Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Poradna - Jak rekonstruovat starou eternitovou střechu

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pro rekonstrukci starých eternitových nebo plechových střech je nutné použít lehkou střešní krytinu. Ta nepřetíží konstrukci domu a unesou ji staré krovy.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Proto, aby rekonstrukce byla kvalitní a nebyla cenově přemrštěná, je vhodné ponechat a využít všechny konstrukční prvky střechy, především krovy a bednění, případně střešní okna a plechování.

V textu níže se dozvíte, jak rekonstruovat střechu pomocí lehkých šindelů nové generace IKO Cambridge Xtreme 9,5°. Ty splňují všechny požadavky na lehkou a odolnou střešní krytinu. Na tuto střešní krytinu poskytuje výrobce záruku 30 let, ceny od 290 Kč/m2 (bez DPH) a několik barevných variant.

Proces rekonstrukce střechy

1. Odstraňte starou eternitovou krytinu

Demontujte stávající eternitovou krytinu a ekologicky ji zlikvidujte. Řiďte se doporučeními a nařízeními hygienických předpisů. Staré eternity obsahují azbest, chraňte proto sebe i své okolí a nechte je ekologicky zlikvidovat.

Zajistěte, aby se eternitové šablony co nejméně lámaly a nemohly se tak uvolňovat kousky azbestu, které mohou způsobit vážná onemocnění. Šablony dávejte do pytlů a neprodyšně zavažte. Ekologicky zlikvidujte. Detaily na tomto odkazu (https://sindel-cambridge.cz/jak-rekonstruovat-stare-eternitove-strechy/).

Odstranění starých eternitů

2. Zkontrolujte stav bednění

Zkontrolujte stav starého krovu a bednění, např. zda nejsou ztrouchnivělé trámy, latě, nebo zda je bednění dostatečně rovné. Případné nedostatky odstraňte. Čím rovnější budete mít podklad, tím lépe se budou šindele instalovat a tím lepší bude finální vzhled střechy.

Kontrola a vyrovnání bednění

3. Zkontrolujte odvětranou mezeru pod bedněním

Vzduch v odvětrávací mezeře musí proudit pod bedněním od okapů až do vrcholu střechy. Pokud nasávání, odvětraná mezera pod bedněním, nebo odvětrání v hřebeni chybí, dodělejte jej. To vše je nutné zajistit především u střech se zatepleným podkrovím. Níže v textu naleznete detaily skladeb střech.

Nasávací otvor u okapů

4. Oplechujte spodní okapní hranu

Plechování ochrání dřevěnou konstrukci a bednění před vlhkostí a zajistí dlouhou životnost dřevěných částí. Může se použít původní plechování, pokud je v dobrém stavu. Pod plechování zadlabejte držáky žlabů.

Plechování okapové hrany

5. Instalujte podkladní pás

Instalujte podkladní pásy jako pojistnou hydroizolaci střechy rovnoběžně s okapovou částí střechy. Vhodný je podkladní pás IKO Armourbase Pro, který vyrovná drobné nerovnosti, ochrání střechu před samotnou pokládkou šindelů a slouží jako pojistná hydroizolace. Je lehký a přesto velmi odolný a dobře se s ním pracuje.

Pro sklony střech nižší než 20° použijte podkladní pás IKO Armourbase Pro PLUS nebo IKO Armourbase Stick.

Instalace podkladního pásu

6. Instalujte boční závětrné/štítové lišty

Závětrné lišty u štítu zajišťují dlouhodobou ochranu bednění před hnanými dešti a vlhkostí a prodlužují životnost bednění. Závětrné lišty se instalují až po pokládce podkladního pásu.

Instalace závětrných lišt

7. Instalujte startovací řadu

Připravte si startovací řadu šindelů, která se instaluje na okapové plechování. Startovací řada se vyřezává z jednovrstvých šindelů např. Superglass nebo se používá již předřezaný StarterStrip. Startovací řada se podlepuje tmelem. Veškeré nutné příslušenství si můžete spočítat ve výpočtovém programu níže v textu.

Pokládka startovací řady

8. Pokládka šindelů na střechu

Pokládejte celé šindele Cambridge Xpress nebo Cambridge Xtreme 9,5° po řadách od okapu směrem nahoru. Začněte na nepohledové straně domu a postupně pokračujte dále. Dvojité překrytí šindelů přes sebe a následné slepení jednotlivých částí k sobě zajistí dokonalou ochranu střechy před všemi extrémy.

