Postavte dřevěný plot s brankou

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Plot nejen chrání majetek a soukromí. Má také dekorativní funkci, dotváří vzhled domu a zahrady. Chcete-li se pustit do budování dřevěného oplocení, při výběru myslete i na to, aby se stylově hodilo k domu. Práce bude patřit k náročnějším, raději se do ní pusťte ve dvou.

Postavte dřevěný plot s brankou | foto: Hornbach

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Plánování občas lidé podceňují. Dobrý plán je však základ úspěchu. Pro oplocení to platí dvojnásob. Nejen, že chyby se těžko opravují a za křivý plot byste se před kolemjdoucími museli stydět. Musíte také dbát na dodržení hranic svého pozemku.

Pro dřevěný plot do Hornbachu

V Hornbachu je pro kutily připraven široký sortiment zahradních plotů a zástěn včetně všeho potřebného k jejich montáži. Více informací naleznete na webových stránkách www.hornbach.cz.

Pro náš návod jsme vybrali variantu, kdy plot na jedné straně začíná u zdi domu. Je to třeba případ, kdy dům stojí na okraji pozemku, chcete oplotit pozemek řadového domu či půldomku. Nebo potřebujete plotem ohradit jen část své parcely. V našem případě bude plot pravoúhlý, ale v praxi může mít i jinou podobu, záleží na tvaru pozemku.

Vedení plotu vyměřte pásmem a poté vyznačte zednickou šňůrou. Napněte ji od zdi k prvnímu rohu, přičemž ji srovnáte úhelníkem do pravého úhlu a přivážete k zatlučeným kolíkům. Při odměřování, jak dlouhou šňůru potřebujete, přičtěte pár centimetrů navíc, aby se šňůra dala přivázat. Od prvního rohu k dalším postupujte stejně, opět použijte pásmo, šňůru s kolíky a úhelník. Chcete-li plot sestavovat z nějakých prefabrikovaných dílů, při vyměřování berte v úvahu i délku těchto dílů. Podle toho si i naplánujte místa, kam budete stavět sloupky, a vyznačte si je kolíky.

1.Zabetonujte sloupek pro branku

Začněte brankou. Aby fungovala správně i po několika letech, musí její rám pevně držet svislou polohu. Vhodné bude proto upevnit oba její sloupky do země kotvami ve tvaru písmene H. V místech sloupků Vykopejte jamky o rozměrech 40 x 40 cm a nezámrzné hloubce 80 cm tak, aby umístění sloupku vycházelo přesně uprostřed. Do tohoto středu pak umístěte H-kotvu. 

Její správnou výšku vymezíte tak, že pod její příčnou vzpěru vsunete dřevěnou lať a tu pak položíte přes výkop oběma konci na terén. Lať vytvoří most, na němž bude H-kotva zavěšená. Do jamky pak nalijte beton až po okraj latě a propíchejte ho lžící, aby se na povrch mohly dostat vzduchové bubliny. Zatímco schne beton, můžete si do branky přišroubovat zámek.

Postavte dřevěný plot s brankou

Až beton zaschne a bude možné ho zatížit, na kotvu můžete namontovat připravený dřevěný sloupek. Nejprve ho do kotvy jen volně vsuňte a podložte ho kusem dřeva o tloušťce asi dva centimetry. Díky tomu bude kousek nad terénem a nebude tolik trpět vlhkostí. Upevněte ho svěrkou, vyrovnejte vodováhou či olovnicí, a označte si na něm místa pro připevnění šroubem. Sloupek vyjměte z kotvy, vyvrtejte do něj otvory pro šrouby, přišroubujte ho ke kotvě a pak vyjměte dřevěnou podložku. 

2.Namontujte branku

Na připravenou branku svěrkami připevněte dlouhé pásové závěsy neboli panty, ale ještě je nešroubujte. Branku pak postavte k zabetonovanému sloupku na dřevěné špalíky nebo prkna a podle něj ji vyrovnejte. Podle pantů upevněných na brance označte na sloupku umístění jejich protikusů. Tím stanovíte montážní výšku branky. Do sloupku pak na potřebných místech vyvrtejte otvory pro vruty a příslušné krátké díly pantů sem přišroubujte.

Postavte dřevěný plot s brankou

 Branku, na níž necháte dlouhé části pantů stále jen připevněné svěrkami, zavěste na sloupek. Vodováhou zkontrolujte, zda branka visí vodorovně, a případně umístění pantů na ní upravte. Jakmile branka sedí rovně, nesundávejte ji ze závěsů, ale rovnou si na ní předvrtejte otvory pro přišroubování dlouhých částí pantů. 

Má-li pásový závěs na jedné straně čtverhranný výřez, v tomto místě branku provrtejte skrz, pant se zde bude připevňovat čtyřhranným šroubem. Ostatní otvory vyvrtejte jen na délku vrutů a branku pak přišroubujte. Jestliže se bojíte, že budete vrtat moc hluboko, vrut přiložte k vrtáku a část vrtáku, která vrut přesahuje, olepte maskovací páskou. Vrtejte pak jen po pásku. Ke šroubování použijte vruty s půlkulatou hlavou.

Postavte dřevěný plot s brankou

Jakmile máte panty přišroubované na sloupku i na brance, branku zavěste. Pak je potřeba na druhé straně branky vztyčit druhý sloupek. Do země ho upevníte stejně jako ten první. Rovnejte ho podle vodováhy i podle branky, přičemž její stabilitu zajistíte dvěma latěmi. Každou z nich opřete z jedné strany branky šikmo k zemi, takže budou působit proti sobě. 

