro a proti

Homogenní IS:

 •  Výhody:
  - Vše je pod jednou střechou a funkcionality systému jsou provázány do jedné či více vzájemně kooperujících a komunikujících aplikací.
  - Komunikační rozhraní bývá zpravidla privátní s důrazem na pomalost standardních komunikačních protokolů.
  - Nakupujete u jedné partnerské firmy, která poskytuje slevy při licenčních odběrech a navazující podpoře.
  - Zpravidla jednotný uživatelský interface.

 •  Nevýhody: 
  - Riziko zakrnělosti funkčností modulů informačních systémů, pomalost změn.
  - Závislost na jednom dodavateli, v případě ukončení jeho činnosti nutnost hledat dodavatele nového.
  - Slevy a podpora naopak nemusejí být výhodné zejména při monopolním postavení dodavatele.
  - Uzavřenost řešení

Heterogenní IS:

 • Výhody:
  -  O aplikaci se stará menší skupina programátorů nebo špičkový jedinec.
  - Moduly jsou cenově dostupnější.
  - Rychlá reakce na změnové požadavky.
  - Možnost dodávky přes systémového integrátora.

 • Nevýhody:
  - Funkcionality jsou provázány do jedné či více vzájemně kooperujících a komunikujících aplikací, komunikační rozhraní bývají zpravidla definovány standardy, které mohou být do jisté míry brzdou.
  - U "jednomužných" firem riziko výpadku aplikace nebo podpory v případě onemocnění, odchodu do důchodu, apod.
  - Nakupujete u různých firem – komplikuje se podpora.
  - Je potřebné se orientovat ve vlastnostech jednotlivých modulů IS - stejné označení modulů negarantuje shodnost funkcionality.

Jistě by šlo nalézt i další pro a proti, ale to je již mimo rozsah tohoto sdělení. Jak však nalézt hranici určující, zda je IS homogenní nebo heterogenní. Vždyť i dodavatel ve svých vlastních aplikací využívá knihoven dodavatelů programovací platformy nebo specializovaných funkčností od programátorských týmů třetích stran. Vidíme, že v žádném případě nepůjde o jednoznačná kritéria, která nám tuto hranici stanoví.

V podstatě za pomyslnou hranici lze považovat schopnost definovat verzi IS. Jestliže používáme IS v němž lze, mimo běžných update jednotlivých knihoven, definovat i upgrade celého IS, kdy přecházíme z verze x na verzi y, pak s největší pravděpodobností používáme homogenní IS. Tehdy zpravidla nemůžeme běžně používat moduly ze starší verze ve verzi nové a je nutné vyměnit prakticky všechno. Je obvyklé, že takovýto systém je nutné upgradovat během jeho odstávky.

Naproti tomu ryze heterogenní systémy musí dovolovat autonomní výměnu verzí modulů za běhu celého IS. Tato vlastnost vychází ze schopnosti určité samostatnosti jednotlivých modulů při součinnosti s nadřazenými řídícími nebo řízenými moduly.

Heterogenní IS jsou pro uživatele výhodnější, protože výměny modulů lze provádět na základě vzniku potřeby jejich nových funkcionalit. Mnohem nevýhodnější jsou pro správce, protože při výměně modulů může dojít k chybám v nových verzích, které je potřebné překlenout, aby byl IS schopen pracovat do odstranění závady.

Z výše uvedeného plyne, že je nutné citlivě nalézt mez, kdy je homogenita IS ještě přínosem pro uživatele a heterogenita v nevýhodě a naopak.

Jak jsou na tom informační systémy zdravotnických zařízení?

Podíváme-li se na IS používané ve zdravotnických zařízeních, můžeme podle výše uvedených kritérií konstatovat, že tyto IS jsou ryze heterogenní zejména v případě integrace zpracování obrazové části dokumentace - PACS (Picture Archiving and Communication System).

Společnost OR-CZ dodává do českých i zahraničních zdravotnických zařízení komplexní řešení pro zpracování digitální obrazové dokumentace pod názvem MARIE PACS.

Systém MARIE PACS zastřešuje zpracování digitálních obrazových dat a pomáhá tato data integrovat do nemocničních informačních systémů. Historicky je to dáno skutečností, že jednotlivé aplikace, ať už nemocničních informačních systémů nebo konzolí jednotlivých modalit (CT, ultrazvuky, rentgeny, ..), byly vyvíjeny jako samostatné aplikace, na které byl až později vytvářen nátlak pro vzájemnou komunikaci či výměnu dat.

Výsledkem je změť aplikací naprogramovaných na různých platformách. O tyto aplikace se starají většinou členové IT oddělení s podporou dodavatele (zpravidla pokud jde o nemocniční informační systém, případně lokálně naprogramované aplikace) nebo výlučně dodavatel sám (případ modalit, archivů, apod.).

V tomto případě absolutně nelze koordinovat výměny verzí. Případné potíže a chyby v komunikaci nebo datech se řeší až po změně verze modulu IS - zpravidla při nemožnosti návratu k jeho předešlé verzi.

Samozřejmostí je také různorodost uživatelských rozhraní a přístupu jednotlivých dodavatelů k hledání komunikačních chyb. Výše uvedené ukazuje, že řešení jako je systém MARIE PACS nejsou jednoduchá z hlediska provozu. O tom, jak funguje provoz takovýchto aplikací, až příště.

Milan Pilný, RNDr.

Systém MARIE PACS

Systém MARIE PACS je komplexní řešení digitalizace zdravotnických zařízení. Je to modulární řešení, které umí pokrýt potřeby od malých zařízení s jedinou modalitou až po komplexní řešení v rámci fakultních nemocnic a regionů. Autor článku vychází ze zkušeností s provozováním řešení MARIE PACS ve více než 60-ti nemocnicích v rámci ČR.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Kdo fotí víc selfie: muži, nebo ženy? Výsledek vás možná překvapí.
Kdo fotí víc selfie: muži, nebo ženy? Výsledek vás možná překvapí

Léto je v plném proudu a víc než kdykoliv jindy teď máme mobilní telefon neustále po ruce. Umíte si ještě představit, vyrazit někam bez něho? Usnadňuje nám...  celý článek

Prožijte Cool letní zážitky s datovým centrem Coolhousing.
Prožijte Cool letní zážitky s datovým centrem Coolhousing

Nenechte si ujít cool letní akci datového centra Coolhousing! Těšit se můžete na luxusní jízdu ve Ferrari, projet se v obrněném voze nebo prožít...  celý článek

Huawei P9 Lite 2017: nadstandard střední třídy.
Huawei P9 Lite 2017: nadstandard střední třídy

Smartphony v poslední době prošly takovým vývojem, že i modely střední třídy mohou nabídnout mnohem více, než tomu bylo v minulosti. Huawei P9 Lite 2017...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.