Pokládka šindelů Cambridge

9. Pokládka nároží a hřebenů

Pro hřebeny či nároží použijte výřezy z obdélníkových šindelů ve stejné barvě jako jsou šindele Cambridge. Vhodné jsou šindele Superglass 3Tab, které se rozřežou na jednotlivé šablony. Ty se přes hřeben či nároží přehnou a přichytí hřebíky do bednění.

Přesný návod pro zhotovení hřebenových šindelů je na tomto odkazu (https://sindel-cambridge.cz/jak-rekonstruovat-stare-eternitove-strechy/). Níže najdete také krátký videonávod pokládky šindelů.

Nárožní a hřebenové šindele

10. K přichycení používejte hřebíky

Pro uchycení šindelů používejte dostatečně dlouhé korozi odolné hřebíky s velkou hlavičkou (tzv. papíráky), nejlépe kroužkované po celé délce dříku hřebíku, aby bylo zajištěno dokonalé přichycení a zamezilo se vylézání hřebíků z bednění.

Postup rekonstrukce starých eternitových střech:

Takto instalovaná střecha odolá hurikánům, bouřkám, krupobití a všem dalším extrémům už od sklonu 9,5°. Navíc na ni výrobce IKO poskytuje záruku v délce 30 let.

Lehká střešní krytina IKO Cambridge Xtreme 9,5° je vyrobena z nejlepšího známého přírodního hydroizolačního materiálu – asfaltu. Tyto asfaltové šindele nové generace jsou vyráběny jako laminované – dvouvrstvé – na jedné vrstvě asfaltu je během výrobního procesu nepravidelně nanášena druhá vrstva. Šindele tak vydrží vichr o rychlosti 200 km/h a další extrémy počasí a mají prodlouženou životnost.

Kvůli nepravidelnému vzhledu dvouvrstvých šindelů ušetříte množství peněz za prořez. Každý odřezek širší než 15 cm může být během instalace použit zpátky ve střeše a díky nepravidelnému tvaru minimalizován a u sedlových střech nevzniká vůbec. Neplatíte tak, na rozdíl od jiných střešních krytin, za materiál, který následně vyhodíte.

Rekonstrukce standardní střechy rodinného domu trvá se šindeli Cambridge Xtreme 9,5° v průměru 3-5 dní a zručný kutil zvládne instalaci svépomocí.

Video z instalace šindelů IKO Cambridge Xtreme 9,5°, návody a řešení detailů nebo testy, kterým tyto šindele se zárukou 30 let byly podrobeny a prodejní místa ve vašem okolí naleznete na www.iko.cz neb www.sindel-cambridge.cz.

  • Nejčtenější

Na počtu nezáleží aneb kouzlo snadno kombinovatelného šatníku

Komerční sdělení Šatník vám praská ve švech, ale vy stejně nemáte co na sebe? U jednoho kousku vám vadí barva, u druhého materiál a u...

Když jeden den nestačí: Rožnov pod Radhoštěm

Komerční sdělení Už nemusíte hledat. V srdci Valašska a podhůří Beskyd jsme pro Váš volný čas našli pohodové místo k odpočinku doplněné...

Česká vynalézavost zkrotí váš trávník

Komerční sdělení Jednoduché ohraničení záhonů, stromků, chodníčků i skalek.

Máte úspory, které vám nevydělávají? Zhodnoťte je s VÚB bankou

Komerční sdělení Spoření je nejen důležité, ale také výhodné. Zvláště když máte ideální příležitost lépe zhodnotit své úspory nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mince pro Spojené arabské emiráty se razí v České mincovně v Jablonci

Komerční sdělení Česká mincovna měla tu čest a přivítala vzácného hosta z Dubaje. Ahmed Sultan bin Sulayem, výkonný prezident a CEO...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Františkovy Lázně: Již po staletí pomáhají upevňovat lidské zdraví

Komerční sdělení Česká republika je jednou ze světových lázeňských velmocí. Pro své prokazatelné zdravotní účinky jsou známé již po...

Je pro vás lepší variantou vrtaná studna, nebo kopaná?

Komerční sdělení Dnes se vše skokově zdražuje. A to i pitná voda! Naše životodárná tekutina. Staňte se nezávislí na dodavatelích vody!...

Svijanské plechovkové pivo v novém obalu

Komerční sdělení První plechovkové pivo se objevilo v USA již téměř před devadesáti lety. Od té doby si obal plechovky postupně získal...

Bojíte se pustit do vrtané studny kvůli boji s byrokracií? Nemusíte

Komerční sdělení Při dnešním neustálém zdražování je dobrým nápadem si zajistit vlastní zdroj kvalitní pitné vody. Co je ale vše potřeba...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...