Mezi brankou a sloupkem nechte mezeru, aby se branka dala snadno otvírat. Ale ne zas příliš velkou, aby ve sloupku držela střelka a závora zámku. Pomocí šroubových svěrek připevněte sloupek k brance, rozmíchejte beton a nosník do jamky zabetonujte. Jakmile beton zatvrdne, sundejte svěrky a na sloupek připevněte zámkový doraz. Přičemž pro něj před tím může být nutné třeba dlátem vytvořit prohlubeň. 

3.Sestavte plot

Jakmile branka stojí, můžete se pustit do plotu. Na kotvení jeho sloupků budou stačit zemní vruty. Místa pro sloupky byste měli mít už vymezená. Před zašroubováním každého zemního vrutu si však vždy podle jednoho plotového zkontrolujte, zda je místo pro sloupek opravdu na správném místě. Na šroubování vrutů použijte zavrtávací tyč, někdy bývá i součástí balení vrutů. Vruty zapouštějte všechny do stejné hloubky, řiďte se podle natažené šňůry. Do každé kotvy pak připevněte sloupek.

Podle plotového dílu určete jeho montážní výšku a na každý sloupek vyznačte místa, kam budete plotové díly připevňovat pomocí kovových úhelníků. V rozích dejte sousední úhelníky každý do jiné výšky, aby na sebe uvnitř sloupku vruty nenarážely. Opět si předvrtejte otvory pro vruty a na sloupky pak přišroubujte kovové úhelníky. Kontrolujte, zda je každý v pravoúhlé poloze, aby pak plotový díl nevisel nakřivo. Na úhelníky pak přišroubujte i plotové díly. Je-li to nutné, díly zkraťte pilkou.

Postavte dřevěný plot s brankou

4.Upevněte plot ke zdi

Díl připevňovaný ke zdi si můžete nechat na konec. Také zde se bude plotový díl připevňovat ke sloupku, který můžete i přišroubovat ke zdi. Myslete však na to, že u zateplených domů a u těch moderních se sofistikovanou skladbou fasády včetně fólií a izolací není dobrý nápad do zdi vrtat. Mohli byste porušit správnou funkci fasády a snížit její schopnost tepelně izolovat. 

Tam bude nutné sloupek taktéž ukotvit do země. Budete-li sloupek připevňovat ke zdi, nechejte nad terénem mezeru, aby dřevo netrpělo zemní vlhkostí. A použijte bytelné prodloužené hmoždinky i delší šrouby, aby sloupek ve stěně opravdu držel. 

Postavte dřevěný plot s brankou

Co budete potřebovat

- dřevěné sloupky, jednokřídlou branku, plotové díly, dvě zemní kotvy ve tvaru písmene H, zemní vruty dle počtu sloupků, betonovou směs, nádobu na míchání betonu, vrtačku s vrtáky do dřeva, míchadlo, lopatu, zednickou lžíci, několik stavebních latí a dřevěných odřezků, zadlabací zámek do branky, kování a zámkový doraz, měřicí úhelník, pásmo, vodováhu, zednickou šňůru a kolíky, nůžky nebo nůž, pásový závěs, kovové úhelníky na zavěšení plotových dílů, vruty, elektrický šroubovák nebo bity k vrtačce, tužku, metr, dvě svěrky, pilku na dřevo, rýč, dláto, případně hmoždinky a šrouby do zdi, vrtáky do zdi

Kde to seženete: v projektových marketech
Jak dlouho to bude trvat: dva dny
Kolik to bude stát: závisí na druhu a výšce plotu, od 1 500 Kč za m2


Nejčtenější

Příjem televizního vysílání bez stále rostoucích poplatků? Jde to!

Příjem televizního vysílání bez stále rostoucích poplatků?

Poplatky za příjem televizního vysílání přes satelit zdražují, taková zpráva zastihla diváky už po několikáté za...

Zrzavý, Šíma, Procházka - aukční událost sezóny v Mánesu

Hlava – Zrzavý

V pražské výstavní síni Mánes se 28. dubna od 14 hodin uskuteční prestižní aukce uměleckých děl, kterou pořádá lídr...

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: Až 127 500 korun na nový kotel

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: až 127 500 korun na nový kotel

Vytápíte dům starým uhelným kotlem? Za tři roky začne platit zákaz starých kotlů na tuhá paliva a čeká vás investice do...

Vyražte na Volkswagen Maraton Praha a získejte běžeckou bundu adidas

Vyražte na maraton a získejte běžeckou bundu

Volkswagen Maraton Praha slaví 25 let, dárek ale dostanou běžci, a to v podobě kvalitní adidas bundy. Ta bude všem...

Finále Tipsport extraligy je tady! Vsaďte si a sledujte bitvu o Masarykův pohár živě na TV Tipsport!

Finále Tipsport extraligy je tady! Vsaďte si a sledujte bitvu o Masarykův pohár...

Hokejová sezona 2018/19 se blíží ke svému konci, na řadu přichází souboj o mistra extraligy. Poputuje pohár pod Ještěd...

Další z rubriky

Udíš, udím, udíme … Ze života amatérského uzenáře

Udíš, udím, udíme … Ze života amatérského uzenáře

Už odmalička jsem byl s řezníky jedna ruka, a když jsem měl narozeniny, chtěl jsem po rodičích místo dortu pěkně...

Zdražuje váš dodavatel energií? Přejděte k Centropolu

Zdražuje váš dodavatel energií? Přejděte k Centropolu

Dodavatelé energií jako je ČEZ a E.ON zdražují. Přechodem od drahých dodavatelů máte tu nejlepší možnost, jak ušetřit...

Vyšlete roboty do akce

Vyšlete roboty do akce!

Inženýři švédské společnosti Husqvarna, kteří dali svou odbornost do služeb zahradnictví, vyvíjejí novou hi-tech...

Najdete na iDNES.cz